Mužský portrét: jak fotit muže

Mužský portrét: jak fotit muže

Fotit muže je často složitější, než fotit ženy. Možná je to i tím, že muži se mnohdy neradi fotí. Z toho potom vyplývá i nepoměr v množství výukových materiálů o focení mužů a žen. V tomto článku se nebudeme zabývat tím, jak muže přesvědčit, aby se nechal vyfotit. Spíše se zaměříme na několik důležitých bodů, které vám pomohou dosáhnout lepších výsledků. Zmíněné tipy jsou zaměřeny na muže, ale mnohé z nich budou dobře fungovat i při focení žen.

Než se pustíte do práce, je vhodné vědět, koho vlastně fotíte a jakou má o fotografiích představu. Toto platí víceméně u jakéhokoliv focení lidí. Trocha přátelského rozhovoru může pomoci se uvolnit – a to je klíčem ke skvělé fotografii. Chce vypadat profesionálně, tvrdě, sexy, důvěryhodně nebo přátelsky? Jak chce fotografie používat? Postavte ho do póz, které pomohou utvořit žádoucí vzhled a atmosféru a dolaďte to správným výrazem.

Pozor na vhodnou kompozici a ořez

Při řešení kompozice je vaším nejlepším přítelem pravidlo třetin. Jeho cílem je umístit hlavní objekt poblíž jedné z linií tak, aby byla fotografie horizontálně i vertikálně rozdělena na tři stejně velké části. Mnohdy se ale může stát, že se vám fotografie bude jevit lepší, pokud bude komponovaná trochu jinak. V tom případě se nebojte toto pravidlo vědomě porušit.

Co se týče ořezu portrétních fotografií, všeobecně se doporučuje vyhnout se ořezům v kloubech (lokty, kolena, kotníky a podobně). Osobně bych vám doporučila se této poučky držet, nicméně záleží na konkrétním případu. Výjimka často potvrzuje pravidlo a ani učebnicově špatný ořez nemusí někdy vypadat špatně.

Mužský portrét: jak fotit muže - pravidlo třetin mřížka
Cílem pravidla třetin je rozdělení obrazu horizontálně a vertikálně na tři stejné části. Vznikne tedy devět stejných dílů. Nikon Z6, Sigma Art 85/1.4, 1/400 s, f/1.4, ISO 100.

Světlo

Světlo je ve fotografii to nejdůležitější a můžete si s ním hodně vyhrát. Mužům hodně sluší ostřejší světlo a dramatické stíny. Při focení svalovce budete klást důraz na svaly, pokud naopak fotíte muže, který je třeba lehce při těle, bude žádoucí, aby na fotkách vypadal štíhlejší. Toho všeho můžete docílit správným osvětlením.

V ateliéru máte na rozdíl od přirozeného světla intenzitu, vzdálenost i směr plně ve svých rukou, takže se nebojte je využít. Pro začátek úplně stačí jeden nebo dva zdroje světla. Venku je práce naopak přirozenější a mnohdy jednodušší v tom, že nemusíte nic nastavovat. Nicméně musíte pracovat s tím, co máte. Jasné světlo slunečného dne vytváří silné stíny a zatažený den vytváří měkké stíny.

Mužský portrét: jak fotit muže - nasvícení svalů v ateliéru
V ateliéru máte světlo plně pod kontrolou. Nikon Z6, NIKKOR Z 50mm f/1.8 S, 1/160 s, f 8, ISO 100.

Volte vhodné pózy

Správné držení těla je pro jakékoliv portrétní fotografování nezbytné. Většina mužů považuje za zásadní vypadat na záběru mužně. Toho docílí, když položí ramena dozadu, hruď nahoru a pevně sevřou břicho. Důležité ovšem je, aby se muž cítil dobře. Pokud se necítí dobře, na póze to bude znát.

Mužský portrét: jak fotit muže - sedící póza, ruce opřené podél těla

Při focení portrétů (a nejen mužských) budete často slýchat frázi: „Já nevím, co s rukama“. Nebojte se do vašich fotografií zahrnout řeč těla. Póza se zkříženýma rukama poskytuje vašemu modelovi silný nezávislý vzhled. Je to jedna z nejjednodušších póz a je vhodná zejména pro muže, kteří nejsou zvyklí profesionálně pózovat.

Při pózování vestoje vypadají dobře také ruce v kapsách. Tímto zaručeně získáte přirozené a uvolněné držení těla.

Vsedě si může spojit prsty nebo sepnout ruce, případně se opřít rukama o stehna nebo židli. Sedící pózy jsou do začátku fajn, pokud muž není na focení moc zvyklý. Uvolní se a následné pózy vestoje působí sebevědoměji.

Velmi dobře funguje i kombinace s motorkou nebo autem. Obzvlášť když k nim má muž vztah a fotí se ideálně se svým strojem. Tady získáte výhodu, že se má o co opřít a pózování bude jednodušší a uvolněnější. Pokud je pro muže focení spíše nutné zlo, věřte tomu, že se svým autem nebo motorkou se vyfotí ochotněji, než sám.

Mužský portrét: jak fotit muže - muž vystupující z auta
Muži a auta k sobě prostě neodmyslitelně patří. Nikon D300s, Nikon 50/1.8G, 1/160 s, f3,5, ISO 200, ohnisko 50 mm (ekvivalent 70 mm).

Chcete-li spíše uvolněný portrét, opřete modela o zeď. Stěny jsou dobrým pomocníkem. Můžete jej případně nechat stát na jedné noze a druhou pokrčí a opře o zeď. Takový záběr lze pořídit z jakéhokoliv úhlu. Případně se může opřít o zeď pouze jedním ramenem.

Vyzkoušejte různé výrazy

Stejně jako u jakéhokoliv jiného focení lidí platí, že čím přirozenější je výraz, tím lépe. Je žádoucí zachytit muže na fotografiích způsobem, kterým se projeví jeho osobnost.

Ať model povolí rty a ukáže své zuby. Nemusí se usmívat úplně doširoka, ale není nutné na všech fotkách držet rty slepené u sebe.

Mužům sluší mírně přimhouřené oči. Toho lze docílit mírným nadzvednutím spodních víček – tím modelův výraz získá na hloubce a vyrovnanosti.

Snažte se minimalizovat dvojitou bradu. Toho docílíte, když budete fotografovat z úrovně nad očima, přičemž se váš objekt naklání mírně dopředu. Někdy postačí, když model zatlačí bradu ven a trochu dolů.

Mužský portrét: jak fotit muže - póze vestoje, ruce v kapsách
Nic nepokazíte ani pohledem mimo fotoaparát. Nikon D750, Sigma Art 35/1.4, 1/100 s, f/1.4, ISO 100.

A nezapomeňte na vhodné úpravy

Co se týče nedokonalostí pleti, záleží na každém, jaký má svůj styl. Určitě se přikláním k vyretušování dočasných vad, jako jsou například pupínky. Co se týče jizev a mateřských znamének, případně zjemnění vrásek, záleží na vašem záměru. Případně je vhodné se poradit s modelem. 

Celkově se u mužských portrétů doporučují jemnější úpravy než u žen. Mužská pokožka by neměla na výsledné fotografii působit jemnějším dojmem, než je tomu u fotografií žen a dětí. K retuším pleti doporučujeme Zoner Photo Studio X, ve kterém najdete všechny potřebné nástroje.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJana Máčková

Fotografii se věnuji od roku 2003, kdy se mi do rukou dostal první digitální kompakt. Nejraději fotím lidi a zvířata. Zaměřuji se především na focení svateb, portrétů a rodin s dětmi. Ve volném čase ráda cestuji a doplňuji své portfolio i o fotografie z různých koutů světa. V současnosti je focení mojí prací, která mě živí, a zároveň je mým koníčkem. Fotky můžete vidět na mých webových stránkách a na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *