Vybíráme starý objektiv na digitální foťák: Jaký zvolit na portrét, makro nebo krajinu

Staré manuální objektivy jsou velmi oblíbené pro svou zajímavou kresbu, krásný bokeh a retro vzhled, který umí snímkům vtisknout. Ale jaký historický objektiv na svůj digitální fotoaparát vybrat? Není snadné se v široké nabídce zorientovat. Ušetřete si čas – sepsali jsme pro vás tipy na osvědčené staré objektivy pro různé žánry. Ať už fotíte portréty, krajiny, makro nebo street fotku, pomůžeme vám najít ten pravý.

V článku o použití historických objektivů na moderních fotoaparátech jsme se seznámili se základy. Teď ale vyvstává otázka: Jaký starý manuální objektiv si na svůj digitální foťák pořídit? V tomto článku snad najdete odpověď. Doporučíme některé osvědčené objektivy na různé žánry a pomůžeme vám se v široké nabídce zorientovat.

Portréty – bokeh, ostrost nebo delší ohnisko?

Jedním z nejdostupnějších historických objektivů je ruský Helios 44. Jedná se o pevnou „padesátku“ (přesněji 58 mm) o světelnosti f/2, která umí krásný bokeh. Dalším vhodným kandidátem může být Pentacon 50/1.8 německé výroby, ten vám zase nabídne o něco více kontrastu a ostrosti.

Pokud však preferujete delší ohniska, dobrou volbou by mohl být japonský Takumar 85/1.8 nebo jeho levnější obdoba ze Sovětského svazu, Jupiter 85/2. Dále určitě neuděláte chybu, pokud sáhnete po objektivech německé výroby s čočkami Carl Zeiss či Meyer-Optik. U těch ovšem přicházíte o výhodu příznivější cenovky.

Samozřejmě ani u jednoho historického objektivu nemůžete počítat s možností autofokusu, vše je výhradně na vás a vašich dovednostech.

Vybíráme starý objektiv na moderní foťák: Jaký manuální objektiv vybrat na různé žánry
Fotografie pořízená na Olympus OM-D EM5 mk. II a Helios 44-2.

Teleobjektiv – dobrá sestava za nízkou cenu

Z teleobjektivů jsem se setkal zatím jen s Pentaconem 200/4, se kterým jsem nadmíru spokojený. Zakoupil jsem ho za 1 000 Kč a za dalších 200 Kč jsem si k němu dokoupil telekonvertor TK2-10 (2x zvětšení) ruské výroby. A mohu říct, že fotit na sestavu 400 mm f/4, která se cenově vešla do pouhých 1 500 Kč, je dobrý pocit.

Velmi limitující je ovšem absence autofocusu, jejíž kompenzace chce opravdu hodně cviku. Další omezující skutečností je také vysoká míra chromatické aberace.

Vybíráme starý objektiv na moderní foťák: Jaký manuální objektiv vybrat na různé žánry
Fotografie, kterou jsem vyfotil s pomocí Pentaconu 200/4.

Krajinářská fotografie – starý, nebo moderní?

Mnoho krajinářů fotí na manuální zaostřování, tudíž zde by autofokus chybět nemusel. Nicméně historické objektivy obecně nejsou pro tuto disciplínu příliš vhodné. Většinou nebývají dokonale ostré v rozích a spíš se vyplatí sáhnout po moderních širokoúhlých objektivech.

Existuje ale i pár výjimek. Patří mezi ně například Flektogon 24/4, Takumar 28/3.5 či Chinon 28/2.8. Tyto objektivy jsou opravdu ostré a mají krásnou kresbu, bohužel ztrácí výhodu nízké ceny. V případě focení krajin se tedy vyplatí investovat spíše do moderních širokoúhlých objektivů.

Vybíráme starý objektiv na moderní foťák: Jaký manuální objektiv vybrat na různé žánry
Takumar 28 mm f/3.5.

Street foto – Industar nezklame

Zde vám mohu dát jen jediný tip, kterým je Industar 50/3.5 – levný, skladný a nenápadný. Tento opravdu miniaturní objektiv ruské výroby je vhodný na procházku po městě, vejde se vám doslova do kapsy. 

Jsou samozřejmě i lepší skla, ale daň za kvalitu je oproti skladnosti a využitelnosti opravdu minimální. U historických objektivů obecně vám bude při street foto chybět autofocus.

Vybíráme starý objektiv na moderní foťák: Jaký manuální objektiv vybrat na různé žánry
Street foto a Industar 50/3.5.

Makro fotky – tady jsou historické objektivy doma

A nyní se dostáváme do královské disciplíny historických objektivů, jejich skutečné kouzlo objevíte teprve při fotografování květin či drobného hmyzu. Doslova pohádkové fotografie jsou u mnoha fotografů jedním z hlavních důvodů, proč o historickém objektivu vůbec začali uvažovat.

K focení přírody zblízka bych doporučil již několikrát zmíněný Helios 44 či Pentacon 50/1.8. Oba objektivy je možné kombinovat s makro mezikroužky M42, které jsou také běžně k dostání za velmi příznivé ceny.

Skutečnou lahůdkou jsou pak historické objektivy s přízviskem Macro – například Asahi Macro Takumar 50/4 (1:1) nebo Carl Zeiss Jena Macro Prakticar MC 55/2.8. 

Následující tři fotografie jsem fotil na Olympus OM-D EM5 mk.II + Pentacon 50/1.8.

Vybíráme starý objektiv na moderní foťák: Jaký manuální objektiv vybrat na různé žánry

Vybíráme starý objektiv na moderní foťák: Jaký manuální objektiv vybrat na různé žánry

Vybíráme starý objektiv na moderní foťák: Jaký manuální objektiv vybrat na různé žánry

Staré a nepraktické… a přece mají své kouzlo!

Nejsou dokonale ostré, ostřit se s nimi ostatně ani pořádně nedá, jsou mnohdy těžké, leckdy silně aberují či vinětují. Ale garantuji vám, že to bude právě to, co si na nich zamilujete. Je to krásný (i když jen částečný) návrat ke kořenům fotografie. Dodají vašim fotografiím krásný retro vzhled nebo pohádkovou atmosféru. A za tu cenu, kterou případná investice do historického objektivu obnáší, to dle mého názoru stojí.

Máte ke starým objektivům nějaké dotazy? Nebo se chcete pochlubit svými fotkami? Napište nám do komentářů! Více fotografií zachycených historickými objektivy můžete najít na mém Instagramu.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJakub Miškovský

Ačkoliv jsem studentem biologie, jsem také velmi vášnivým fotografem a ambasadorem Zoner Photo Studia. První fotografie jsem dělal na svůj Sony Ericsson a ještě minulý rok jsem fotografoval na 10 let starou zrcadlovku. Razím názor, že dobré fotografie se dají pořídit i s levnější, bazarovou, či dokonce doma vyrobenou technikou. Při fotografování se snažím do fotografie zanést i kousek fantazie a kreativity.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *