Jak fotit boudoir portrét a zachytit krásu ženského těla

V tomto článku otevřeme sexy téma boudoirového focení. Tento typ focení je stále více populární, ale přináší s sebou také mnohá úskalí. Jak s boudoir focením začít? Čeho se vyvarovat? Jak komunikovat s modelkou? Nebo jak odbourat prvotní ostych? To vše, a ještě něco navíc se dozvíte níže.

Francouzské slovo boudoir znamená v překladu „dámský pokoj“. Už jen to slovo v nás evokuje něco luxusního a jedinečného. V historii se tomuto uměleckému stylu věnovala celá řada malířů, kteří zobrazovali na svých plátnech spoře oděné dámy v lichotivých pózách. S technickým pokrokem se dostal boudoir styl i do hledáčků fotografů, kde zůstává dodnes.

Jak fotit boudoir portrét a zachytit krásu ženského těla
Nikon D850, Tamron 24-70 mm f/2.8, 1/200s, f/8, ISO 80, 50 mm.

Co je boudoir focení?

Boudoir portrét zachycuje krásu ženského těla, a to velice intimním a svůdným způsobem. Jde především o fotografie v luxusním spodním prádle doplněným o šperky a boty na podpatku. Spodní prádlo může ale stejně dobře nahradit obyčejné prostěradlo nebo pléd. Možnosti jsou opravdu neomezené. Nejčastěji se k tomuto druhu focení využívá ateliér / pokoj s postelí nebo designovou pohovkou či lenoškou. Důležité je, aby výsledná fotografie působila sexy a smyslně, ale zároveň vkusně. 

Jak fotit boudoir portrét a zachytit krásu ženského těla
Nikon D850, Tamron 85 mm f/1.8, 1/500s, f/2.2, ISO 200.

Co je důležité u boudoir portrétu:

 • citlivý přístup a diskrétnost,
 • zachycení smyslné krásy ženy,
 • příjemné prostředí, 
 • respektování hranic,
 • měkké světlo,
 • rekvizity – šperky, spodní prádlo, podvazky…
 • profesionální líčení a účes,
 • postproces – retuš.

Jak s boudoir focením začít

Pokud se chystáte s boudoir focením teprve začít, je dobré si vše nejdříve vyzkoušet nanečisto. Já poprosila své kamarádky, zařídila jsem profesionální líčení, naklidila ložnici a udělaly jsme si takový holčičí den, kdy jsem mohla trénovat pózování různých typů postav a práci se světlem. Samozřejmě neméně důležitou součástí boudoir portrétu je postproces, kde by každý fotograf měl zvládnout alespoň základní retuš

Já osobně retušuji v Zoner Photo Studiu X, kde je hned několik retušovacích nástrojů. A věřte mi, že bez možnosti odstranění celulitidy, žilek, pupínků, jizev nebo zeštíhlení různých partií se jen těžko obejdete. Na toto téma existuje spousta knih a workshopů, které je dobré si pro začátek projít. I my točili krátké výukové video, na které můžete podívat:

Komunikace s modelkou

Pro vytvoření profesionálních boudoir fotografií je ze všeho nejdůležitější, aby se naše modelka cítila dobře. Toho docílíme tak, že si s ní budeme povídat, třeba v průběhu líčení, a vytvoříme pohodovou a přátelskou atmosféru. Pokud modelka neřídí, nabídnu mimo kávy a vody také sklenku prosecca, to většinou dobře prolomí ledy. Obvykle se ptám na představy o výsledných fotkách, co se jí líbí, co naopak ne, a z čeho má největší obavy. 

Každý máme nějaké slabé místo, něco, co se nám na sobě tak úplně nelíbí nebo za co se stydíme… Je potřeba modelku ujistit, že společně najdeme pózy, které budou lichotit její postavě a pokud bude třeba, poradíme si s nedostatky dalšími úpravami během postprocesu. 

Jak fotit boudoir portrét a zachytit krásu ženského těla
Nikon D850, Tamron 85 mm f/1.8, 1/500s, f/2.2, ISO 250.

Ještě při domlouvání focení nabízím možnost, aby si modelka přivedla s sebou kamarádku nebo někoho z rodiny, kdo jí pomůže cítit se uvolněně a povzbudí ji, když bude třeba. 

Při samotném focení se mi nejvíce osvědčilo chválit. Každá žena je něčím krásná, tu krásu musíme objevit, zachytit a v neposlední řadě na ni nahlas poukázat. Nechválím jen fyzický vzhled, ale i spolupráci, dobré pózování, výrazy apod. Mám pouze jedno pravidlo, každá pochvala musí být opravdu upřímná

Po každé sérii focení si sednu k modelce a společně procházíme fotografie přímo ve fotoaparátu, přibližuji to, co se mi líbí, co chci vyzdvihnout. Ptám se, co se líbí modelce a co by naopak chtěla změnit. Jde o to, aby si každá klientka z vyfocených fotografií dokázala vybrat svoje favority a z focení odcházela opravdu spokojená. 

Jak fotit boudoir portrét a zachytit krásu ženského těla
Nikon D850, Tamron 24-70 mm f/2.8, 1/250s, f/2.8, ISO 250, 35 mm.

Pózování

Pokud fotíte modelku z povolání, máte napůl vyhráno. Já zásadně modelky nefotím, moje klientky jsou obyčejné ženy, které ve většině případů stojí před objektivem poprvé v životě. Každé focení je výzva a je potřeba se na něj dobře připravit. Proto před každou zakázkou hledám inspiraci, jak v knížkách, na Pinterestu, tak v mých starších fotkách. 

Na pózách se s modelkou domlouvám ještě před focením, v průběhu spolu samozřejmě objevíme další nebo trochu pozměníme ty původní. Boudoir zasluhuje určitou míru zachování tajemství, proto při pózování myslíme na to, že intimní partie zůstávají zakryté nebo rozostřené. Důležité je ukázat přednosti a schovat nedostatky.

Editor fotek,
který nezná hranic
Stáhněte

Hlavní je ale přirozenost, pokud nějaká póza modelce nesedí a je v ní jakoby v křeči, vyplatí se pózu změnit. Boudoir není nutné fotit jen v leže, je spousta smyslných póz i v sedě, v kleče nebo ve stoje. Modelku pózujeme tak, aby vždy byly vidět všechny končetiny, například aby neklečela na nohou tak, že by nebyla vidět chodila, nebo aby neměla dlaň ruky schovanou za tělem nebo zasunutou pod nohou. 

Jak fotit boudoir portrét a zachytit krásu ženského těla
Nikon D850, Tamron 24-70 mm f/2.8, 1/400 s, f/2.8, ISO 100, 42 mm.

Nezapomínejte fotit detaily! Popravdě, já osobně zapomínám dost často a pak jsem z toho mrzutá. Krásné detaily křivek ženského těla vypovídají kolikrát o ženě více než fotografie celé postavy. Zaměřit se můžete i na šperky, tetování, mateřská znaménka… vše co je svým způsobem jedinečné a upoutá vaši pozornost. 

Jak fotit boudoir portrét a zachytit krásu ženského těla
Nikon D850, Tamron 24-70 mm f/2.8, 1/320s, f/3.5, ISO 2000, 58 mm.

Čeho se vyvarovat 

 • Nezaměňovat boudoir za akt,
 • křečovité pózy,
 • chybějící končetiny na fotkách,
 • nemístné poznámky směrem k modelce,
 • tvrdé a příliš kontrastní světlo,
 • moc, nebo naopak málo retuše.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTereza Buchalová

Jsem portrétní a lifestylová fotografka z Pardubic. Na fotografii mám nejraději, že dokáže zachytit okamžik, který už není možné opakovat, je to takové malé kouzlo. Sama se nerada fotím, a proto se zaměřuji především na práci s lidmi, aby se při focení cítili dobře a odcházeli s pocitem, že jsme společně odvedli dobrou práci. Mám ráda nové výzvy, spokojenost klientů a každý pokrok jsou pro mě obrovskou motivací k další práci.

Komentáře (7)

 1. Dobrý den, nebo večer,
  neodpustím si rýpnutí, nebo možná blbý dotaz:
  U některých snímků máte napsáno: „Nikon D850, Tamron 24-70 mm f/1.8, atd“ Nejsem si jistý, ale Tamron 24-70 jsem na cloně 1,8 ještě neviděl. (A asi neuvidím). Je to nějaký nový objektiv, nebo jste se jenom trochu sekla?

  1. Dobrý den,
   děkujeme za upozornění, to se nám to v redakci trochu pomíchalo, chybu jsem opravil.

   Pěkný den!
   Jarda / Redakce MF

 2. No do Prkvančic, to se ještě všechno musí schvalovat? Připomíná mi to socialismus. 🙂

  1. Nebojte, náš magazín není podřízen žádné ideologii. 🙂 Necháváme tu všechny slušné komentáře, ať už pochvalné, nebo kritické. Schvalování komentářů je tu hlavně proto, aby vás, naše čtenáře, ušetřilo otravného spamu, který by se náhodou dostal přes náš filtr.

   Jarda / Redakce MF

 3. Krásný obrázky!

  1. Ano, takový fotky baví každého.

 4. Konečně vidím, že vzdor záplavě módních Canonů někdo (z profíků) fotí Nikonem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *