Jak používat přechodový filtr při úpravě fotografií

Nástroj Přechodový filtr se zpravidla používá ke ztmavení nebo obarvení horní části fotky – oblohy. V podstatě nahrazuje funkci mechanického přechodového filtru, který se nasazuje na objektiv. V Zoner Photo Studiu X mu ale navíc snadno nastavíte další parametry, které vám poskytnou spoustu kreativních možností.

Kromě mechanických přechodových filtrů (o kterých se dočtete více například v článku Přechodové filtry) je tu ještě filtr „virtuální”. Jedná se o nástroj v Zoner Photo Studiu, který najdete v modulu Vyvolat. Přechodový filtr tak můžete používat nedestruktivně a využijete ho i při úpravě RAW snímků.

Nastavení parametrů

Nejprve vyberte nástroj Přechodový filtr (G). Pokud chcete upravit například nebe v horní část fotky, uděláte to kliknutím a tažením směrem nahoru. Podle toho, jak velký filtr natáhnete, bude jeho přechod více nebo méně plynulý. Případně plynulost ještě doladíte pomocí parametru Šířka přechodu

TIP: Hodit se vám bude také funkce Invertovat masku, pomocí které celý filtr obrátíte. Tuto možnost najdete v pravém panelu mezi volbami pro jednotlivé masky.

Přechodový filtr v Zoner Photo Studiu X
Vyberte nástroj Přechodový filtr (G) a upravte část fotky.

Přechodový filtr má různé parametry, které můžete měnit. Znamená to, že část fotky nejen ztmavíte nebo zesvětlíte, ale můžete jí přidat kontrast, doostřit ji, pracovat pouze se stíny či světly nebo s lokálními Barevnými korekcemi a křivkami. Dále máte třeba možnost natónovat filtr do konkrétní barvy.

Lokální úpravy barev

Pomocí Přechodového filtru můžete lokálně pracovat i s barvami. K tomu vám poslouží lokální Barevné korekceTonální křivka (tou kromě barev změníte i kontrast). Tato úprava dobře poslouží třeba při úpravě fotek krajiny, kde se hodí změna barev oblohy.

Pomocí RGB nebo Luma křivky vyladíte lokální kontrast a křivkami pro jednotlivé barevné kanály provedete základní změny barevnosti. Pokud vás coloring v křivkách zajímá, napsali jsme i samostatný článek o tom, jak pomocí křivek upravovat barvy.

Pomocí Tonální křivky upravíte lokální kontrast i barevnost.

Pokud chcete barvy upravit ještě víc, jsou tu samozřejmě i Barevné korekce. S jejich pomocí změníte odstín, sytost i světlost jakékoliv vybrané barvy na fotce. V případě této fotky se mi nezdála barva oblohy, proto jsem ji pomocí kapátka vybral a posunul do tmavších modrofialových odstínů.

Přechodový filtr změna barvy na fotce pomocí barevných korekcí
Změna barevného odstínu pomocí lokálních Barevných korekcí.

Doladění atmosféry večerních mraků

Večerní obloha se většinou barví do zajímavých odstínů. Atmosféru můžete pomocí Přechodového filtru ještě umocnit a barvy zvýraznit sytostí a kontrastem. 

Jak používat přechodový filtr při úpravě fotografií večerní obloha
Doladění nebe.

Zvýraznění hvězd

Pomocí nastavení Zřetelnosti a Ostrosti zvýrazníte hvězdnou oblohu. Tato nastavení jsou v Zoner Photo Studiu X i mimo Přechodový filtr, ale pokud je potřeba vytáhnout jen část fotky, například pouze hvězdy, je Přechodový filtr ideální volbou.

Jak používat přechodový filtr při úpravě fotografií
Zvýraznění hvězd.

Vylepšení fotek na rozhraní světlo/stín

Za letních dnů se často stává, že na část fotky svítí přímé slunce a zbytek je ve stínu. To způsobí, že je jedna část přesvětlená nebo ta druhá podexponovaná. Pokud se jedná o souvislý pruh, můžete použít Přechodový filtr. 

Jak používat přechodový filtr při úpravě fotografií
Ztmavení horní světlé části fotky.

Využití více filtrů najednou

Na této fotce by se hodilo ještě trochu ztmavit nebe. Kliknutím na Přidat masku můžete aplikovat několik filtrů najednou. Druhý filtr bude ztmavovat pouze horní malou část oblohy. Výčet všech použitých filtrů můžete kontrolovat v tabulce nahoře.

Jak používat přechodový filtr při úpravě fotografií
Dva přechodové filtry v jedné fotce.

Lokální barevné tónování části fotky

Další možností, jak přechodový filtr využít, je barevně natónovat část fotky. Vše záleží čistě na vaší kreativitě. Použijte parametr Barva, který najdete ve spodní části nastavení přechodového filtru. Například zajímavé vintage barvy získáte použitím fialové barvy v režimu Vyloučit.

Jak používat přechodový filtr při úpravě fotografií
Barevné tónování pomocí překrytí barvou.

Praktický nástroj, který ušetří čas

Osobně raději používám přechodový filtr až v počítači, protože při focení často není čas něco na fotoaparát montovat. Pokud fotíte do RAWu, vytáhnete z fotky většinou dostatek dat, se kterými půjde pracovat.

Stáhněte si Zoner Photo Studio X a vyzkoušejte lokální úpravy přechodového filtru ještě dnes. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *