Jak na focení párů: blízkost, sladěné barvy a úsměvy

V tomto článku se společně podíváme na párové focení. Jste připraveni, v ruce máte foťák, před vámi pár, který máte fotit. Ale co teď? Nevíte, jak s nimi budete pracovat, na co si dávat pozor, jak jim radit? A jak do toho všeho máte ještě ovládat foťák?  Pojďme si projít několik tipů, jak párové focení zvládnout.

Takové focení by mělo být o partnerech a mělo by reflektovat jejich vztah a souznění. Vaším úkolem je, aby na fotografiích oba vypadali co nejlépe. Jelikož se toto téma prolíná i do ostatních odvětví fotografie, můžete tyto tipy využít i například u svatebního nebo těhotenského focení.

Pohlídejte si, aby oba vypadali dobře

Pozor na vlasy trčící do všech stran nebo na kapsy plné klíčů, mobilů, kapesníků a jiných předmětů. Než stisknete spoušť, zkontrolujte, jestli je všechno v pořádku a nikde nic nevykukuje. Oba jistě ocení váš přístup a pomůže jim to uvolnit se, protože budou vědět, že mají méně starostí.  

Jak na focení párů: blízkost, sladěné barvy a úsměvy
Vyberte vhodnou lokalitu a nápad.
Nikon D750, Sigma Art 35/1.4, 1/500 s, f 2.5, ISO 100.

Všechny páry mají určitě nějaká místa, která společně s oblibou navštěvují a která je nějakým způsobem spojují. Například tady měli své první rande, jinde si zase vyměnili první polibek… Pokud ale tato místa nejsou v dosahu, nezoufejte a vyberte společně jiné zajímavé místo, které bude pro focení vhodné. Kromě místa může partnery pojit třeba nějaká zájmová činnost nebo domácí mazlíčci. Všechny tyto aspekty mohou focení určitým způsobem obohatit.

Jak na focení párů: blízkost, sladěné barvy a úsměvy
Při focení dbejte na to, aby byli partneři blízko u sebe.
Nikon Z6, NIKKOR Z 50mm f/1.8 S, 1/640 s, f2.8, ISO 100.

Sladěné oblečení

Oblečení je potřeba vyřešit ještě před samotným focením. Volte rozumně, mnohdy jsou vhodnější spíše neutrálnější barvy než ty křiklavé. Vždy je bezpečnější vyhnout se velkým potiskům a divokým kombinacím barev a vzorů – stejně jako u skupinové fotografie. Nejvhodnější je oblečení, které spolu vzájemně barevně ladí. A doporučuji také takové oblečení, ve kterém se budou oba cítit pohodlně a nebude je nijak omezovat.

Jak na focení párů: blízkost, sladěné barvy a úsměvy
Tento pár si dal na sladěném oblečení obzvlášť záležet.
Nikon Z6, NIKKOR Z 50mm f/1.8 S, 1/400 s, f3,5, ISO 100.

Nezapomeňte na hloubku ostrosti

K dispozici jsou dvě varianty. Buď fotíte na otevřenou clonu a neřešíte, jestli je ostré všechno na fotce, ale zaměřujete se na konkrétní detail. Nebo chcete mít oba obličeje zaostřené, a tím pádem se rozhodnete víc zaclonit. Ani jedno není špatně, ale vždy záleží na tom, co od výsledných fotografií očekáváte. S hloubkou ostrosti tedy pracujte s rozvahou, výsledek by měl reflektovat vaše očekávání. Je vždy potřeba počítat s tím, že pokud oba nejsou ve stejné rovině, bude na otevřenou clonu ostrý jenom jeden z nich. 

Jak na focení párů: blízkost, sladěné barvy a úsměvy
Oba obličeje jsou ve stejné rovině, jsou tedy ostré i na clonu f/1.4.
Nikon D750, Sigma Art 35/1.4, 1/640 s, f 1.4, ISO 100.

V jakou denní dobu a v jakém počasí fotit?

Fotit se dá víceméně kdykoliv během dne, ale záleží na tom, jaký výsledek očekáváte a taky jaké bude zrovna počasí. Pro romantické fotky je ideální zvolit zlatou hodinku, ale stejně tak můžete zvolit i jinou denní dobu. 

Já osobně se neomezuji pouze na podvečerní focení. Pokud bude přes den zataženo, budete mít výhodu měkkého světla. Za zkoušku stojí i fotky v dešti, kterých se často lidé bojí, ale přitom mají své kouzlo. Stejně jako počasí, i každé roční období nabízí úplně jinou jedinečnou atmosféru. A to je skvělé, protože pokaždé máte možnost vytvořit něco úplně jiného.

Jak na focení párů: blízkost, sladěné barvy a úsměvy
Tento záběr vznikl ve slunečném odpoledni.
Nikon D750, Sigma Art 35/1.4, 1/3200 s, f 1.8, ISO 50.

Několik tipů, jak s párem pracovat

  •  Držte partnery blízko u sebe a pomozte jim zaujmout nenucené pózy.
  • Rozesmívejte je a dostaňte z nich emoce.
  • Nechte je, ať si spolu povídají. Oba vědí, co toho druhého přiměje k úsměvu nebo smíchu, což je výhodou.
  • Vytvořte takové prostředí, kdy budou mít pocit, že jsou tam sami a nikdo je nefotí.
  • Z jedné pózy můžete získat více záběrů, stačí se zamyslet a pouze trochu pozměnit úhel, vzdálenost od páru, případně ohnisko.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJana Máčková

Fotografii se věnuji od roku 2003, kdy se mi do rukou dostal první digitální kompakt. Nejraději fotím lidi a zvířata. Zaměřuji se především na focení svateb, portrétů a rodin s dětmi. Ve volném čase ráda cestuji a doplňuji své portfolio i o fotografie z různých koutů světa. V současnosti je focení mojí prací, která mě živí, a zároveň je mým koníčkem. Fotky můžete vidět na mých webových stránkách a na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *