Jak začít s analogem? Propadněte trendu kinofilmu

Právě dospívá první generace, která už nebude mít svoje dětství zachycené na fotkách z kinofilmu, ale digitálně. Z obecného povědomí se analogové focení pomalu vytrácí a umět zacházet s klasickým kinofilmovým foťákem a nafocenými negativy už není samozřejmostí. Chcete začít s analogem, ale nevíte jak? Pojďme si ukázat, jaké máte možnosti.

I když je tomu už dlouho, co byly kinofilmy skoro úplně vytlačeny z trhu moderními digitálními fotoaparáty, klasická fotografie má stále svoje věrné zastánce. A co víc, v posledních letech dokonce zažívá boom. V současnosti se analog dostává do módy hlavně mezi mladou generací fotografických nadšenců, kteří v kinofilmové éře nevyrostli a jsou tak focením na film okouzleni o to víc.

Proč v dnešní době fotit na analog?

Mnozí jistě rostoucí oblibu analogového focení mezi mladými označí za pozérství a touhu být „cool“. Skutečnost bude ale komplikovanější. Digitální foťák vám umožní snadno udělat tisíce fotek. Kolik z nich ale opravdu skončí jinde, než v netknuté složce někde na harddisku? Kolik jich přežije dobu delší, než jen pár hodin slávy na sociálních sítích?

Jak začít s analogem - ruce
Autor: Jaroslav Krézek

Kinofilm do focení vrací osobnější vztah k výslednému snímku a také nutnost o celém procesu více přemýšlet a pečlivěji se dívat. Podle mého názoru je návrat k analogu symptomem širšího trendu, který je na vzestupu – přesycenost moderními technologiemi, touha nahradit pomíjivou virtuální kvantitu hmotnou a trvanlivou kvalitou. Pro začátečníky je focení na kinofilm také skvělým prostředkem, jak se naučit základy – zkušenosti z analogového focení využijete i při práci s digitálním foťákem.

Pořiďte si foťák

Kupte si foťák a film – jak prosté. Ve zkratce máte na výběr mezi zrcadlovkami a kompakty. Osobně mám v oblibě starší foťáky, které nepotřebují baterie a jsou tak vždy připraveny k použití bez dalších starostí. Pořizovací cena začíná na několika málo stokorunách (někdy ale i desítkách korun) za ty nejlevnější přístroje, končit může až na desítkách tisíc. Fotografické bazary na internetu jsou jich plné, stačí si vybrat. Nebo prohledejte půdu u prarodičů.

Jak začít s analogem - Island
Autor: Václav Maxmilián

Z jakých foťáků máte na výběr?

jednooké zrcadlovky (SLR, tedy Single Lens Reflex) fungují na principu sklopného zrcátka, které promítá do hledáčku reálný obraz z objektivu. Jsou stále asi nejoblíbenější a je k nim dostupná spousta objektivů a příslušenství. Jedná se například o staré zrcadlovky Nikon a Canon nebo u nás rozšířenější značky Praktica a Zenit.

dvouoké zrcadlovky (TLR, tedy Twin Lens Reflex) mají hledáček, do kterého se díváte seshora. Fungují díky dvěma objektivům, z nichž jeden promítá obraz do hledáčku a druhý slouží k expozici. Jistě znáte třeba ikonický československý Flexaret, německý Rolleiflex nebo sovětský Lubitel.

kinofilmové kompakty jsou mechanicky nejjednodušší. Hledáček není spojený s objektivem a pohled do něj je spíše orientační. Na výběr je nepřeberné množství lepších i horších modelů, některé z nich najdete ve vetešnictví za pár desítek korun.

Kupte si film

Kinofilm už dnes nekoupíte na každém rohu, ale pořád ještě sem tam narazíte na trafiku nebo drogerii, kde mají nějaké filmy vždy v zásobě. Hlavně ale existuje mnoho fotografických obchodů a e-shopů, kde stále najdete velký výběr různých značek a typů.

Jak začít s analogem - portrét s kouřem
Autor: Jaroslav Krézek

Až se rozhodnete mezi černobílým a barevným, zvažujte, v jakých podmínkách chcete fotit. Podle toho vyberte citlivost filmu. Zatímco na digitálním foťáku nastavujete ISO podle potřeby, u analogu je tato hodnota pevně daná použitým filmem.

Vyzkoušejte různé typy a najděte ten, který vám bude nejvíc vyhovovat. Různé filmy se liší podáním barev, kontrastem, zrnem a podobně. Internet je plný ukázkových snímků, nemusíte tak kupovat zajíce v pytli.

Jak začít s analogem - portrét ženy
Autor: Walkers on the Moon

A teď už fotit

S analogem to nebude stejné jako s digitálním foťákem. V první řadě vám kinofilm nedovolí „podvádět“. Musíte vědět, jak zacházet s časem, clonou, hloubkou ostrosti a ISO citlivostí použitého filmu. Na okamžitou kontrolu pořízených fotek na displeji zapomeňte.

Na druhou stranu vám film i leccos odpustí. Díky vysokému dynamickému rozsahu kinofilmu není zase tak jednoduché záběr pokazit. Obecně se kinofilm chová dobře především při focení za jasného světla a „přepálit“ ho není tak snadné jako u digitálu.

Jak začít s analogem - figurky
Autor: Zuzana Šestáková

TIP:

Zapisujte si ze začátku nastavení foťáku po každé pořízené fotografii. Tento „EXIF“ vám po vyvolání filmu pomůže pochopit, jak foťák pracuje a na co si dát příště pozor.

Smiřte se s tím, že první film pravděpodobně pokazíte. To ale patří k věci. Cvičení dělá mistra a s každým dalším negativem budete foťák ovládat lépe, rychleji a s lepšími výsledky. Analogový foťák doporučuji i pro úplné začátečníky. Právě focení na kinofilm je to, díky čemu nejrychleji a nejlépe pochopíte, jak různá nastavení ovlivňují výslednou fotku.

Jak začít s analogem - starý pán
Autor: Jan Tichý

Mám nafocený film, co teď?

V podstatě máte dvě možnosti, jak s nafoceným filmem naložit:

 •  vyvolat si negativ a případně i fotky sami
 • svěřit vyvolání fotolabu a nechat si negativ naskenovat, nebo rovnou nechat zhotovit snímky.

Domácí vyvolávání je svým rozsahem téma na samostatný článek. Nemusíte se ho ale bát. Vyvolat si doma černobílý film je v základu celkem snadné a finančně nenáročné. Navíc si vyzkoušíte celý proces vzniku fotky od založení filmu do foťáku až po usušení výsledného snímku.

Až se naučíte základy, můžete se pustit do složitějších experimentů s různými typy vývojek a fotopapírů, dobou osvitu nebo retuší.

Jak začít s analogem - lešení
Autor: Jaroslav Krézek

Nejschůdnější variantou ale pro začátek bude, když si film necháte vyvolat ve fotolabu, kde vám negativ i naskenují. S fotkou pak můžete dále pracovat v počítači, nebo se třeba pochlubit na sociálních sítích. Je věc názoru, zda analogové fotky dále počítačově upravovat, nebo je nechat tak, jak vyšly z foťáku. Rozhodnutí je na vás.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJaroslav Krézek

Baví mě digitální i analogová fotka, barevná i černobílá. Občas mě s foťákem můžete potkat na koncertě nebo festivalu, ale plastový kompakt na kinofilm mám u sebe skoro pořád. Moje fotky najdete třeba na mém instagramu https://www.jardafoti.cz/.

Komentáře (3)

 1. Vítězslav Stanislav

  Dobrý den. Pod všechno bych se mohl podepsat,až na ten f.ljubitěl, je 6*6. A kdybych měl fotit na koncertě použil bych , třeba dnes z bazaru starěčka canon ae-1 program. Ale jinak super.

 2. Analog je supr, nedám na něj dopustit
  jen ty filmy dost podražili. 🙁

 3. Dobře napsaný text, který pootevírá pohled na fotku z jiné strany.
  Jedno zásadní omezení při práci s filmem v porovnání s digitálem nebylo zmíněno – film má velmi omezenou kapacitu (počet snímků).
  Nynější digitální cvakaři neřeší kolik snímků nafotí a mnohdy bez výběru publikují na sociálních sítích, hlavně aby toho tam bylo hodně a pokud možno ihned.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *