Zimní focení venku: jak získat krásné fotky zimní krajiny

fotografie zima krajina panorama hory snih

Zimní období nabízí jiný pohled na krajinu a toho je třeba využít. Jen je důležité přitom myslet na techniku a především na své zdraví, fotografování zasněžené zimní krajiny bývá totiž mnohdy o krk. Pokud se ale dobře připravíte, odměnou vám budou kouzelné snímky. Ukážeme vám, jak zimní krajinu fotit a jak se na focení vybavit.

Při fotografování zimní krajiny využijete skoro stejné postupy jako při fotografování během jiného ročního období, až na pár odlišností, které si vysvětlíme. Během fotografování musíte také počítat s někdy až extrémními podmínkami, které mohou uškodit jak technice, tak i vám.

Korekci expozice dejte do plusu

Při focení zasněžené zimní krajiny dominuje bílá barva, která ráda mate expozimetr. Kvůli tomu jsou při využití automatických nebo poloautomatických režimů expozice výsledné snímky zimní krajiny šedé, ne bílé. Nastavte si tedy na fotoaparátu korekci expozice do plusu, tím se zbavíte šedého nádechu a sníh bude bílý.

Fotografujete-li v plně manuálním režimu, posun expozice sice na expozimetru zaznamenáte, ale nepohne s časem ani s clonou. Pokud máte zapnuté automatické ISO v manuálním režimu, korekce expozice pohne s ním. Pokud ISO nastavujete ručně, expozici do plusu posunete manuálně zvýšením času nebo snížením clony.

Modrý nádech

Další problém je převaha studeného světla v krajině, kvůli kterému vaše snímky získají namodralý nádech. Není to problém příliš zásadní, pokud fotografujete do formátu RAW. V Zoner Photo Studiu pak pomocí vyrovnání bílé barvy modrý nádech sněhu snadno eliminujete.

javorina hory fotografie panorama zps snih
Pohled z Velké Javořiny na okolní kopce, zahalené v inverzi. Zde pro změnu díky východu slunce vznikl růžový nádech od červánků. Nádech jsem zmírnil jen lehce, snímek tak stále navozuje ranní pohodu při východu slunce.

Při samotném focení si pomůžete nastavením vyvážení bílé barvy. U některých fotoaparátů můžete nastavit stupnici v kelvinech do teplejších tónů. Pokud váš přístroj možnost nastavení kelvinů nemá, nevadí. Stejnou funkci zastane i nastavení vyvážení bílé barvy, když přepnete na režimy zataženo nebo stín.

Fotografie tak získají teplejší odstín a eliminujete modrý nádech. Pokud ovšem chcete docílit co nejchladivějšího efektu, na modré barvě přidejte, navodíte tak v divákovi pocit chladu.

Chromatická aberace

V zimě nastává ještě jeden problém, který umí nejednoho fotografa pěkně potrápit. Krystalky poletujícího sněhu totiž nepříjemně zvyšují chromatickou aberaci. Při samotném focení tomuto jevu bohužel nijak nezabráníte, aberace se zbavíte jenom postprodukčně, nebo použitím kvalitních objektivů.

Při úpravách fotografií v Zoner Photo Studiu tedy myslete na důkladnou kontrolu pořízených snímků i ve velkém zvětšení, abyste aberaci odhalili. Když ji objevíte, odstraníte ji v modulu Editor. Klikněte na Úpravy a vyberte možnost Chromatická vada (Ctrl + Shift + A). Pro odstranění aberace slouží táhla červená – zelená a modrá – žlutá.

Rady na závěr

V zimě se začnou častěji objevovat inverze díky rozdílným teplotám mezi nížinami a výšinami. Využijte této situace a jakmile ve městech začne inverze, vyrazte na hory fotografovat východy a západy slunce s inverzí v údolích a sněhovou pokrývkou na vrcholcích.

Pokud inverze nebude zrovna panovat ve městě, ale na kopcích, nezoufejte a běžte se podívat do lesa, který bude určitě nádherně omrzlý právě díky všudypřítomné mlze. Omrzlé kmeny stromů nebo keře působí kouzelně.

Při focení dbejte hlavně na své zdraví. Myslete na teplé oblečení a hlavně kvalitní rukavice. Ideální je vzít si tenké prstové rukavice a na ně si nasadit palčáky. Ruce tak budete mít stále v teple – při ovládání fotoaparátu i v čase mezi snímky.

inverze foto editace zps hory snih uprava krajina
Pohled z Pradědu na Dlouhé stráně vyčnívající z inverze. Ty doplňují omrzlé koruny stromů tyčící se ze sněhu.

Světlo je nejkrásnější skutečně před východem slunce a během něj, proto s sebou berte na focení v termosce kávu nebo čaj na zahřátí. Stejně tak se vám bude hodit plně nabitá čelovka, která vám posvítí na cestu. Lokaci pro ranní fotografování si vyhlédněte už během předchozího dne, abyste ráno ušetřili drahocenné minuty.

Pozor na techniku! Po příchodu domů fotoaparát rozhodně nezapínejte, rychlý přechod ze zimy do tepla by ho tak mohl zničit. Z fotoaparátu vyjměte po focení baterii i paměťovou kartu a uschovejte je. Fotoaparát doma dejte do batohu, uchovejte při pokojové teplotě a ideálně do druhého dne z batohu nevyndávejte. Vyrovnají se vám v něm postupně teploty a nedojde k jeho orosení. A fotografie můžete v klidu upravovat rovnou, jelikož jste paměťovou kartu vyjmuli z přístroje hned po fotografování. 

hory praded panorama foto editace krajina snih vyvazeni bile
Hledejte netradiční pohledy na zimní krajinu. K zahození není ani takový pohled na svítání přes pootevřený vchod do stanu.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *