Fotojmenovky na dárky

Usnadněte dětem rozdělování vánočních dárků a popište je vánočními jmenovkami nejen se jménem, ale i s fotografií obdarovaného. Radost z rozdělování nebo nalezení vlastních dárků si pak užijí i ti nejmenší, kteří ještě neumějí číst.

Na jmenovky budete potřebovat fotografie svých nejbližších. Vhodné jsou sady fotek ze svateb a podobných oslav, kde se sejde pěkně celá rodina pohromadě. Rozmyslete si, jestli použijete čistě obličeje, části postavy nebo celé lidi. Záležet bude asi nejvíc na fotkách, které máte k dispozici, ale mějte přitom na paměti, že výsledná jmenovka bude poměrně malá a dotyčného je třeba dobře rozeznat i ve ztlumeném vánočním osvětlení. Na portrétky jsou nejlepší tiskové šablony s jednou fotkou na výšku, snímky si tedy ořežte v poměru 3:4 na výšku.

Ořez fotky v poměru 3:4 na výšku

Připravené portrétky pak zasaďte do vánoční tiskové šablony. Protože bude třeba u každé fotografie zvlášť upravit i nadpis – tedy jméno nebo oslovení – musíte postupovat po jednom snímku. Ve Správci si označte příslušnou fotku a z nabídky Publikovat vyberte Šablony.

Výběr Šablony ve Správci

Vánoční šablony najdete v seznamu tiskových šablon pod číslem 14 a hned ta první je pro jmenovky jako dělaná. V prvním kroku průvodce také upravíte nadpis – místo slova Nadpis dáte jméno dotyčného. V šabloně se vizuálně nezmění hned, ale až po načtení fotky.

Výběr typu šablony

Předtím ještě zvolíte Způsob vložení a Způsob umístění obrázků. Oboje nechte v původním nastavení Automaticky s rotací a Vsadit a pokročte dál. Nyní se již do šablony nahrála fotka i zvolený nadpis. Pokud je fotka v šabloně špatně otočená, klikněte na ni (objeví se kolem ní rámeček) a z nabídky Transformace vyberte správné natočení. Pokud máte výchozí snímek v jiném poměru než 3:4, můžete pracovat i s nabídkou Umístění obrázku.

Přizpůsobení obrázku v šabloně

Možnost Vsadit přizpůsobí obrázek tak, aby byl vidět celý (ale po stranách může vzniknout prázdné místo), možnost Oříznout nechá fotku v původním poměru a maximálně vyplní plochu rámce (ale ořízne přebývající část snímku) a možnost Roztáhnout změní poměr stran, aby vyhovoval poměru rámce (ale tím částečně deformuje obraz). Pokud máte fotku v poměru 3:4, který odpovídá poměru rámce v šabloně, budou všechny tyto možnosti vypadat shodně. Pokud máte poměr jiný, vyzkoušejte si, co bude vypadat nejlíp.

V posledním kroku průvodce si vyberete způsob uložení. Abyste netiskli každou jmenovku zvlášť a zbytečně velkou, bude lepší je Uložit jako bitmapu a výsledné obrázky nakonec seskládat na jednu stránku a vytisknout najednou. Pokud se vám stejně jako mně zdá nadpis v šabloně malý a málo výrazný, vyberte možnost Otevřít v Editoru. Zde můžete jednoduše zvětšit písmo nadpisu na nějakých 80-100 bodů, kurzorovými klávesami posunout zvětšený nadpis na správné místo a případně i změnit text nadpisu (aktivuje se dvojitým kliknutím na text).

Úprava velikosti nadpisu

Nyní vlastně editujete tiskovou šablonu, kterou si Zoner Photo Studio ukládá ve vlastním formátu ZMP. Tuto šablonu si můžete i uložit pro případnou další editaci, ale hlavně pro použití na jmenovky bude potřebovat obrázek, který získáte v nabídce Soubor volbou Převést na bitmapu. Otevře se vám dialog, ve kterém zvolíte cílovou složku, jméno obrázku a pro poměrně malé jmenovky bude bohatě stačit 150 DPI.

Převod na bitmapu

Tento postup zopakujte pro všechny fotografie. Jde to od ruky podstatně rychleji, než by se z předchozího podrobného popisu mohlo zdát. Získáte hromádku hotových vánočních jmenovek ve formátu JPG, s fotkou a příslušejícím jménem nebo oslovením. Všechny je pak ve Správci označte a z nabídky Publikovat vyberte Indexové tisky. V prvním kroku průvodce upravíte formát, na který chcete tisknout, a okraje stránky. Ve druhém si pak podle počtu a žádané velikosti jmenovek navolíte řádky a sloupce.

Příprava na tisk

Doporučuji také vypnout volby Zápatí stránky a Popis pod obrázkem, které jsou v tomto případě zbytečné. Pak už by v průběhu průvodce neměly být žádné problémy. Pokud vám zbudou v šabloně volná místa, můžete si na ně myší přesunout další jmenovky, kterých využijete více kusů. Na konci pak zbývá zvolit možnost Tisk a poslat výsledek na tiskárnu. A pokud použijete samolepicí papír, získáte rovnou jmenovky – samolepky.

Poslední aktualizace 22. prosince 2010

21 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Blanka Dudašková

Komentáře