Lindsay Adler: čistým a odvážným stylem za dokonalými portréty

Lindsay Adler čistým a odvážným stylem za dokonalými portréty

Americká portrétní a módní fotografka Lindsay Adler z Manhattanu je na vrcholu svého oboru. Jako lektorka a také autorka knih o focení stále hledá nové způsoby, jak s ostatními fotografy sdílet své zkušenosti. Vydavatelství Zoner Press vydalo český překlad její páté knihy: Průvodce fotografováním portrétů a postav

Kniha je bohatým zdrojem námětů pro hlubší pochopení metodiky pózování a fantastickým průvodcem fotografování portrétních fotografií. Správná póza je naprostým základem kvalitní portrétní fotografie, protože pokud póza „nefunguje“ nedosáhnete nikdy dokonalého snímku. 

Pózování a výrazy vs. fotoaparát

Jakým způsobem vidí fotoaparát modelku? Pózování není jenom o modelce. Je také o správném výběru objektivu, ohniskové vzdálenosti, úhlu záběru, výšce objektu a perspektivě. Záleží také na umístění těla modelky a fotoaparátu samotného. 

Lindsay Adler

Než začnete s celkovou pózou, je důležité zapracovat na výrazu obličeje. Existuje mnoho aspektů, které je třeba vzít v potaz, jako jsou oči, brada a čelisti. Jak tvrdí autorka, obličej je základní prvek každého portrétu a pokud se na snímku někomu nelíbí jeho tvář, nebude se mu líbit ani celá fotka.

Pózování s sebou přináší spoustu nástrah, které se můžou vaší portrétní fotce stát osudné. Adler varuje a rozvádí, jak se vyhnout nejčastějším a nejnebezpečnějším nástrahám jako jsou např. špatné držení těla, zkrácení těla nebo jeho části, špatný úhel a sklon, spojení a splynutí rukou s tělem nebo nevhodně rozložené. 

Lindsay Adler

Kdo stojí před objektivem

Druhá část knihy už se věnuje specifickým skupinám. Ženám, pro které neexistuje jediná póza, při které by vypadala dobře každá žena. Věnuje se také samostatně mužům, na které se často zapomíná. Nechybí ani rodiny, u kterých je potřeba vnímat nejen každou postavu zvlášť, ale také všechny jako celek. A jak nejlépe zachytit vztah mezi dvěma lidmi než párovým focením

Adler také nabízí přehledné tipy a základní pokyny, které je dobré mít na paměti. Zaobírá se i specifičtějšími tématy jako těhotenství, které nabízí unikátní příležitost vytvořit památku pro maminku a její budoucí miminko. U boudoirového focení je pózování a výraz naprosto prvořadý, nejen že má model/ka vypadat dobře, ale má také svádět. Obzvlášť důležitá je správná póza u těch s výraznějšími křivkami.

Lindsay Adler

Spojení všeho dohromady

Navést do správné pózy je způsob, jak svým klientům můžete, jako fotograf, zalichotit a zvednout sebevědomí a uchovat jejich vzpomínky navždy. Díky tipům Lindsay Adler dojdete k hlubšímu pochopení metodiky pózování a budete vědět nejen čemu se vyvarovat, ale také nasajete spoustu inspirace pro vaši budoucí tvorbu. Neváhejte se tedy vydat na Zoner Press, kde si můžete knihu Průvodce fotografováním portrétů a postav zakoupit. 

Název: Průvodce fotografováním portrétů a postav
Autor: Lindsay Adler
Překlad: Gabriela Kostašová
Vydáno: Zoner Press 2022
Počet stran: 445

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *