6 způsobů, jimiž upravíte příliš tmavé fotky

Čas od času fotky nevypadají tak, jak byste si to představovali. Podexponování patří mezi častou chybu, která se stane třeba proto, že jste ve spěchu při mačkání spouště neměli čas měnit nastavení, nebo proto, že jste použili automatiku při focení v protisvětle. Tak nebo tak, tmavá fotka už je holt na světě. Ale naštěstí ji můžete pomocí Zoner Photo Studia zesvětlit.

I přes to, že jste při focení měli správně nastavený expoziční trojúhelník, se může stát, že je fotka příliš tmavá. Naštěstí ale v Zoner Photo Studiu existuje několik možností, jak ji zesvětlit.

1. Upravte expozici a vytáhněte stíny

Jedním ze způsobů, jak můžete fotku upravit, je upravení expozice v modulu Editor nebo Vyvolat. Pohrajte si s jednotlivými parametry a zesvětlete tmavé fotky.

Upravte expozici pomocí ZPS.jpg
Upravte expozici pomocí ZPS.

Pomoci může také vytažení stínů. Pokud například chcete, aby obloha nebyla na fotce přepálená, musíte nejdříve fotku podexponovat a následně vytáhnout stíny. Vznikne tím šum, ale to je lepší než mít na obloze přepaly. Pokud navíc fotíte do formátu RAW, je možné vytáhnout stíny daleko lépe než v případě JPG.

Vytažení stínů z RAWu v modulu Vyvolat.jpg
Vytažení stínů z RAWu v modulu Vyvolat.

2. Prolněte expozice

Pokud je rozdíl světlé a tmavé části fotky příliš velký a už při focení víte, že vytažení stínů nebude stačit, je možné využít v ZPS funkci HDR prolínáním expozic nebo HDR mapováním tonality.

Tato úprava spočívá v tom, že více fotek (jedna tmavá, jedna světlá) prolnete do jedné a tím zesvětlíte tmavé části fotky.

Pokud budete prolínat expozice pomocí funkce HDR mapováním tonality, mějte na paměti, že druhá funkce často změní fotku až příliš. Proto opatrně s intenzitou.

Podrobněji si o úpravě fotek funkcí HDR prolínáním expozic a HDR mapováním tonality přečtěte v článku Jednoduchá tvorba HDR fotografií pomocí Zoner Photo Studia.

HDR prolínáním expozic.jpg
HDR prolínáním expozic.

3. Zesvětlete fotky pomocí křivek

Kromě toho se dají fotky upravit i pomocí křivek, které najdete v Editoru v menu Vylepšit (nebo přes klávesovou zkratku Shift+C). Díky křivkám máte při zesvětlování snímku daleko více možností než v případě jednoduché úprav expozice. Jak pracovat s křivkami se dozvíte podrobněji v článku Jak použít křivky k úpravě fotografií.

Se zesvětlení vám pomohou i křivky. Foto: Vít Kovalčík
Se zesvětlení vám pomohou i křivky. Foto: Vít Kovalčík

4. Upravte část fotky pomocí lokálních úprav

Pokud máte na fotce tmavou jenom určitou část, kterou chcete zesvětlit, vytažení stínů vám příliš nepomůže, protože například u oblohy nechcete vytáhnout stíny. Proto pracujte jen s určitou částí snímku – lokální úpravy provedete pomocí výběrových nástrojů. Doporučuju používat magnetické laso – je to velmi inteligentní nástroj, který umožní i složité výběry.

Lokální zesvětlení.jpg
Lokální zesvětlení.

5. Vytvořte Low key fotografii

Pokud mačkáte spoušť a víte, že chcete zvýraznit jen některé obrysy snímku, zkuste ho naopak ještě ztmavit a přidat pouze světla. Vynikne jen pár obrysů a fotografie bude založena na tom, že méně je někdy více. O Low key fotografii si přečtěte podrobněji v samostatném článku.

Tmavá Low key fotka z ateliéru.jpg
Tmavá Low key fotka z ateliéru.

6. Udělejte z tmavosti záměr

Poslední možností je nechat fotku záměrně podexponovanou nebo ji ještě ztmavit a přidat třeba jen světla jako na této fotce.

Tmavá fotka v podkroví.jpg
Tmavá fotka v podkroví.

Tmavá fotka není tragédie, naučte se jí ale předcházet

Tmavá fotka je lepší než přepálená fotka, protože šum vzniklý vytažením stínů lze eliminovat redukcí šumu, ale přepálené bílé plochy nezachrání zpravidla nic.

Je důležité tmavým předcházet. Například tím, že správně nastavíte expoziční parametry, nebo tím, že budete fotit do RAWu – formátu, který je pro upravování fotek daleko lepší než JPEG. Úprava expozice v RAWu je daleko přirozenější.

Tmavé fotky mohou vznikat taky při focení proti světlu v některém poloautomatickém režimu. Proto v takovém případě pro jistotu používám režim bracketingu, který vyfotí tři fotky za sebou (jedna tmavá, jedna normální, jedna světlá). I když z těchto tří různých expozic nemám v plánu skládat HDR, je lepší mít možnost vybrat si.

Bracketing.jpg
Bracketing.
Máte ve svém fotoarchivu tmavé fotky, které byste rádi zesvětlili? Stáhněte si Zoner Photo Studio na 30 dní zdarma a upravte je.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.