Fotíme ohnivé strůjce

Noční fotografie je poměrně oblíbeným námětem, návštěvu ohňostrojů si většinou nenechá nikdo ujít stejně jako pokus barevné gejzíry na obloze zachytit. Prozradíme několik tipů jak dosáhnout více než dobrých výsledků.

Možná si říkáte, proč se zrovna nyní chceme zabývat ohňostroji, důvod je vcelku prostý, za dva dny začíná mezinárodní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis, která se koná tradičně v moravské metropoli na několika místech – v centru města a také na Brněnské přehradě, která přímo vybízí k zachycení ohňostroje včetně odlesků na vodní hladině.

Zkontrolujte výbavu

Před samotnou výpravou na focení ohňostroje je vhodné překontrolovat vybavení. V tomto případě totiž více než u jiných žánrů platí, že času je málo a druhou šanci nedostanete. Na co se zaměřit?

  • Baterie – nezapomeňte plně nabít, v ideálním případě přibalte i další akumulátor, dlouhá expozice dává baterii na frak
  • Objektiv – vyzkoušejte, zda vše funguje bez problémů, zkontrolujte možné šmouhy na čočkách, při nočním focení mohou způsobit nepříjemné „lokální rozostření“
  • Dálková spoušť – pokud nemáte drátěnou spoušť, vyzkoušejte funkčnost elektronické/dálkového ovládání – to také potřebuje zdroj energie, takže raději pořídit záložní baterie
  • Stativ – zkontrolujte, zda je vše v pořádku, stativovou destičku si připevněte na fotoaparát ještě doma, ve tmě se budete špatně orientovat
  • Pytlík s fazolemi – raději si s sebou vezměte i pytlík, pro stabilizaci fotoaparátu, ne vždy je na místě s ideálním výhledem možné postavit stativ, na zídce se lépe polohuje fotoaparát položený do pytlíku s fazolemi či rýží
  • Svítilna – malou kapesní svítilnu nebo čelovku oceníte při výměně objektivu či paměťové karty
  • Paměťová karta – před focením ji zformátujte, abyste měli jistotu, že je prázdná a digitál si s ní „porozumí“, nezapomeňte na dostatečnou zásobu volného místa a záložní kartu, abyste nemuseli snímky průběžně mazat, nebudete na to mít čas

Z výše uvedeného si vcelku snadno odvodíte, co všechno budete k focení ohňostrojů potřebovat. Objektivů si vezměte více vzhledem k tomu, že zatím netušíte, jak bude ohňostroj komponován, může se hodit nejen široké ohnisko pro zachycení celku, ale také dlouhé sklo, se kterým si „přitáhnete“ dění na obloze k sobě.

Výběr stanoviště

V ideálním případě si projděte místo, kde se bude ohňostroj odehrávat den předem, abyste zjistili, odkud může být nejlepší výhled. Na vybrané místo pak vyrazte s předstihem kvůli zabrání nejlepšího výhledu. Buďte však připraveni na to, že s pokročilou hodinou bude provoz houstnout a lidí přibývat, dobře si zabezpečte stativ i fotoaparát proti pádu či krádeži, které bohužel nejsou výjimkou.

Nastavení fotoaparátu

Nyní přicházíme k tomu nejdůležitějšímu, a sice k expozici. Pokud neznáte svůj digitál tak, že jej dokážete ovládat poslepu, tak se to raději rychle naučte, protože při focení nebudete mít čas na hledání tlačítek a hlavně na ně ani neuvidíte.

Máte-li k dispozici kompakt, který nemá manuální nastavení expozice, zkuste zabrousit do scénických režimů, kde obvykle najdete režim ohňostroj anebo noční scéna. Tyto přednastavené režimy jsou ideálním řešením, maximálně zkuste korigovat expozici krapet do mínusu (max 2/3 EV), abyste oddělili gejzír na obloze od pozadí. Jestliže fotíte kompaktem s manuálním nastavením, nezapomeňte vypnout blesk, automatika je v tomto případě na obtíž.

Ostření
Univerzální expozice pro fotografování ohňostrojů neexistuje, jakýmsi ideálem je však zaostření na nekonečno, střední zaclonění objektivu, nízká citlivost a delší čas. Z toho vyplývá, že ostření přepnete na manuální, případně zvolte režim označený ikonkou hory – který je alternativou k ručnímu ostření na nekonečno.

Ohnisko
Ideální ohnisko musíte najít sami podle svého stanoviště, připravte se na to, že napoprvé to nemusí být perfektní a mějte po ruce druhý objektiv, případně si přezoomujte v průběhu trvání prvních několika záblesků. Ve většině případů by ale měl dostačovat standardní rozsah objektivu 28–105 mm (ekvivalent kinofilmu).

Clona
Zacloněno by mělo být středně, tedy cca F8-F12, abyste dosáhli ideální ostrosti. Menší zaclonění sice umožní použít kratší čas, z objektivu však „nevytáhnete“ maximum. Navíc při použití stativu se nemusíte bát pohybové neostrosti.

Citlivost
Volte takovou citlivost, aby nebyl snímek poznamenán nehezkým šumem. Pamatujte, že na tmavé obloze bude případný barevný šum mnohem více vystupovat. V ideálním případě nastavte napevno ISO 100, do hodnot vyšších jak ISO 400 se raději nepouštějte.

Čas
Doba expozice závisí na tom, co chcete přesně zachytit. Příliš krátký čas zachytí pouze část gejzíru na obloze, příliš dlouhý zase způsobí slévání obrazců na obloze. Zkuste nastavit čas v rozmezí 1-5 sekund a poté jej upravte podle výsledného snímku a vlastních preferencí.

Měření expozice
Výběr typu měření expozice závisí na mnoha faktorech, nejvíce pak na síle ohňostroje (respektive síle světla) a na okolním osvětlení budov. Zkuste zvolit měření se zdůrazněným středem, které by mělo být ideální vzhledem k záběru, alternativně můžete také vyzkoušet bodové měření.

Všechny parametry si nastavte ještě před začátkem ohňostroje, během prvních pár minut si nastavení doladíte podle vlastního vkusu a výsledných fotografií. Pokud není výsledek optimální, mohou vás čekat dvě varianty – snímek bude příliš tmavý s nevýraznými tečkami – v takovém případě prodlužte expozici, případně zkontrolujte, zda není příliš zacloněno.

V případě, že je snímek expozičně v pořádku, ale grafická kresba vytvořená ohněm se slévá anebo je celkově příliš světlý, zkraťte dobu expozice a ujistěte se, že máte stativ pevně postavený a nedochází v průběhu fotografování k jeho pohybu.

Poslední aktualizace 25. května 2011

42 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře