Vybíráme techniku na focení sportu II.: jak vybrat objektiv?

Minule jsme si řekli, na co se zaměřit při výběru těla na fotografování sportu. Podle čeho vybrat tělo už víte, tentokrát je na řadě výběr vhodného objektivu. Vhodný objektiv na focení sportu je takový, který pokud možno nebude moc stát, bude univerzální a se slušnými parametry. Které objektivy tyto požadavky splňují a podle čeho je vybírat? To vám poradíme v tomto článku.

Stejně jako v článku Vybíráme techniku na focení sportu: jak vybrat ideální tělo? budu spíše zmiňovat objektivy značky Nikon, protože je znám a některé používám. U ostatních výrobců jsou parametry a ceny velice podobné, takže článek můžete brát jako obecný. Navíc zmíním také objektivy výrobců, kteří nevyrábějí fotoaparáty a jsou mnohdy levnější než originální objektivy, ale určitě nejsou špatné. Tak co tedy koupit?

Teleobjektiv je základ

S výběrem objektivu je to o trochu těžší než v případě těla, protože dost záleží na druhu sportu, který chcete fotografovat. Podle použití budete hlavně vybírat ohnisko a světelnost objektivu. Například pro halové sporty budete klást důraz na světelnost objektivu a naopak pro venkovní sporty budete spíše řešit dostatečnou ohniskovou vzdálenost. Obecně bych ale řekl, že takový zlatý univerzální objektiv je 70-200mm se světelností f/2.8.

Jak vybrat objektiv na foceni sportu Nikon AF-S NIKKOR 70-200mm
Nikon AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8E FL ED VR (Zdroj: Nikon).

Troufám si tvrdit, že tímto objektivem relativně dobře zvládnete nafotit většinu sportů. Díky tomu, že se jedná o velice oblíbený rozsah ohnisek, existuje větší množství objektivů více značek a nemusíte vybírat pouze přímo od největších výrobců jako Nikon, Canon a Sony. Na trhu jsou i velice zajímavé objektivy výrobců Tamron a Sigma, které jsou také o něco cenově přijatelnější.

Jak vybrat objektiv na foceni sportu Sigma 70-200mm F2.8 DG OS HSM
Sigma 70-200mm F2.8 DG OS HSM Sports (Zdroj: Sigma).

Jsou ovšem sporty, kde vám ohnisko 70-200mm nemusí úplně stačit a to hlavně pokud vlastníte full-frame tělo. Z toho důvodu se určitě bude hodit delší ohnisko, aby nebylo nutné tolik ořezávat fotografii a abyste se mohli už při focení zaměřit na detaily. 

K prodloužení ohniska objektivu můžete využít telekonvertor. Jeho použití sice má jistá úskalí, ale mezi fotografy má tento doplněk mnoho příznivců. O telekonvertorech se více dočtete v článku Telekonvertory – zvětšete dosah vašich objektivů.

Delší ohnisko využijete například u motorsportu, fotbalu, atletiky apod. Zde ovšem počítejte s tím, že tyto objektivy nepatří zrovna mezi nejlevnější, nejmenší a nejlehčí a pokud budete chtít nějaký světelnější objektiv, tak se navíc často bude jednat spíše o pevné ohnisko. Jen pro názornost uvedu pár cen objektivů, ať víte, v jaké cenové hladině se zde pohybujeme.

V době vzniku tohoto článku stojí:

Nikon 200-400mm f/4 cca 200 000 Kč

Nikon 300mm f/2.8 cca 160 000 Kč

Nikon 400mm f/2.8 cca 330 000 Kč.

Samozřejmě lze pořídit i objektivy s o něco horší světelností, které jsou ovšem cenově daleko dostupnější.

Jako příklad mohu uvést:

Nikon 200-500mm f/5.6 cca 30 000 Kč

Sigma Sport HSM Sports 150-600mm f/5.0-6.3 cca 43 000 Kč

Tamron VC USD G2 150-600mm f/5.0-6.3 cca 33 000 Kč.

U teleobjektivů se zaměřuji hlavně na rychlost a přesnost ostření, ale také na ostrost objektivu. Rychlost a přesnost ostření se v recenzích nejčastěji testuje pomocí rychle se přibližujících objektů, jako jsou psi, běžci apod. Vyfotí se vždy celá sekvence a následně se zkoumá, kolik fotografií je ostrých a na kolika z nich je objekt mimo oblast ostření. 

Tento test můžete provést klidně i sami venku. U ostrosti objektivu je velice důležité, aby byl objektiv použitelně ostrý již na plně otevřenou clonu. Potřebujete totiž používat krátké časy závěrky a často budete bojovat s nedostatkem světla.

Jediná možnost, jak docílit krátkého expozičního času při zachování rozumné hodnoty ISO, je víc otevřít clonu. Proto se opravdu často fotí na plně otevřenou clonu, nebo se jen lehce přicloňuje.

Stabilizace není zásadní, ale bude se hodit

Většina teleobjektivů je také vybavena funkcí stabilizace obrazu, která eliminuje třes ruky. Ve sportovní fotografii není tak úplně důležitá, protože většinou budete fotografovat na krátký čas, který tento třes eliminuje i bez stabilizace.

Stabilizaci ale můžete použít v případě, že pořizujete momentky ze zápasu jako portréty, fandící diváky, různé reakce hráčů apod. U těchto záběrů můžete použít delší čas za účelem snížení hodnoty ISO a tím pádem využít i stabilizaci. 

Určitě se v recenzích dívejte také na vady objektivu jako jsou vinětace, chromatická aberace, odlesky v protisvětle a soudkovitost. Tyto negativní vlastnosti lze do jisté míry v postprocesu odstranit a proto pro mě nejsou až tak zásadní. Co ale ještě v praxi určitě oceníte, je vyšší odolnost vůči prachu a dešti, kterou mají většinou dražší objektivy.

Velké množství optických vad objektivu snadno odstraníte v Zoner Photo Studiu. Více si přečtěte v článku Odstranění vinětace a dalších vad objektivu. Naučte se používat LCP (a DCP).

Čím doplnit teleobjektiv?

Samozřejmě sport není nutné fotografovat pouze pomocí teleobjektivů. Vždy se hodí mít u sebe také nějaké krátké (široké) ohnisko, protože budete chtít třeba vyfotit nástup hráčů, slavnostní ceremoniály, oslavy v kabině a podobně. Tam se široké ohnisko určitě hodí. 

Navíc může být pro diváky celkem i nuda prohlížet galerii ze zápasu, nafocenou pouze jedním ohniskem. Proto je dobré pro zpestření pořídit i pár fotek jiným objektivem. Naštěstí je v této kategorii je výběr objektivů poměrně rozmanitý. Pokud bych měl vybrat jeden objektiv, který patří mezi mé nejoblíbenější na formátu APS-C, tak bych určitě zmínil Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM Art.

Jak vybrat objektiv na focení sportu Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM Art
Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM Art (Zdroj: Sigma).

Nepatří sice mezi nejrychlejší objektivy a nemá ani zvýšenou odolnost proti prachu a vodě, ale díky kresbě a světelnosti f/1.8 patří mezi moje nejoblíbenější i na sport. Při dešti ho ale raději vždy schovám. Což ale nakonec dělám i u jiných objektivů, i u těch se zvýšenou odolností. U formátu full-frame bych zřejmě volil nějaký objektiv 24-70mm f/2.8, kde si můžete opět vybrat z více značek.

Na závěr bych rád zmínil objektiv hodně krátkého ohniska tzv. „rybí oko“, který se nehodí na všechny záběry, ale někdy s ním lze vytvořit zajímavý snímek.

Jak vybrat objektiv na focení sportu Samyang
Hodit se vám bude i širší ohnisko. Ukázka využití rybího oka SAMYANG 8mm f/3,5 MC Fish-eye CS. 1/250s, F3.5, ISO 800, f/8mm, Nikon D500.

Pár slov závěrem

Kdybych to měl shrnout jednou větou, tak za mě si jako základ určitě pořiďte nějaký objektiv 70-200mm f/2.8 a také nějaký široký objektiv. S tím si pro začátek určitě nějakou dobu vystačíte. Každý výběr je otázkou kompromisu a u sportovní fotografie navíc bohužel také dost otázkou peněz. Zde opravdu platí, že k dobré fotografii vám nestačí jen dobré oko a cit pro kompozici, ale chce to bohužel i trochu zainvestovat do vybavení. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMartin Tajč

Fotografování je mým koníčkem, ale částečně i prací. Zaměřuji se hlavně na sportovní, reportážní a krajinářskou fotografii, avšak nevyhýbám se žádným žánrům. Jsem Nikonista, ale používám i objektivy jiných výrobců. Mám rád sport, programování a vaření. Moje fotografie naleznete na mém webu, případně mě můžete sledovat na Instagramu a Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *