Jak na focení a úpravu očí: Tipy a triky

Oči jsou to první, čeho si na tváři člověka všimnete. Vyjadřují emoce, dokážou zachytit světlo tak, že září, nebo naopak umí prozradit únavu. Oči bychom při focení portrétu neměli nikdy opomíjet. Je důležité vědět, jak je správně vyfotit. Také vám krok po kroku poradíme, jak je vylepšit, aby na fotografii opravdu vynikly.

Základem pro každou úpravu je vždy dobrá fotka. Ani případ očí portrétované osoby není výjimkou. Nejprve se podíváme na to, jak oči vyfotit, potom si ukážeme, jaké nástroje jsou vhodné k jejich úpravě.

Jak oči vyfotit

První a nejdůležitější rada, kterou vám dám, je směřovat pohled focené osoby nahoru. Samozřejmě není třeba mít modelku neustále natočenou k nebi, ale kdykoliv máte možnost, navigujte ji, ať lehce zvedne hlavu a očima se podívá výš. Doporučuji takové „cvičení“, kdy si vezmete kohokoliv, koho máte po ruce, a uděláte dvě fotografie. Na jedné ať kouká na vás nebo lehce dolů, na druhé ať zvedne lehce bradu, nastaví tvář ke zdroji světla a podívá se nahoru. 

TIP: Pozor ale, ať model nekouká příliš nahoru nebo moc do strany, pak by totiž většinu plochy očí zabíralo bělmo a to nechcete. Vždy by měly být vidět hlavně duhovky.

Když pak fotografie porovnáte, uvidíte sami rozdíl. V očích se odráží zdroj světla, kruhy pod očima jsou mnohem méně vidět a zvýrazní se i barva očí. Když máte zdroj světla trochu výše, může se vám stát, že při sklonění hlavy se oči schovají úplně, protože je zastíní nadočnicový oblouk. Model pak vypadá jako panda. Když máte zdroj světla rozptýlený, tak rozdíl nebude zase tak výrazný, ale bude stále znatelný. 

Jak na focení a úpravu očí: Tipy a triky
Příklad toho, co s očima udělá světlo shora. Vaše modelky určitě zvládnou lepší výraz než můj manžel, ale princip chápete.

Při focení se mohou objevit potíže, jako třeba stíny od různých pokrývek hlavy, nedostatek nebo přebytek světla. Nebudete chtít celou dobu fotit modelku jen s tváří nahoru. Takže tato rada vám nebude fungovat na sto procent, ale je to dobrý základ. Pomůcka, kterou můžete použít na zvýraznění očí, je odrazka. Pokud vám modelka kouká jinam než nahoru, můžete jí hodně světla vrátit do očí právě odrazkou.

Jak oči upravovat

Pokud máte chuť experimentovat, v Zoner Photo Studiu X dokážete oči krásně zvýraznit a dokonce jim i změnit barvu. Vše pomocí jediného nástroje v modulu Vyvolat, Štětcovým filtrem (B). Začněte tím, že si Štětcový filtr aplikujete na oči.

Jak na focení a úpravu očí: Tipy a triky

Krytí i Hustotu nechte na maximu, aplikujte si štětec na duhovku a ubezpečte se, že jste nikde nepřetáhli. Případné přetahy smažete pomocí zakliknutí ikony Odebrat z masky a odstraněním nežádoucích částí. Když máte oči označené, můžete je začít zvýrazňovat. Postup, který se mi osvědčil nejlépe, je pracovat s Luma křivkou v sekci Tonální Křivka

Jak na focení a úpravu očí: Tipy a triky

Pokud zvýšíte oblast světel a snížíte oblast stínů, zvýrazní se tak odlesky a celkově se oči vyčistí. Můžete si s Lumou pohrát dle vlastního vkusu a zjistit, co vám vyhovuje nejlépe. Také se nemusíte bát v sekci Základní úpravy vytáhnout posuvníky Světla nebo Bílé, tím rozsvítíte odlesky v očích.

Jak na focení a úpravu očí: Tipy a triky

V RGB křivkách pak můžete i upravit nebo změnit barvu očí. Samozřejmě míchání barev je tak trochu alchymie. Stačí chvíli zkoušet, jak se vám mění barvy podle toho, jak hýbete s křivkou a brzy najdete to, co potřebujete. Samozřejmě nezapomeňte při barevných úpravách vypnout zobrazení masky (nad Histogramem). Také doporučujeme tahat křivky hlavně uprostřed, tedy ve středních tónech, stíny a světla nechte tak, jak jsou. 

A nakonec můžete ještě o něco více oči zvýraznit dalšími maskami štětce. Vytvořte si další masku pro Štětcový filtr (B) a snižte si Krytí i Hustotu. Zvyšte si lehce Expozici a štětec lehce aplikujte kolem zorničky, ale ne až k okrajům duhovky. Pouze do míst, kde máte v oku světla. 

Jak na focení a úpravu očí: Tipy a triky

Stejným způsobem pak zvýrazníte i stíny. Opět vytvoříte masku, tentokrát ale snížíte Expozici a budete štětec aplikovat pouze na zornici a okraje duhovek. Vlastně napodobíte metodu Dodge and Burn, ale v modulu Vyvolat. A proč je to lepší ve Vyvolat? Protože zde můžete pracovat se soubory RAW, které obsahují mnohem více informací.

Jak na focení a úpravu očí: Tipy a triky

Uhrančivé oči v pár minutách

Nyní již víte, jak na to. Tak se nebojte experimentovat. Oči otáčejte ke světlu umělému i přirozenému, pozor na bělmo a u úprav nechoďte do extrémů. Extrémy nikdy nejsou dobré. A nebojte se s námi sdílet vaše hotové fotky. 

Krásné oči máme všichni, stačí je jen zvýraznit správným světlem.

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a pusťte se do úprav!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *