Že bez zrcadlovky na dovolenou nemůžete? I kompakt postačí

Doba dovolených se rychle blíží a vášniví fotografové jsou opět postaveni před životní dilema: vzít nebo nevzít s sebou celou fotografickou výbavu? Pokud však nemáte na výběr a svou zrcadlovku prostě musíte nechat doma nebo ji ani nemáte, nezoufejte. I s kompaktem si můžete dovolenou užít.

Pokud vyrážíte za exotikou letecky, budete při balení kufru čelit obavám z přepravy digitální zrcadlovky. V tuhých a nekompromisních předpisech leteckých společností v podstatě do poslední chvíle nevíte, zda si celé vybavení budete moci vzít s sebou na palubu, nebo skončí někde v zavazadlovém prostoru – což by také mohl být ten poslední prostor, který by váš foťák navštívil coby funkční přístroj.

Když půlku kufru zabírá fotovýbava

Několikakilová fotografická výbava navíc významně hmotnostně omezí věci osobní potřeby, které si s sebou na dovolenou přibalíte. Má si člověk raději vzít dva objektivy a stativ nebo věci na pláž?

Už při balení na dovolenou má člověk v hlavě spoustu námětů na snímky, které chce v zahraničí nafotit. Možná dokonce sám sebe vidí, jak leží na pláži, obdivuje nádherné exotické scenérie, vybírá nejlepší kompozici snímku a užuž by mačkal spoušť.

Jenže realita bývá často jiná. Když už člověk opravdu na pláži fotit chce, zjistí, že jeho těžká zrcadlovka leží přinejlepším na pokoji. Nebo hůř – musela zůstat doma. A že jediné, čím může fotit, je mobil nebo kompakt. Dá se to přežít? Přežít se ctí? A slušnými fotkami navíc?

Sama jsem byla dilematu zrcadlovka versus kompakt vystavena před dvěma lety při velkolepém výletu na Tchaj-wan. Exotika, nádherné scenérie, východní kultura, snímky moře v zapadajícím slunci… jasná volba byla zrcadlovka. Jenže jsem pozapomněla, že na Tchaj-wan jedu primárně kvůli vystupování na folklorním festivale.

A tak jsem po zabalení kompletního kroje a nejnutnějšího vybavení na dlouhou cestu zjistila, že tu zrcadlovku už opravdu nemám kam dát. Se zklamáním jsem tedy sáhla alespoň po kompaktu. Přece bych se tam nevydala jen s mobilem, to dá rozum.

Zahřívací kolo doma

Ačkoli se mnohým zdá prakticky nemožné nafotit dobré snímky jen s kompaktem, jde to. Někdy to ale dá víc práce, přemýšlení a je dobré se s kompaktem seznámit dříve než za pochodu na dovolené. Tam vám už totiž nářky a stýskání po zrcadlovce budou k ničemu.

Vyrazte proto ještě před dovolenou na den někam do přírody, vybavení právě přístrojem, s nímž plánujete odfotit dovolenou. Jen tak si nejlépe vyzkoušíte, zda jste vůbec schopni absolvovat své volné dny jinak, než že budete zjišťovat, jak se fotoaparát používá.

Kde je sakra hledáček?!

Jsou maličkosti, které vás při focení na kompaktní fotoaparát zaskočí. Vedle nemožnosti nastavit malou hloubku ostrosti to pro „zrcadlovkáře “ bude i absence hledáčku. S tímto problémem jsem se potýkala od prvního snímku.

Kromě toho, že jsem si fotoaparát neustále automaticky přikládala k oku a působila tak jako naprostý pitomec, jsem také zjistila, že jsem si už docela odvykla komponovat snímky na vzdálenější obrazovce.

Hledání kompozic bez hledáčku je trošku oříšek, ale dá se to zvládnout.jpg
Hledání kompozic bez hledáčku je trošku oříšek, ale dá se to zvládnout.

A tak jsem při následném prohlížení fotek nalézala drobné detaily jako trčící značky nebo cizí lidi a pozadí, které bych ve fotografii ani nepotřebovala mít zakomponované a podobně. Unikala mi spousta důležitých detailů, které bych skrz hledáček pravděpodobně vychytala.  Stejně tak jsem bojovala s tím, že jsem měla fotky nakřivo, což naštěstí není nic, s čím by si neporadilo Zoner Photo Studio.

Ale je to otázka zvyku. Pokud fotíte s kompaktem pravidelně nebo často používáte mobilní telefon, nepřekvapí vás to.

Klasický problém, skrz displej jsem nebyla schopna vychytat maličkosti typu uřezané sochy lva. Mnohonásobně větší počet fotek se mi horizontálně rozjížděl „z kopce“.jpg
Klasický problém, skrz displej jsem nebyla schopna vychytat maličkosti typu uřezané sochy lva. Mnohonásobně větší počet fotek se mi horizontálně rozjížděl „z kopce“.

Zoomování povoleno

Některé kompaktní fotoaparáty pokrývají poměrně vysoký záběr ohnisek a dokážou obraz přiblížit lépe než setový objektiv k zrcadlovce. Pokud jste navíc zvyklí na pevné objektivy, bude pro vás zoomování s kompaktem úplně nový svět.

Problém může díky malému senzoru nastat v případě, že chcete využít širší ohnisko a váš kompakt jej nezvládne zabrat. Někdy se holt budete muset trochu projít.

Pro zachycení celého objektu i s odrazem mi s kompaktem bohužel nestačilo odzoomovat. A tak jsem se proběhla okolo vodní plochy, abych si snímek mohla pořídit.jpg
Pro zachycení celého objektu i s odrazem mi s kompaktem bohužel nestačilo odzoomovat. A tak jsem se proběhla okolo vodní plochy, abych si snímek mohla pořídit.

Lehký pomocník na momentky a výlety nejen do hor

Nespornou výhodou kompaktu je jeho lehkost, malé rozměry a rychlá připravenost k pořízení snímku. A při troše šikovnosti fotografa se dají správným nastavení parametrů pořídit i pěkné a zajímavé snímky.

Naprosto bezkonkurenční je, že se nebudete muset na výletech tahat s kilogramy objektivů, clon, náhradních baterií a tak dále. A budete si tak moci svou dovolenou užít, aniž byste se neustále strachovali o tisíce korun ukryté ve svém batohu.

Užijte si dovolenou naplno

I když i s kompaktem zvládnete pořídit zajímavé snímky, počítejte s tím, že některé druhy fotek prostě dobře nevyfotíte bez kvalitního přístroje a vybavení.

Například na oficiálním a pompézním zahájení festivalu mi bylo trošku líto, že nejsem schopna pořídit kvalitní fotku, která by mi vybarvila létající konfety a vykreslila slavnostní ohňostroj v celé jeho záři. Na druhou stranu jsem ale velmi rychle své fotografické snahy vzdala a daný moment si užila naplno.

Fotka by dopadla líp, kdybych ji vyfotila zrcadlovkou, ale člověk nemůže mít všechno. Někdy je lepší si okamžik hlavně užít.jpg
Fotka by dopadla líp, kdybych ji vyfotila zrcadlovkou, ale člověk nemůže mít všechno. Někdy je lepší si okamžik hlavně užít.

Podobně tak občas lituju, že při kýčovitém západu slunce nemám po ruce stativ a ideální objektiv a svůj milovaný přístroj, ale na druhou stranu…

Fotka se alespoň pro zachycení vzpomínky dá pořídit i s kompaktem a já si u západu slunce v klidu posedím a pokochám se v přímém přenosu. Což je se sklenkou dobrého vína prakticky k nezaplacení.

Západ slunce můžete hezky vyfotit i s kompaktem.
Západ slunce můžete hezky vyfotit i s kompaktem.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorLucka Martináková

K vášni k focení a fotografování samotnému mě, dost možná i nevědomky, přivedl tatínek, za což jsem mu neskutečně vděčná. Baví mě zachycovat barvy, krásné světlo, zajímavé lidi a silné pocity a prožitky. Někdy s foťákem v ruce ráda splývám s okolím, jindy naopak vyčnívám a bavím se reakcemi okolí, které automaticky pózuje.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *