Jak na těhotenské focení? Plánujte, zapojte rodinu a volte správné pózy

Těhotenské focení

Těhotenské focení je krásný způsob zachycení posledních okamžiků před tím, než rodiče přivítají své dítě na svět. Nejste si jistí, jak takový moment vkusně zdokumentovat? Pojďte se začíst do několika tipů, které vás správně nasměrují.

Většinou se setkáváme s kombinací portrétního, párového a mnohdy i rodinného focení, pokud se přidají i partner nebo děti, kteří jsou mnohdy součástí takového focení. Těhotenské focení tak nemusí být jenom o nastávající mamince a jejím bříšku, i když to je hlavní téma. 

Vaším úkolem je pomoci vaší modelce, aby se cítila krásně a pohodlně. Vytvoření příjemného prostředí je ovšem důležité u jakéhokoliv typu portrétní fotografie. Potřebujete, aby modelka měla z focení dobrý pocit a skvělý zážitek, ale také aby na fotkách vypadala skvěle.

Správné načasování

Těhotenské focení je většinou ideální po 30. týdnu těhotenství, kdy má bříško pro focení vhodný tvar a velikost, ale není to podmínkou. Lze samozřejmě fotit i dříve a mnohdy se to dá stihnout i na poslední chvíli těsně před porodem, pokud se na to nastávající maminka cítí. Předpokládaný termín porodu je vždy orientační a nikdy nelze předem říct, kdy k němu dojde. 

Tady bych tedy doporučila nepodcenit plánování a směřovat focení na rozmezí 30.–35. týdne. Případně dříve, pokud je již bříško dostatečně zakulacené. Někteří fotografové rádi dokumentují i průběh těhotenství, klidně třeba měsíc po měsíci s konečnou fotkou miminka v náručí.

Těhotenské focení
Těhotenství se dá zachytit i s menším bříškem.
Nikon D750, Sigma Art 85/1.4, 1/400 s, f/1.4, ISO 100.

Ateliér nebo exteriér?

Já osobně se přikláním spíše k focení venku, ale spousta fotografů to má jinak a představa nastávajících rodičů o fotografiích může být také různá. V ateliéru máte výhodu v tom, že nejste závislí na povětrnostních podmínkách a světle. To je ideální u nastávajících maminek, které se chtějí fotit například méně oblečené v zimních měsících. Počítejte ale s tím, že budete mít trochu svázané ruce co se týče stylizace.

Těhotenské focení
V ateliéru si můžete pohrát se světlem a zaměřit pozornost na detail bříška.
Nikon D750, Nikon 24-70/2.8. 1/125 s, f/8 ISO 100, ohnisko 70 mm.

Rekvizity

Někdo při focení preferuje rekvizity různého druhu – například fotky z ultrazvuku, botičky, oblečky, hračky a podobné doplňky. Vždy samozřejmě záleží na stylu každého fotografa a na tom, co se modelkám líbí. 

Jiní tyto doplňky zase považují za příliš kýčovité a naopak se přiklání spíše k jednoduchosti a čistým fotografiím bez rušivých prvků. Při focení venku rozhodně doporučuji pracovat spíše bez rekvizit a zaměřit se spíš na světlo, lokalitu a emoce. Případně zahrnout do focení další účastníky focení.

Těhotenské focení
Nikon Z6, NIKKOR Z 50mm f/1.8 S, 1/500 s, f3,5, ISO 100.

Sourozenci a mazlíčci

Jak jsem již zmínila, často bývají součástí focení partner nebo starší sourozenci. Pokud jsou sourozenci k dispozici, nezapomeňte je zahrnout alespoň do několika snímků. Dobrým nápadem je zapojit do focení i zvířecího mazlíčka, který je mnohdy plnohodnotným členem rodiny.

Těhotenské focení
Detail bříška nemusíte fotit jenom samostatně nebo s tatínkem či sourozencem, lze to i s mazlíčkem.
Nikon Z6, Sigma Art 85/1.4, 1/125 s, f/4, ISO 500.

Oblečení

Vyberte vhodné oblečení. Některé ženy se rády fotí více oblečené, jiné méně. Pokud se ovšem bude nastávající maminka fotit například ve spodním prádle, je vhodné pohlídat si, aby měla komplet barevně sladěný a nestalo se, že bude mít podprsenka jiný vzor nebo jiný barevný odstín než kalhotky. Oblečení může být jednoduché, ale můžete taky klidně zvolit různé těhotenské šaty. Nikdy ale nezapomínejte vhodně oblečení sladit tak, aby k sobě sedělo barevně i stylem.

Těhotenské focení
Nikon D750, Sigma Art 35/1.4, 1/800 s, f/2.5, ISO 100.

Pár tipů na pózy

  • Partnery držte během focení u sebe, ať jde z fotografií cítit láska, vztah mezi nastávajícími rodiči a radost z očekávání.
  • Nezapomeňte během focení ani na záběry samotné ženy.
  • Vyfoťte detail bříška samostatně a taky s budoucím tatínkem nebo sourozencem. Dovolte jim cítit se jako součást těhotenského focení.
  • Ruce položené na bříšku obvykle zdůrazní dojem těhotenské fotografie a tato póza působí velmi přirozeně, pokud ruce nejsou položené nějak křečovitě. Nechte klientku položit obě ruce pod břicho, nebo jednu nad břicho a jednu pod něj.
  • Bříško mnohdy při fotografování zepředu moc nevyniká, pomozte si tedy nasměrováním do strany a pomůže i pokrčená noha blíže k vám.
  • Nezapomínejte, že je vždy důležité, aby se maminka při focení cítila pohodlně, přirozeně a nenuceně.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJana Máčková

Fotografii se věnuji od roku 2003, kdy se mi do rukou dostal první digitální kompakt. Nejraději fotím lidi a zvířata. Zaměřuji se především na focení svateb, portrétů a rodin s dětmi. Ve volném čase ráda cestuji a doplňuji své portfolio i o fotografie z různých koutů světa. V současnosti je focení mojí prací, která mě živí, a zároveň je mým koníčkem. Fotky můžete vidět na mých webových stránkách a na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *