Škola úprav v ZPS X III: upravte si fotku ve filmovém stylu

Je tu další díl ukázky úprav krok za krokem. Tentokrát se dozvíte, jak postupovat při úpravě fotky ve filmovém stylu. Dáme vám také RAW, na kterém si můžete celý postup sami vyzkoušet. Opět se budeme věnovat práci v modulu Vyvolat. Zjistíte, jak vylepšit tmavou večerní fotku a zvýraznit její atmosféru úpravou barev.

Pro naši ukázku jsme vybrali snímek z fotosetu ke článku o focení s filmovou atmosférou. Svícení a kompozice je sice základ, ale bez úpravy fotky v počítači to nebude ono. Pojďme si úpravu projít krok za krokem. 

Stáhněte RAW a můžeme začít!

Původní fotka je záměrně podexponovaná, aby v nejsvětlejších místech u lampičky nedošlo k přepalům. Navíc má tahle fotka mít temnější atmosféru. Původní velmi tmavý snímek je samozřejmě nezajímavý. Jak ale uvidíte, díky Zoner Photo Studiu X z něj vytáhneme všechno, co bude potřeba. 

Fotka před úpravou a po ní.

Otevřete v modulu Vyvolat

Pracovat budeme v Zoner Photo Studiu X v modulu Vyvolat. Hned na začátek je potřeba fotku oříznout. To uděláte pomocí funkce Ořez a otočení (C).  Abychom docílili širokoúhlého filmového vzhledu, použili jsme poměr stran 21:9. Ve výchozích možnostech ořezu tento atypický poměr nenajdete, ale to nevadí – Zoner Photo Studio X umožňuje nastavit si jakýkoliv poměr stran ručně. Stačí vepsat požadované hodnoty do příslušných políček.

Škola úprav v ZPS X III: upravte si fotku ve filmovém stylu
Nejdříve fotku ořízneme. Atypického poměru stran 21:9 docílíme pomocí vepsání těchto hodnot do příslušných políček v možnostech ořezu.

Z Histogramu je patrné, že fotku bude potřeba zesvětlit. Úprava ve Vyvolat by měla vždy začínat vyvážením bílé barvy. Nejsou jasně daná pravidla, ale doporučujeme ji nastavit tak, aby barva pleti byla co nejpřirozenější. Kvůli dvěma různým světelným zdrojům se na modelce míchají dva odstíny, ale to později vyřešíte dalším tónováním. Dále v expozičních nástrojích přidejte Expozici, StínyČerný bod. Světla naopak lehce ztlumte. Docílíte tak většího dynamického rozsahu.

Škola úprav v ZPS X III: upravte si fotku ve filmovém stylu
Fotku otevřete v modulu Vyvolat a vytáhněte základní expoziční nástroje.

Pokračujte Barvou a Tonální křivkou

Většinou dobře funguje přidat Živost a stáhnout Sytost. Fotku prozatím udělejte raději sytější. Některé barvy jsou evidentně příliš výrazné, ale k tomu jsou zde další nástroje. Je praktičtější barvy vytáhnout a pak je jednotlivě stahovat. 

Tonální křivkou jen doplňte expoziční nástroje. Ale opatrně, protože křivka je velmi citlivý nástroj.

Škola úprav v ZPS X III: upravte si fotku ve filmovém stylu
Vytáhněte Živost a stáhněte Sytost.

Posuňte základní barvy

Dále přeskočte korekce a tónování, k nim se vrátíme v dalším kroku. Posun základních barev pracuje s větším spektrem a mohl by vám předchozí práci s korekcemi rozhodit. Zde mírně srovnáte ty rozdíly, které vznikly při vyrovnání bílé – to uděláte posunutím červených odstínů směrem doprava. Nepřirozenou barvu lampičky opravíte posunutím odstínu zelené doleva.

Škola úprav v ZPS X III: upravte si fotku ve filmovém stylu
Pomocí posunu základních barev uděláte základní tónování, které budete rozvíjet dalšími nástroji.

Natónujte fotku do zajímavých barev

Základní tónování už jste provedli pomocí posunu, pokračujte tedy do Barevného tónování k dalším úpravám. Celkové tónování přizpůsobte hlavnímu motivu. Tím je zde studentka se světlem lampičky – tedy oranžové tóny. Aby výsledek nebyl jen oranžový a monotónní, do stínů přidejte trochu modré. Nakonec do světel nepatrné množství tyrkysových tónů, díky kterým ještě trochu zmírníte celkovou oranžovou. 

Škola úprav v ZPS X III: upravte si fotku ve filmovém stylu
Natónujte stíny, světla a celkovou fotku do dvou odstínů. Kombinujte teplé s chladnými.

Finální úpravy barev

A zbývá ještě upravit některé barvy v Barevných korekcích. Zde lehce stáhněte například tóny, které vybočují z celkového tónování. Konkrétně růžový zvýrazňovač je sice důležitý, ale poutá až příliš mnoho pozornosti. 

Pomocí kapátka a masky si vyberte přesně tento odstín. Pomůže vám tmavý bod, který se v barevném kruhu objeví při použití kapátka.

Škola úprav v ZPS X III: upravte si fotku ve filmovém stylu
Pomocí kapátka a masky vyberete jednu barvu.

Poté masku vypněte a stáhněte Sytost, aby růžová barva tolik nerušila. Také se hodí přidat Uniformitu.

Škola úprav v ZPS X III: upravte si fotku ve filmovém stylu
Stáhněte sytost vybrané barvy, aby nestrhávala pozornost.

Použijte kruhový filtr

Fotka už vypadá barevně v pořádku, ale hlavní motiv není příliš výrazný a trochu zaniká. Díky Kruhovému filtru (R) s nepatrným přidáním světel a expozice jednoduše upoutáte pozornost do konkrétního místa na fotce. 

Škola úprav v ZPS X III: upravte si fotku ve filmovém stylu
Ke zvýraznění hlavního motivu pomůže Kruhový filtr (R).

Dále po drobné retuši zásuvky už na fotce nic neruší a můžeme exportovat. 

Škola úprav v ZPS X III: upravte si fotku ve filmovém stylu
A máme hotovo! Takto vypadá výsledná fotka.

Líbí se vám výsledek? Mějte tento styl vždy po ruce! Stáhněte si preset, který jsme z úprav v tomto návodu vytvořili.

Vyzkoušejte si úpravu sami

Kompletně jsme vám krok po kroku odhalili postup. Ten ale určitě bude fungovat i na dalších fotkách. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a vyzkoušejte nejen tuhle, ale i mnoho dalších úprav. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *