Jak vylepšit fotografie krajiny? Pomůžou vám lokální úpravy

Jak vylepšit fotografie krajiny Pomůžou vám lokální úpravy

U fotografií krajiny se často setkáte s tím, že jim na první pohled něco chybí. Nebe je příliš světlé, les v pozadí moc tmavý a řeka uprostřed nevýrazná. Fotografové krajiny v takové chvíli používají jednoduchý trik – lokální úpravy. Podívejte se, jak na ně.

Při úpravách krajinářských fotografií se stává, že základní úpravy kontrastu, expozice a sytosti někdy nestačí. Řešením jsou lokální úpravy, kterými vylepšíte ty části snímku, které to potřebují. Můžete tak samostatně například ztmavit oblohu nebo zvýraznit hlavní motiv. A po podzimní aktualizaci 2023 jsou lokální úpravy v ZPS X rozšířené o další funkce.

Editor fotek,
který nezná hranic
Stáhněte

Fotografii krajiny si otevřete v modulu Vyvolat, kde nejdřív fotce upravte celkovou expozici, kontrast a dynamický rozsah. Pokud to vaše fotka potřebuje, srovnejte jí také horizont pomocí nástroje Srovnání linií (K).

krajiny, lokální úpravy, srovnání linií

Přechodový filtr 

Na naší fotce je na první pohled vidět velký kontrast mezi nebem, horami a travnatou plochou dole. S tím nám pomůže právě Přechodový filtr (G). Díky němu si více sjednotíme expozici v jednotlivých částech fotky. 

Jednotlivé filtry si přejmenujte, abyste měli větší přehled o tom, jakou část fotky zrovna upravujete.

krajiny, lokální úpravy, přechodový filtr pojmenovaný

Využijte také možnost Duplikovat a Invertovat masku. Díky tomu můžete, například jako my, zduplikovat masku nebe a hory, a pomocí invertovat masku se nám vybrala zbylá část fotky, a tou je zeleň a řeka. 

Díky duplikování a invertování si mnohdy ušetříte spoustu času s aplikací dalších filtrů. 

krajiny, lokální úpravy, duplikovat a invertovat masky

Štětcový filtr

Štětcový filtr (B) je ideální k vybrání složitějších objektů s nepravidelným tvarem. Budete tak mít kontrolu nad každou částí fotky. Tak, jako u přechodového filtru, i zde nezapomínejte na přejmenovávání jednotlivých masek. 

Při aplikaci filtru si v pravém panelu nahoře zapněte možnost Zobrazit masku. Uvidíte tak přesně, jaké části fotky máte vybrané.

My si na naší fotce vybrali nejdříve řeku, které jsme upravili Teplotu bílé více k modré. Díky tomu už nevypadá jako kalná hnědá voda. Barvu jsme ladili tak, aby byla podobná barvě nebe, jelikož by voda měla “odrážet” barvu nebe. 

Zde můžete vidět jak vypadal řeka před úpravou Teploty bílé, a jak vypadá po ní. 

Dávejte si při jakémkoliv posunu barev pozor na jejich sytost. Pokud půjdete do extrému, budou barvy vypadat nepřirozeně, což u fotek krajin nevypadá dobře. 

Následoval samostatný výběr hor, kterým jsme upravili Teplotu bílé více ke žluté a opravili jsme Expozici a Sytost a Živost barev. 

krajiny, lokální úpravy, výběr hory štětcovým filtrem

A ještě jsme vybrali zeleň v popředí okolo řeky a té upravili pouze Sytost a Živost barev, aby zelená z fotky trochu vyčnívala. 

Na závěr jsme provedli štětcovým filtrem ještě korekci nebe na levé a poté na pravé straně, protože na obou okrajích byly barvy nevyvážené a laděné do jiného odstínu, než modrá ve středu nebe. 

Takto například může vypadat výsledná fotka po aplikaci lokálních úprav.

Pomocí lokálních úprav dokážete s fotkou úplná kouzla. Tak neváhejte a stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a zkuste si lokální úpravy i na vašich krajinkách. Nebo si stáhněte naši fotku, na které úpravy ukazujeme, a zkuste si úpravu přímo na ní.

Stáhněte fotku

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (3)

 1. Dobrý den, jsem rád, že funguje datace fóra. Lze fotografii namluvit? Myslím tím, jestli lze JPG fotku popsat hlasem každou fotku zvlášť, nebo je to blbost a musí na to stačit PowerPointem?

 2. A ještě jeden dotaz, lze v Zoneru namluvit video?

  1. Dobrý den, děkuji za dotazy.
   Fotografii ani video v ZPS X namluvit nelze. Je potřeba si zvukovou stopu nahrát zvlášť na mikrofon, poté kliknout na ikonku Přidat zvukovou stopu a tam váš nahraný zvuk přetáhnout z filmového pásu.
   Přeji hodně štěstí s úpravou a stříháním videí.:)
   Vanda | Redakce Milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *