Připravte vánoční dárky originálně. S pomocí fotojmenovek

Usnadněte dětem rozdělování vánočních dárků. Vytvořte jmenovky nejen se jménem, ale i s fotografií obdarovaného. A radost z rozdělování nebo nalezení vlastních dárků si užijí i ti nejmenší, kteří ještě neumějí číst.

fotojmenovky vanoce darky jmenovky

Fotojmenovky mají i další výhodu. Nejen, že všichni hned poznají, komu dárek patří, ale ještě se pobaví a vzpomenou si na okamžiky, kdy fotky vznikly. Ideální je proto používat například sady fotek ze svateb a podobných oslav, kde se sejde celá rodina pohromadě.

Rozmyslete si, jestli použijete čistě obličeje, části postavy nebo celé lidi. Záleží hlavně na fotkách, které máte k dispozici. Zároveň ale mějte na paměti, že výsledná jmenovka bude poměrně malá a dotyčného potřebujete dobře rozeznat i v tlumeném vánočním světle.

Vyberte vhodné pozadí

Vlastní fotojmenovky mají ještě další drobné plus – snadno je sladíte s barvou balicího papíru a vánoční výzdoby. Stačí jen na internetu najít vhodnou vánoční texturu a otevřít ji v Zoner Photo Studiu X.

Poté spusťte modul Editor a vyberte Dokument -> Změnit rozměry (Ctrl+E). Přepněte jednotky na centimetry a nastavte požadované rozměry. Já budu vytvářet velikost 8x6cm.

Rozlišení nastavte na 300 DPI. Je to tiskový standard, který zaručí, že jmenovky budou kvalitně vytištěné.

tiskove rozmery jmenovka

Nastavte tiskové rozměry.

Připravte místo pro fotku

V pravém panelu pak zvolte Nástroje pro práci s výběrem a některým z nich označte místo, kam chcete vložit fotku. Ideální je Obdélníkový nebo Elipsový výběr.

Po výběru klikněte na panelu Vrstvy na možnost Maska -> Skrýt výběr. V označeném místě tak bude na obrázku „díra“. Když pak vložíte fotku pod tuto vrstvu, uvidíte ji právě v tomto prostoru.

tisk darky jmenovky vanoce

Výběrovým nástrojem vytvořte okénko.

Přidejte fotku

Nyní je potřeba vybrat fotku, kterou na jmenovku vložíte. Klikněte tedy na šipku u tlačítka Přidat vrstvu a zvolte Vložit ze souboru. Poté najděte vhodný snímek.

vlozit fotku darky jmenovky fotohmenovky

Vložte fotku ze souboru.

Vrstvu s fotografií přesuňte pod původní vrstvu. Objeví se tak pouze v místě, které jste předtím vybrali. Poté nastavte vhodnou velikost a umístění pomocí nástroje Přesun a transformace (V).

vrstvy editace jmenovka vanoce

Vrstva s fotkou musí být pod zákadní vrstvou.

Přidejte text

Nyní pomocí vrstev přidejte text. Základní postup je podobný jako u vložení nové fotografie, jen místo Vložit ze souboru klikněte na Vložit text. Jakmile jej jednou nastavíte, stačí vám u dalších jmenovek už jen přepisovat jména.

vrstvy text foto

Přidejte textovou vrstvu.

Vrstvu s textem dejte naopak nahoru, aby byla nad předchozími vrstvami. Díky tomu bude vždy vidět. Poté nastavte požadovanou velikost a barvu textu a vyberte vhodné písmo.

parametry text fotoeditace vrstvy

Upravte parametry textu.

Dále nastavte v textové vrstvě efekty. Zajistí, že text bude na pozadí dobře čitelný. Klikněte proto pravým tlačítkem myši na textovou vrstvu v pravém panelu a zvolte Efekty -> Upravit efekty… Často dobře funguje Stín, s malým posunutím i velikostí, a decentní Obrys.

stin obrys foto jmenovka

Přidejte textu Stín a Obrys.

Přidejte další fotky

Obdobným způsobem vložte další fotky a umístěte je pod základní vrstvu. Ikonou oka pak určíte, který snímek má být zrovna vidět.

ulozit fotky jmenovky vanoce darky

Přidejte další fotky a jednotlivě je uložte se správnými jmény.

Vše uložte jako ZPS i JPG

Celý projekt poté uložte ve formátu .zps, abyste zachovali vrstvy a mohli jmenovky později upravovat. Zároveň po zviditelnění jednotlivých fotek a přepsání jména v textové vrstvě jmenovky průběžně ukládejte jako JPG. Postupně takto vytvoříte všechny potřebné fotojmenovky.

zps projekt ulozit jmenovka vrstvy

Uložte si projekt jako ZPS. Za pár minut tak jednoduše vytvoříte názorné jmenovky, které vaše blízké potěší a pobaví. Stačí jen vybrat vhodné fotky, stáhnout si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a pustit se do práce.

Poslední aktualizace 18. prosince 2018

25 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Redakce

Milujeme fotografii a tvoříme pro vás Zoner Photo Studio. Přinášíme vám články nejen o něm, ale také o dalších oblastech fotografie.

Číst všechny články.

Komentáře