Začínáme s online galerií Zonerama: Založení účtu a nahrání prvních fotek

Ať už fotíte hodně nebo málo, hodí se mít fotografie kdykoliv k dispozici ve vaší webové galerii. Můžete tak snadno snímky kdykoliv ukázat vaší rodině, přátelům nebo třeba potenciálním zákazníkům. A právě k těmto účelům vám skvěle poslouží bezplatná webová galerie Zonerama.

Galerie bez limitů

Znáte galerii Zonerama a víte, k čemu slouží? Je to služba, která vám zdarma umožňuje získat webovou galerii, kam můžete jednoduše nahrávat fotky. Buď přímo z webové stránky nebo prostřednictvím programu Zoner Photo Studio. Ostatní lidé se mohou na fotky odkudkoliv podívat a mohou je také stáhnout, pokud jim to povolíte. Můžete si také určit, zda se s albem pochlubíte veřejně nebo jej skryjete nebo zaheslujete přístup. Fotky můžete nahrávat v maximálním rozlišení a v jakémkoliv počtu – Zonerama totiž nemá žádné limity.

Takto podobně může vypadat veřejná webová stránka vaší fotogalerie.jpg
Takto podobně může vypadat veřejná webová stránka vaší fotogalerie.

Založení účtu na Zoneramě

Snažili jsme se vytvoření galerie udělat maximálně snadné a rychlé, takže registrace nového uživatele by měla být otázkou pár minut. V tomto článku jsme pro vás připravili návod, který vás krok za krokem provede registrací.

Nejprve si v prohlížeči otevřete stránku www.zonerama.cz. Na úvodní stránce uvidíte uprostřed modré tlačítko Získejte svoji online galerii anebo vpravo nahoře tlačítko Vytvořit účet. Klikněte na jedno z nich a v dalším okně zadejte svoji e-mailovou adresu a potvrďte vytvoření účtu.

Jak založit vaši novou galerii? Klikněte na www.zonerama.com na tlačítko „Získejte svoji online galerii“ nebo „Vytvořit účet“.jpg
Jak založit vaši novou galerii? Klikněte na www.zonerama.com na tlačítko „Získejte svoji online galerii“ nebo „Vytvořit účet“.
Zadejte váš e-mail, se kterým se budete přihlašovat. Pošleme vám na něj další informace.jpg
Zadejte váš e-mail, se kterým se budete přihlašovat. Pošleme vám na něj další informace.
V e-mailové zprávě od nás po registraci e-mailu obdržíte odkaz, který vás přesměruje na tuto webovou stránku. Nastavíte si ze jméno a webovou adresu galerie.jpg
V e-mailové zprávě od nás po registraci e-mailu obdržíte odkaz, který vás přesměruje na tuto webovou stránku. Nastavíte si ze jméno a webovou adresu galerie.

První nastavení galerie

Do několika minut vám dorazí na zadaný e-mail zpráva od ucet@zoner.cz. Klikněte na odkaz ve zprávě, pomocí kterého dokončíte nastavení galerie. Zvolte si jméno vaší galerie – například vaše jméno a příjmení nebo přezdívku. Podle jména vaší galerie vás budou ostatní vyhledávat.

Na druhém řádku pak zapište webovou adresu galerie (například www.zonerama.com/MartinaCizkova, zonerama.com/hotline), která bude fungovat jako odkaz na vaši galerii. Tento odkaz můžete například poslat přátelům.

Na třetím řádku si zvolte heslo do vaší galerie. Klikněte na tlačítko Vytvořit galerii. Poté budete přesměrováni na hlavní stránku Zoneramy s přehledem aktivit, kde najdete například na články z webu pro fotografy milujemefotografii.cz.

Po nastavení jména a adresy galerie se vám otevře obdobná hlavní stránka Zoneramy nazvaná Aktivity s aktualitami. Zajímavé a úspěšné či nejnovější fotografie najdete v nabídce Prozkoumat. Vaši galerii najdete pod nabídkou Moje fotky.jpg
Po nastavení jména a adresy galerie se vám otevře obdobná hlavní stránka Zoneramy nazvaná Aktivity s aktualitami. Zajímavé a úspěšné či nejnovější fotografie najdete v nabídce Prozkoumat. Vaši galerii najdete pod nabídkou Moje fotky.

Moje fotky, alba a jejich viditelnost a zabezpečení

Na stránce vpravo nahoře klikněte na Moje fotky, kde uvidíte hlavní stránku vaší galerie. Neobsahuje zatím žádná alba, ale má již pro ně vytvořené nadřazené složky Veřejná alba a Skrytá alba.

Takto vypadá po založení galerie horní část hlavní stránky Moje fotky. Máte od nás připravené složky Veřejná alba a Skrytá alba a v nich neomezený prostor pro vaše alba s fotografiemi.

Jaký je rozdíl mezi těmito složkami? Složka Veřejná alba se zobrazuje veřejně jakémukoliv návštěvníkovi Zoneramy a stejně tak všechna alba do ní nahraná. Alba si může návštěvník najít například v přehledu nejnovějších alb na záložce Prozkoumat nebo je může dohledat ve webovém vyhledávači podle jména, URL galerie nebo jména alba.

Alba v této složce i kterékoliv jiné však můžete při vytvoření nebo i později dodatečně zaheslovat. Návštěvník pak uvidí pouze název alba s obrázkem visacího zámku. Po kliknutí na album se aktivuje pole pro vepsání hesla. Kdo má správné heslo, může otevřít album a prohlížet si ho.

Ať už máte album kdekoliv, vždy jej můžete zaheslovat. Ostatním se pak ukáže jako modrá složka s ikonkou zámku. Nezaheslovaná přístupná alba ve veřejné složce se automaticky zobrazují s náhledy obsažených fotek. Stačí pohnout kurzorem myši na složku s ikonkou zámku a objeví se políčko pro vepsání hesla a tlačítko Odemknout pro zobrazení celého alba.jpg
Ať už máte album kdekoliv, vždy jej můžete zaheslovat. Ostatním se pak ukáže jako modrá složka s ikonkou zámku. Nezaheslovaná přístupná alba ve veřejné složce se automaticky zobrazují s náhledy obsažených fotek. Stačí pohnout kurzorem myši na složku s ikonkou zámku a objeví se políčko pro vepsání hesla a tlačítko Odemknout pro zobrazení celého alba.
Jako přihlášený uživatel vidíte na rozdíl od veřejnosti svá zaheslovaná alba i s náhledy fotek. O zaheslování alba informuje bílá ikonka visacího zámku v pravém rohu náhledu alba.jpg
Jako přihlášený uživatel vidíte na rozdíl od veřejnosti svá zaheslovaná alba i s náhledy fotek. O zaheslování alba informuje bílá ikonka visacího zámku v pravém rohu náhledu alba.

Alba, která nahrajete do složky Skrytá alba, jsou skrytá veřejnosti – celá tato složka nejde na vašem veřejném profilu vůbec vidět. Uvidíte ji pouze vy po přihlášení a ti, kterým pošlete speciální odkaz do alba pomocí tlačítka Sdílet.

Jak nahrát první fotky

Jestliže se chystáte nahrát své úplně první fotky na Zoneramu, na stránce úplně vpravo nahoře klikněte na modré tlačítko Nahrát fotky.

Otevře se vám menší okno. Upozorní vás, že fotky lze nahrávat například pomocí Zoner Photo Studia pro Windows (velmi snadné a pohodlné, více v tomto článku) nebo pomocí aplikace Zoner Photo Studio pro Android.

Pokud chcete zůstat alespoň prozatím u nahrávání z webového rozhraní, otevřete si okno průzkumníku Windows a složku s fotkami nebo program s prohlížečem obrázků, například Zoner Photo Studio, a přetáhněte odtud fotky myší. Automaticky se nahrají do galerie.

Stejně tak můžete použít tlačítko Vyberte fotky z počítače. Poté se zobrazí průzkumník Windows, pomocí něhož najdete na disku složku s fotkami, ty označte a klikněte na Otevřít. Následně se objeví čtvercové ikonky a ve spodní části okna se zeleně zobrazí průběh nahrávání. Na konci nahrávání byste měli vidět náhledy všech fotek.

Fotky můžete do připraveného okna Nahrát fotky přetáhnout myší z jiného okna (program, průzkumník Windows).
Fotky lze vybrat i z počítače – v průzkumníku Windows. Složku s fotkami najdete, fotky vyberete a kliknete na tlačítko Otevřít.jpg
Fotky lze vybrat i z počítače – v průzkumníku Windows. Složku s fotkami najdete, fotky vyberete a kliknete na tlačítko Otevřít.

V pravé části okna pro nahrávání je především potřeba určit umístění fotek. Pokud chcete nahrát veřejné album, v poli umístění uvidíte napsané Veřejná alba a lomítko. Za lomítko napište název vašeho nového alba. Jestliže chcete mít album skryté, tedy viditelné jen těm, kdo od vás dostanou odkaz, klikněte na Změnit a vyberte složku Skrytá alba. Album můžete pomocí přepínače s ikonkou visacího zámku také zaheslovat.

Pokud vidíte u všech fotek náhledy, fotografie jsou nahrané a je potřeba nastavit umístění a další parametry.
Album můžete zaheslovat pomocí přepínače s ikonkou zámku v sekci Změnit zabezpečení alba.
Můžete si vybrat, zda povolíte či zakážete stažení vašich snímků.

V pravém panelu je dále oblast nazvaná Práva použití. Jsou to téměř vše jen informativní záležitosti. Důležitá volba, která má vliv vyloženě na chování galerie, je Povolit stažení fotek. Pokud zde zrušíte zatržítko, znemožníte tím ostatním lidem stahovat vaše fotografie.

Fotky můžete opatřit vodoznakem.

Pro propagaci a identifikaci fotek vám může posloužit vložení vodoznaku do fotografie. V pravém panelu najdete volbu Vložit vodoznak. Můžete si vybrat ze dvou možností: malý podpis ve spodní části fotky anebo velký uprostřed přes celou fotku. Pokud si chcete vložit vlastní vodoznak či logo, vložte jej předem hromadně v Zoner Photo Studiu.

Vlevo ukázka vodoznaku „Malý podpis“ a vpravo ukázka podpisu „Velký uprostřed“.jpg
Vlevo ukázka vodoznaku „Malý podpis“ a vpravo ukázka podpisu „Velký uprostřed“.
Tlačítka v pravém spodním rohu slouží k automatickému sdílení odkazu na album na Facebook či Twitter.jpg
Tlačítka v pravém spodním rohu slouží k automatickému sdílení odkazu na album na Facebook či Twitter.

Ve spodní části okna Nahrát fotky najdete ještě ikonky Facebooku a Twitteru, které slouží ke sdílení alba pomocí těchto sociálních sítí. Funkci aktivujete kliknutím na ikonku. Tím se ikonka posune doprava a po uložení alba se objeví na vybrané sociální síti odkaz na album.

Ukázka příspěvku po zapnutí sdílení na Facebooku.jpg
Ukázka příspěvku po zapnutí sdílení na Facebooku.

U spodního okraje okna najdete volbu „Po uložení přejít rovnou v úpravě alba“. Pokud ji necháte zatrženou, po kliknutí na tlačítko Uložit se dostanete na editační stránku alba Upravit album, kde můžete například upravovat způsob zobrazení a řazení fotek, přidat popis alba a dodatečně doplnit vodoznak či některé z fotek smazat. To vše si popíšeme v dalším článku.

Tip: Hlídejte si, která alba budou veřejná, která skrytá a která zabezpečíte heslem.

Pokud si nevíte s něčím rady, kontaktujte naši podporu. V příštím článku se podíváme na další nastavení Zoneramy, které pomohou vaši galerii vylepšit.

Další články o Zoneramě

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMartina Čížková

Odmalička ji fascinoval zvuk závěrky. Po nástupu digitální éry fotoaparátů psala recenze digitálních fotoaparátů pro časopisy DIGIfoto a Computer a působila jako fotografka a lektorka fotografických kurzů po celé republice. Nyní využívá naplno všech svých zkušeností, aby se věnovala lidem, kteří kontaktují zákaznickou a technickou podporu Zoner Software.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.