Jak efektivně třídit fotky z dovolené

Vyfotili jste letos na dovolené hodně fotek? Pak vás zřejmě čeká několikahodinové sezení u počítače. Přebírání a promazávání fotek nějaký ten čas zabere – s pomocí Zoner Photo Studia ho ale můžete zkrátit třeba i na polovinu.

Jakým způsobem třídíte a vybíráte fotky? Otevřete si průzkumník Windows a procházíte jednu fotku po druhé, píšete si čísla nejlepších z nich bokem na papírek a pak je zvlášť kopírujete do složky typu „Výběr nejlepších fotek“? Program Zoner Photo Studio vám celý proces zjednoduší a zrychlí.

Chcete si uklidit ve svém fotoarchivu? Stáhněte si Zoner Photo studio na 30 dní zdarma.
Velké množství fotek vás odrazuje od toho, abyste je protřídili.jpg
Velké množství fotek vás odrazuje od toho, abyste je protřídili.

Odstraňte nepoužitelné fotky

Jakmile máte program nainstalovaný, ze všeho nejdřív importujte fotky do katalogu Zoner Photo Studia, aby byla práce s fotografiemi rychlejší. V případě, že přidáte snímky do již katalogizované složky, tento krok přeskočte. ZPS si informace z fotografií načte samo.

>> Návod, jak s katalogem pracovat, najdete v článku Jednoduchá správa fotografií s katalogem programu Zoner Photo Studia.

 

Importujte fotky do programu s pomocí katalogu.jpg
Importujte fotky do programu s pomocí katalogu.

Poté už si můžete v modulu Správce postupně procházet vaše fotky a hodnotit, jak se vám záběry povedly. K prohlížení můžete používat tlačítko myši nebo šipky na klávesnici.

Tip: Pro větší zobrazení fotografi skryjte boční panely klávesami F6 a F8, spodní panel klávesou F9.

Prohlížejte si jednu fotku za druhou.jpg
Prohlížejte si jednu fotku za druhou.

Chcete některé fotky smazat? Pro označení více snímků přidržte tlačítko Ctrl a klikněte na vybrané fotky myší. Pro smazání zmáčkněte klávesu Delete.

Vymažte nepovedené fotky.jpg
Vymažte nepovedené fotky.

Ohodnoťte a označte nejlepší snímky

Ne všechny fotky je však hned potřeba trvale odstranit – v Zoner Photo Studiu máte k dispozici osm různobarevných značek, s jejichž pomocí můžete fotky označovat. Stačí si udělat systém, například modrou značkou můžete značit všechny fotky, které chcete nahrát na internet, žlutou značkou ty, které chcete vytisknout.

Tip: Pro rychlejší práci se naučte klávesové zkratky: klávesy 1–5 pro označení hvězdičkami, klávesy 1–9 se Shiftem pak přidají barevnou značku.

Označte si nejlepší fotky.jpg
Označte si nejlepší fotky.

>> Ukliďte si ve svém fotoarchivu. Ohodnoťte si své fotky pomocí barevných značek nebo je popište klíčovými slovy.

Úklid fotoarchivu: Třídění fotografií pomocí barevných značek a hodnocení

Úklid fotoarchivu: Popisujte fotky klíčovými slovy

Kliknete-li na obrázek pravým tlačítkem myši a zvolíte Informace o obrázku, můžete snadno přidat Textové informace typu název obrázku, země a podobně. Můžete si taky snadno přiřadit předem definovaná klíčová slova (například dovolená, příroda či jezero) nebo přidat GPS souřadnice. Nikdy tak nezapomeňte, kde jste danou fotografii pořídili.

V Zoner Photo Studiu můžete také snadno přidávat textové informace nebo GPS souřadnice.jpg
V Zoner Photo Studiu můžete také snadno přidávat textové informace nebo GPS souřadnice.

Upravujte fotky už při třídění

Jestliže už při třídění fotek vidíte, že některé snímky by potřebovaly zesvětlit, ořezat nebo narovnat horizont, není nic jednoduššího než se přepnout z modulu Správce do modulu Editor, popřípadě Vyvolat, a provést úpravu už ve chvíli, kdy máte fotku v programu otevřenou. I v těchto modulech můžete fotografie označovat hvězdičkami a barevnými značkami pomocí klávesových zkratek.

Upravte fotku už ve chvíli, kdy ji máte otevřenou v programu.jpg
Upravte fotku už ve chvíli, kdy ji máte otevřenou v programu.

Vyfiltrujte si vybrané fotky a pracujte jen s nimi

Máte-li upraveno a označkováno, vyhledejte pomocí barevné značky všechny fotky ve složce, které jste touto značkou opatřili.

Vyhledejte všechny fotky, které jste opatřili modrou značkou.jpg
Vyhledejte všechny fotky, které jste opatřili modrou značkou.

Pak už jen stačí s vyfiltrovanými fotografiemi pracovat tak, jak potřebujete – v modulu Vyvolat, v Editoru, nebo je rovnou nasdílíte například na Zoneramu. Barevné značky si v nastavení můžete pojmenovat a každé značce tak přiřadíte požadovanou funkci (červená k úpravě, modrá ke sdílení a podobně).

V případě, že vám práce s filtrovanými fotografiemi nevyhovuje, můžete je překopírovat do speciální složky, například „Norsko výběr“, ale vytváříte tak zbytečné kopie, které zabírají místo na disku. Zapamatujte si, jakou barevnou značku jste k výběru použili a snadné vyfiltrování bude vždy jen otázka chvilky.

Tip: Používejte k úpravám fotografií nedestruktivní úpravy, které se nezapisují přímo do snímku a máte tak vždy přístup k originálu.

Překopírujte si vybrané fotky do zvláštní složky.jpg
Překopírujte si vybrané fotky do zvláštní složky.

Ukažte vaše fotky světu

Pokud se chcete o své fotky podělit s ostatními, nahrajte je přímo ze Zoner Photo Studia do online galerie Zonerama. Je zdarma a fotografie do ní nahrajete v plné kvalitě.

Nahrajte fotky na Zoneramu přímo ze Zoner Photo Studia.jpg
Nahrajte fotky na Zoneramu přímo ze Zoner Photo Studia.

Ušetřete si čas

Program Zoner Photo Studio není dobrý pomocník jenom při upravování fotek, díky němu můžete také snadno třídit vaše fotografie nebo je nahrávat na internet. Naučte se s programem pracovat efektivně a ušetřete si čas strávený u počítače – budete pak mít víc času na samotné focení.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorIrena Diatelová

Irča ráda čte, píše, fotí a cestuje. Zrcadlovku už zpravidla vytahuje jenom na cestách a nejraději fotografuje hlavně přírodu a krajinu okolo.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *