Jak na RAW? Stačí pár úprav a z průměrné fotky uděláte skvělou

Skoro všichni, kteří se focením zabývají více, fotí do RAWu. Díky RAW formátu totiž můžete udělat ze špatné fotky průměrnou, z průměrné výbornou, z výborné ještě lepší. Formát RAW totiž nabízí výrazně víc obrazových dat než třeba JPG. A díky vám dává mnohem lepší možnosti úprav. Podívejte se proto, jak na RAW.
V tomto článku si ukážeme jednoduchou základní úpravu RAW fotky v modulu Vyvolat. Záměrně jsem vybral fotku s protisvětlem, kde je velmi rozdílná dynamika s výraznými světly i stíny. Práce fotoaparátu tedy rozhodně nestačí a je potřeba dalších úprav. Formát JPG by si s nimi neporadil, a proto se dá říct, že fotit do RAWu bylo přímo nutné.
Jak na RAW? V modulu Vyvolat
Prvním krokem je otevření fotky v modulu Vyvolat v Zoner Photo Studiu. Důležitý je hlavně pravý panel, který začíná Histogramem a základními EXIF informacemi a pokračuje nástroji pro úpravy – expoziční, barevné a další.

Nejdřív zkuste automatiku
Jednoduchým a velmi účinným prvním krokem může být vyzkoušení Automatického vylepšení (A). Podle určitých algoritmů totiž zpravidla pozná, jak expozici vylepšit.

Ruční doladění formátu RAW
Úprava je efektivní, práce tím ale nekončí. Automatika stáhla světla tak, aby zde nebyly přepaly a vylepšila i barvy. Pořád to ale není ono.
Doladíme tedy expoziční nástroje. V tomto případě je třeba přidat kontrast, zřetelnost a ještě trochu vytáhnout stíny.

Expozici jsme sice upravili, snímku ale pořád něco chybí. Upravíme tedy barvy. Výrazně proto zvýšíme Živost a Polarizaci.
Občas se hodí i barevné korekce jednotlivých barev. V tomto případě jsme posunuli žlutozelenou směrem do teplejších odstínů.

Zredukujte šum a doostřete
Mírná redukce šumu a doostření se vždycky hodí. Fotku si při těchto úpravách vždy přibližte na 100% zvětšení, ať správně odhadnete intenzitu.

Nakonec lokální úpravy
Často se také hodí upravit zvlášť konkrétní část fotky. Například nebe přechodovým filtrem, portréty štětcovým filtrem nebo jako v tomto případě slunce kruhovým filtrem.

Na závěr už stačí jen doretušovat drobné nedostatky. V tomto případě nepořádek na vodě, který může rušit.

A můžeme exportovat
Jakmile jste s úpravami spokojení, klikněte na tlačítko Export a uložte výslednou fotku. Pokud ale upravujete sérii fotek, je lepší nejprve všechny zeditovat a pak exportovat hromadně. A pokud jste snímky pořídili za stejných podmínek a se stejným nastavením, můžete využít i hromadné úpravy.

Porovnání původního a finálního snímku. Otestujte si práci s RAWy sami. Stačí jen stáhnout Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma, otevřít RAWy v modulu Vyvolat pustit se do úprav.