Přímá podpora objektivů v ZPS X

Každý objektiv má své specifické zkreslení a optické vady, které se na některých snímcích projevují méně a na jiných naopak více. Zoner Photo Studio X pokračuje ve vylepšování podpory vaší fototechniky. Od jarní aktualizace 2023 podporuje i profily objektivů a tyto funkce by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Podzimní aktualizace 2022 přinesla nativní podporu profilů fotoaparátů, které nahrazují nutnost používat DCP profily od Adobe. Od jara 2023 jsou podporovány i profily objektivů. Díky jejich nativní podpoře v Zoner Photo Studiu X se už nemusíte zabývat instalací DNG konvertoru. Vše je nově zabudováno přímo v programu.

Co jsou LCP profily

Každý objektiv trpí nějakým neduhem a více či méně zkresluje nebo deformuje výslednou fotku. LCP (Lens Correction Profile) je samostatný soubor, který si uživatel může stáhnout spolu s DNG konvertorem nebo sám vytvořit pomocí kalibrační tabulky. Profil obsahuje informace o konkrétním objektivu, včetně informací o jeho nedostatcích. Při aplikaci LCP profilu (např. v Zoner Photo Studiu X) se tyto údaje použijí k přesné opravě fotky. Protože má každý objektiv unikátní profil, oprava bude cílit na problémy daného objektivu.

Od jarní aktualizace 2023 už nebudete muset používat profily LCP společnosti Adobe. Zoner Photo Studio X obsahuje profily pro velké množství objektivů, které získává také z databáze LensFun. Tyto nové profily dokáží přesně korigovat vady objektivů u RAWu a jejich použití je nyní mnohem jednodušší.

Jak profil objektivu nastavit

Práce s profily objektivu je jednoduchá. Otevřete fotku v modulu Vyvolat a klikněte v pravém panelu nástrojů na ikonu Fotoaparát a objektiv (M). Dostanete se do nabídky, ve které si vyberete profil foťáku i objektivu.

Nativní podpora objektivů
Nastavení profilů najdete v nástrojovém panelu pod tlačítkem Fotoaparát a objektiv (M).

Nás zajímá profil objektivu. Nejspíš bude většinou ideální vyzkoušet nejprve funkci Vybrat automaticky, kterou si zvolíte v rolovacím menu. Program prohledá databázi a na základě EXIF dat z fotky automaticky vybere odpovídající profil. 

Profil se rovnou aplikuje a vy si pak můžete posuvníkem Transformace doladit úpravu zkreslení, pokud je to potřeba. Pokud si nepřejete, aby se automaticky provedla oprava chromatické aberace, zrušíte tuto funkci prostřednictvím zaškrtávacího políčka Chromatická vada. 

Nativní podpora objektivů
V rolovací nabídce Profil objektivu zvolte možnost Vybrat automaticky. Pokud je vše v pořádku, program profil objektivu najde a rovnou aplikuje.

Ruční volba profilu

Někdy se údaje o přesném modelu objektivu při pořízení snímku do EXIF dat nezapíšou a program je musí hledat jen podle ohniska a světelnosti. Kvůli tomu se občas může stát, že automatika přesný objektiv nenajde. V takovém případě zvolte v rolovacím menu možnost Vybrat manuálně.

Zvolte výrobce a model objektivu z nabídky. Profil objektivu se aplikuje a další postup bude stejný jako u automatické volby. Pokud svůj objektiv náhodou nenajdete, ale jeho profil se vám podaří sehnat (např. databáze LensFun), v rolovací nabídce výběru profilu zvolte možnost Ze souboru. Najděte v počítači svůj profil a přidejte ho.

Nativní podpora objektivů
Pokud se nepodaří dohledat profil automaticky, najděte ho ručně podle výrobce a přesného modelu objektivu.

Ruční, ale i Automatickou volbu profilu si můžete Nastavit jako výchozí. Pokud si tedy zvolíte například Vybrat automaticky, a dáte Nastavit jako výchozí, ZPS X po otevření fotky objektiv rozpozná.

Databázi načtených objektivů stále doplňujeme, tak si stáhněte Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma s plnou podporou všech funkcí a vyzkoušejte si nové načítání svých skvělých objektivů. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJaroslav Krézek

Baví mě digitální i analogová fotka, barevná i černobílá. Občas mě s foťákem můžete potkat na koncertě nebo festivalu, ale plastový kompakt na kinofilm mám u sebe skoro pořád. Moje fotky najdete třeba na mém instagramu https://www.jardafoti.cz/.

Komentáře (6)

 1. Vlastimil Vondrášek

  Dobrý den,

  chtěl bych si trvale upravit parametry LCP profilu pro můj fotoaparát. Změny se ale neuloží ani když nastavení po úpravě uložím jako výchozí.
  Při otevření další fotky v modulu vyvolat se aplikují původní originální změny.

  Díky
  Vondrášek

  1. Zdravím vás, Vlastimile,
   díky za váš dotaz, těší mě váš zájem o funkce profilů objektivů v ZPS X. Protože by touto cestou byla domluva malinko krkolomná, předala jsem váš dotaz kolegům z podpory, kteří se vám brzy ozvou. Věřím, že se problém podaří vyřešit k vaší spokojenosti.
   Mějte se báječně
   Eva | Redakce Milujmemefotografii.cz

 2. Dobrý den,
  1. Kde bych našel seznam podporovaných objektivů ?
  2. Jsou LCP profily přímo ze Zoneru identické s profily získanými instalací DNG konvertoru ?
  Pokud ano, jak je to možné, byly parametry „vysápány“ z DNG konvertoru ?
  Pokud ne, jakým způsobem byly parametry získány, a které LCP profily dávají lepší výsledky, interní z pro gramu Zoner, nebo „originální“ z DNG konvertoru ?

  1. Zdravím vás, pane Šulci,
   díky za váš dotaz, těší mě váš zájem o funkce týkající se profilů objektivů v ZPS X. Seznam podporovaných objektivů připravujeme a brzy jej najdete na našich stránkách. Proces vytváření jednotlivých profilů je velmi precizní a pečlivá práce v ateliéru za specifických podmínek s dokonalým světlem… Je to věda, a s každým objektivem takto strávíme mnoho času, abychom pro něj vytvořili profil, který si pak užijí jeho uživatelé.
   Přeji mnoho vydařených fotografií
   Eva | Redakce Milujmemefotografii.cz

   1. Vladimír Šulc

    Děkuji, umím si představit, že vytvoření profilu je náročná práce. Právě proto mě zajímá, co vás k tomu vede, když instalace DNG konvertoru je zcela jednoduchá. Domníváte se, že vaše profily jsou kvalitnější, nebo očekáváte omezení použití profilů objektivů z DNG konvertoru pro uživatele Zoneru z důvodu licenčních podmínek ?

   2. Eva Krušoftová

    Zdravím vás, Vladimíre,
    děkuji za vás dotaz. Těší mě váš zájem o tuto novinku. Jak píšete, instalace DNG Converteru je velmi jednoduchá, ale je to něco navíc, co musí uživatelé udělat. A někteří to odmítají, nebo se jim do toho přinejmenším nechce. S touto funkcí je program kompletní a uživatel nemusí dělat nic dalšího. Navíc si troufám tvrdit, že automatická detekce profilu v ZPS X funguje u těch „integrovaných“ o něco lépe, než u LCP.
    Přeji pěkné jarní dny
    Eva | Redakce Milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *