Co fotit v zimě – městské osvětlení, sníh a silvestrovská noc

Některé fotografické příležitosti trvají jen pár týdnů, ale když je dobře využijete, můžete získat skvělé fotky. Tentokrát se podíváme na zoubek chladnému období bělavé zimy. Příroda spí a energie mnoho není, ale i tak má zimní focení svoje kouzlo. Dáme vám tipy, kde ho můžete nalézt.

Zima není tak bohatá na barvy, ale zase je velice osobitá. Napadne sníh, je plná světýlek, protože zahrnuje VánoceSilvestr. V zimě ale přichází i deprese a nedostatek energie a to je potřeba odbourat. Třeba právě příjemným focením s horkým čajem v termosce a poklidnou náladou bez lidí všude kolem. Nejen portréty, ale i krajiny jsou velice krásné, když namrznou větve stromů a na zemi se třpytí jinovatka.

Vánoční atmosféra večerního města

Kolem Vánoc je toho k focení hodně. Zkuste vyrazit po setmění do města, uděláte spoustu krásných fotek s vánočním osvětlením v pozadí. Když vám bude zima, uchylte se domů ke stromečku a krbu. A jindy zase můžete využít ateliérů, které mají často vánoční výzdobu připravenou právě pro vás.

Pokud chcete jít fotit do města, pak stačí najít místo, které je hezky ozdobené, oplývá světýlky a třeba i nějakým hezkým stromečkem. Je potřeba vzít si s sebou nějaký zdroj světla. Blesk nebo jen ledkovou tabulku, která se dá sehnat za rozumné peníze v českých nebo zahraničních eshopech. Výsledky pak stojí za to!

Co fotit v zimě – městské osvětlení, sníh a silvestrovská noc
Hravá světýlka pro extra vánoční atmosféru.
Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/100 s, f/2,2, ISO 400, ohnisko 50 mm.

Stačí si modela nebo modelku nasvítit a nechat hravá světýlka v pozadí. Bokeh, který vánoční osvětlení vykouzlí, je magický.

Další využití světýlek vyžaduje, abyste si přinesli vlastní. Stačí jednoduchá na drátku, která jsou napájená bateriemi. Pokud jeden konec světýlek chytne modelka nebo model a druhý si natáhnete za rameno, světýlka blízko k objektivu se rozostří a udělají hravý efekt na fotografii. Nebo si je stačí podržet před objektivem jako na ukázkové fotografii výše.

Útulná hřejivost domácího krbu

Další možností je udělat si focení doma. Vezměte si domácí mazlíčky a vyfoťte je poblíž vaší výzdoby. Nebo jim můžete zkusit nasadit santovskou čepičku (pokud se nechají).

Co fotit v zimě – městské osvětlení, sníh a silvestrovská noc
Nalákejte mazlíka ke stromku a rychle foťte!

Když si doma vybalíte vánoční výzdobu o trochu dříve a ozdobíte stromeček, hned máte krásné prostředí k focení. Výzdobu máme skoro všichni a vyhrát si s ní je pak už jen na naší představivosti – určitě doporučujeme koupit prskavky a hojně je využít.

Co fotit v zimě – městské osvětlení, sníh a silvestrovská noc
Každé domácí prostředí může být krásné, když přijdou Vánoce.
Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/100 s, f/2,5, ISO 400, ohnisko 50 mm.

Focení ve sněhu – termosku s sebou

Focení ve sněhu se nedá moc naplánovat. Musíte čekat, jestli zrovna napadne, a být připraveni hned vyrazit. Fotit se sněhem chce určitě termosku teplého čaje nebo kakaa a deku. Pokud modelka není plně oblečená do bundy nebo kabátu, tak bychom ji měli pravidelně zahřívat zvenku i zevnitř. Jako vždy u focení platí, že modelka musí být v pohodlí a spokojená. Pokud je zmrzlá, tak spokojená není a na fotkách se to podepíše. 

Pokud sníh není zrovna tam, kde bydlíte, pak ho najdete na místech, kam už se musí dojet. Je jen na vás, zda se vám chce a stojí vám to za to, ale rozhodně je to příležitost, která by se spíše neměla promarnit – už jen proto, že je tak vzácná.

Co fotit v zimě – městské osvětlení, sníh a silvestrovská noc
Pro tenhle sníh jsme si dojely na Ještěd, kde ho bývá zásoba skoro celou zimu.
Nikon D90, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/3200 s, f/1.4, ISO 125, ohnisko 50 mm.

Pokud fotíte se sněhem, je dobré fotky spíše podexponovatvytáhnout při úpravách, aby nebyl sníh přepálený. Čistě bílý sníh má tendenci hodně svítit. Také je dobré najít si místo, kde není jen velká bílá planina, ale „rozbít“ jednotvárný bílý dojem fotky nějakými stromy, cestou nebo domky.

Co fotit v zimě – městské osvětlení, sníh a silvestrovská noc
Scéna je lehce rozbitá větvemi a záplava sněhu tak není zdrcující.
Nikon D90, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/800 s, f/1.4, ISO 200, ohnisko 50 mm.

TIP: Pokud nemáte nápad, jak fotky upravit, můžete se nechat inspirovat naším balíčkem zimních presetů.

Silvestr a světelná show Nového roku

Focení ohňostrojů je velice populární! Příležitost k němu máte často jen jednou do roka a výsledky bývají dechberoucí. Fotit o silvestrovské noci chce trošku zodpovědnosti, aby člověk nebyl úplně mimo z toho všeho oslavování, ale je to velice unikátní příležitost.

Existuje jedna varianta, jak to pojmout, ale ta už vyžaduje naprosté odevzdání. Vytáhnout modelku na Silvestra na půlnoc je maličko bláznivý krok, ale kdy jindy můžete fotit takový bokeh, jaký nabízí novoroční ohňostroj? Takže pokud máte chuť vyzkoušet něco velice ojedinělého, pak doporučujeme první minuty Nového roku. Nasviťte si modelku a pak už jen mačkejte spoušť, když uvidíte, že za ní zrovna rozkvetla světelná show.

Co fotit v zimě – městské osvětlení, sníh a silvestrovská noc
Zatím se mi nepodařilo fotit s ohňostroji, takže jsem využila alespoň prskavky, které na silvestra zapalujeme, ale brzy se chystám vyzkoušet, co vám tu radím!
Nikon D90, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/50 s, f/1.4, ISO 250, ohnisko 50 mm.

Zima je jedinečná

Zima vládne unikátními možnostmi. Focení Vánoc, Silvestra nebo sněhu je něco, co se nám nenaskytne každý den. Zima má výhodu v tom, že všude nejsou hromady lidí a nevýhodu v tom, jak brzy se stmívá. Ale pokud si tyhle věci uvědomíme a využijeme je v náš prospěch, tak můžeme získat krásné fotky. Tento článek pojednává hlavně o portrétu, ale nebojte se jít fotit i namrzlou či zasněženou krajinu, protože to je také nesmírná krása.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *