Vizuální autobiografie: Jak fotka vyjadřuje osobnost a myšlenky

Vizuální autobiografie: Jak fotka vyjadřuje osobnost a myšlenky

Představte si, že stojíte ve stejnou chvíli a na stejném místě s dalšími fotografy. Víte, proč vaše záběry nebudou stejné? Protože každý se dívá na svět trochu jinak a snaží se do fotografie promítnou svůj pohled a své myšlenky. Osobnost fotografa se totiž odráží i v jeho fotografiích.

Jak na to? Nejdřív se zkuste detailně zaměřit sami na sebe. Pomůže vám to v sebepoznání a uvědomění si vlastní jedinečnosti. Pak pro vás bude jednodušší vyjádřit svou osobnost kreativním způsobem.

Vaše fotografické téma

Je důležité najít si svoje fotografické téma, které vás nejvíc oslovuje, protože souvisí s vaší osobností. Možností je spousta, může to být:

  • Rodina – děti, vztahy, společné zážitky, přátelé a další zajímaví lidé
  • Oblíbená zvířata, nejlépe vaši domácí mazlíčci
  • Zájmy – sport, cestování, to co vás baví
  • Vaše práce, případně vaše produkty a cokoliv, co vytváříte
  • Oblíbený architektonický styl, symboly, abstraktní motivy, které vás oslovují
  • Detaily nebo scény v krajině, na ulici, prostě všechno, co je vám blízké

Na jakém místě a v jakém prostředí se cítíte dobře? Vycházejte ze svých zájmů a využijte své zkušenosti.

Fotografické krůčky

Foťte to, co máte rádi. Pokud máte svou představu, co byste chtěli konkrétně zachytit, jděte si za tím. Najděte si lokaci, která se vám líbí. Nejlépe blízko, abyste ji mohli využít opakovaně. 

V tom je právě jeden z klíčů k úspěchu – opakovat a rozvíjet. Když chcete promítnout do svých fotek svou myšlenku a svůj pohled na svět, počítejte s tím, že se to nemusí podařit hned napoprvé. 

Ideální je, pokud můžete s někým spolupracovat častěji. Rozvine se mezi vámi dobrý vztah a vzájemná důvěra, což se projeví i na výsledných fotkách, např. na portrétech.

Do fotografií se promítne i zda jste spíše extrovert a cítíte se dobře tam, kde to žije, nebo zda jste introvert a více vás oslovují fotky bez lidí. Vaše osobnost se projeví, i pokud se rozhodnete foťák vůbec nepoužít, protože to podle vás není zajímavé nebo vám vadí, že stejný motiv už fotila spousta fotografů. Nechte do své práce promítnout i práci se světlem. Jste spíše ranní ptáče nebo noční sova? To, zda pracujete s východem sluncem nebo spíše s podvečerními stíny o vás také vypovídá a dodává to vašim fotografiím kousek z vaší osobnosti.  

Jak fotka vyjadřuje osobnost a myšlenky, jógová, jóga, žena
Jóga mě doprovází každý den a venku ji mám nejraději zvláště v podvečerním světle. Chtěla jsem kousek sebe promítnout do této fotky, proto jsem při portrétování kamarádky Báry vybrala své oblíbené místo s krásným výhledem. Tato fotka vypovídá o tom, co, kde a kdy mě baví a patří ke mně.   
NIKON Z6 II, Tamron 35-150mm f2.8-4, 1/250s, F4, ISO 500, 42mm

Vlastní emoce

Promítnout vlastní emoce do fotek je cesta kreativní, zábavná i léčivá zároveň. Pomůže vám se s některými pocity vyrovnat. Sdílené obavy a strachy se zdají menší a méně nebezpečné. Naopak k radosti zachycené v obrazech se můžete vracet a znovu ji prožívat. 

Jak fotka vyjadřuje osobnost a myšlenky, covidová, koniklec, květina
Strach z covidového období vyjádřený symbolicky řečí konikleců.

Koniklece jsem fotila v době, kdy se na našem území objevily první případy covidu a nikdo nevěděl, co bude dál. 

Chtěla jsem do fotek promítnout svoje obavy z neznámé situace. List nad koniklecem ilustruje obranný štít před zákeřnou nemocí. Tři květiny vedle sebe symbolizují naši rodinu, která drží při sobě, podporuje se a společně to zvládne. 

Jak fotka vyjadřuje osobnost a myšlenky, koniklecová, květiny
NIKON D7100, Sigma APO Macro 24-70mm f2.8, 1/320s, F 2.8, ISO 125, 46mm 

Máte zrovna složité období, plné neradostných pocitů? Vezměte foťák, vyrazte ven a zkuste zobrazit, jak se cítíte.

Jak fotka vyjadřuje osobnost a myšlenky, samota, silueta ruky, světlo, stín
NIKON D5600, Nikkor 18-140mm, f3,5-5,6, 1/250s, F8, ISO 360 18mm

Připadáte si sami nebo prostě jen nemáte dobrý den? Vaše fotky můžou být jako zrcadlo černobílé, low key, plné osamělých detailů nebo přímo tajemných smutných motivů

Jak fotka vyjadřuje osobnost a myšlenky, černobílá, samota, studna
NIKON D5600, Nikkor 18-140mm, f3,5-5,6, 1/60s, F3,5, ISO 8000 18mm

Máte smysl pro humor a chcete pobavit sebe i své přátele? Vyčíhněte si vtipné situace v každodenním životě nebo je zkuste zinscenovat jako režisér a v pravý okamžik zmáčkněte spoušť.

Myšlenka ve vaší fotografii

Pokud se vám podaří promítnout do fotografie myšlenku, případně celý příběh, máte větší šance zaujmout, získat pozornost a přitáhnout nejen letmý pohled. Nezáleží na tom, že každý si vyloží myšlenku z jiné perspektivy nebo si domyslí váš příběh trochu jinak. Naopak je skvělé, že vaše fotka umí probudit fantazii. Má určitý přesah.

Jak fotka vyjadřuje osobnost a myšlenky, plesová, ples
Promítla jsem do fotky příběh dvojice z tanečních, svoje vlastní vzpomínky na čekání, kdo si se mnou zatančí. A záměrně jsem fotila tak, aby nešlo přímo o konkrétní osobnost, spíš o myšlenky, představy a celkovou atmosféru, která je mi blízká. Zároveň jsem chtěla, aby si každý mohl představit svůj vlastní příběh, přemýšlet a vzpomínat. 
Nikon D7100, Tamron 35-150mm f2,8-4, 1/250s, F4, ISO 400, 82mm

Ztvárnit myšlenku fotograficky není jednoduché, proto si někteří fotografové svůj záměr vizualizují – svou představu si předem nakreslí nebo dobře promyslí. Obzvlášť pokud chcete vyprávět nějaký příběh, může se vám hodit nejdříve si příběh nakreslit a až pak ho převést do fotky. 

Svět originálním pohledem

Vezměte si inspiraci ze svého každodenního světa. V něm můžete stisknutí spouště správně načasovat, protože máte možnost počkat si na dobré světlo. I z vlastního života se dá vytvořit umění a někdy to může být opravdu velmi originální

To neznamená, že musíte prozrazovat všechno, jako se to děje na sociálních sítích. Stačí detail, který hodně napoví, který je pro váš život typický. Máte nápad? Zapište si ho třeba jako skladatel hudby a ve správnou chvíli ho můžete realizovat. 

Jak fotka vyjadřuje osobnost a myšlenky, rodinná silueta
Nikon Z6 II, Tokina 16-28mm f2.8, 1/1250s, F 2.8, ISO 400 28mm

Další možností, jak promítnout do svých fotek sami sebe, je bezpochyby autoportrét – ideálně co nejvíc vypovídající o vaší osobnosti a v prostředí, kde se cítíte jako doma. Může to být v přírodě, fitku, na hřišti, v práci nebo opravdu doma. 

Vyberte si k focení rekvizity, které k vám patří. Vezměte si do ruky fotoaparát, knížku, sluchátka, prostě to, co vás vystihuje. Jestli jste pořád v akci, buďte v pohybu i na fotce. Statické pózování k vám nebude sedět a vypadalo by to nepřirozeně. Pokud raději stojíte za foťákem než jako model-modelka, můžete zachytit kreativním způsobem jen část sebe, jako ruce, nohy, oči, svůj stín nebo svůj odraz.

Jak fotka vyjadřuje osobnost a myšlenky, rovnovážná, skleněná kulička, muž
Svět zachycený mým pohledem přes skleněnou kuličku. V životě je podle mě důležitá rovnováha, a to v různých rovinách – rovnováha mezi přijímat a dávat, rovnováha mezi odvahou a opatrností, vyváženost mezi samotou a společností, rovnováha v jakémkoliv pohybu. I ve fotografii mám ráda určitý vyvážený princip.
Nikon Z6 II, Tokina 16-28mm f2.8, 1/500s, F 5.6, ISO 640 28mm

Štvou vás některé události na domácí nebo zahraniční scéně, jako civilizační problémy, globální oteplování či politika? I k nim můžete vyjádřit svůj názor prostřednictvím fotografie. Třeba jako street fotograf, který na ulici čeká na scénu, která dokonale vystihuje jeho pohled na svět.

Protože má foťák proti lidskému oku omezení, můžete pomocí postprodukce zvýraznit svou myšlenku nebo záměr a ukázat ostatním, co je pro vás opravdu důležité. Často používám Kruhový (R) a Štětcový filtr (B) v modulu Vyvolat v ZPS X, abych dodala více světla, živosti, zřetelnosti a textury přesně tam, kam chci nasměrovat pohled. Nemusí to být směrem na nejkrásnější místo, spíš chci upozornit na to, co podle mě stojí za pozornost.

Pokud chcete promítnout do fotografií svůj vnitřní svět plný fantazie, můžete pomocí ZPS X a vrstev v modulu Editor dát svým představám konkrétní podobu a ukázat je ostatním. 

Jak fotka vyjadřuje osobnost a myšlenky, dračí, hory
Vytvořila jsem kombinací fotky a grafiky svobodný svět, inspirovaný příběhy o dracích. Odjakživa mě zajímalo létání, mám ráda hory a volný prostor, který mě nabíjí energií.  
Panasonic Lumix DMC-FZ 2000, 1/2000s, F 6.3, ISO 125, 42mm

Vaše fotografická cesta nemá hranic. Nechte se pohltit inspirací a promítněte do fotek vaši osobnost a jedinečný pohled na svět. Osobnost, pocity a zájmy se navíc mění a vyvíjí, takže máte spoustu možností, jak čerpat z vlastního života. Z vašich fotek se stane váš minulý, současný i budoucí příběh.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorPetra Horáková

Fotografka a lektorka fotografických kurzů pro děti. Fotografování mi otevřelo nový svět – s první zrcadlovkou jsem začala intenzivně fotit před 27 lety a od té doby jsem nikdy nepřestala vidět svět jinak – ještě „třetím okem“. Chtěla bych předat radost z fotografování dětem, aby stejně jako já objevily nový svět, který jim pomůže se odreagovat, kreativně se vyřádit a zároveň propojit s dalšími inspirativními fotografy. Nejraději fotím portrétní, rodinnou a svatební fotografii, pohyb a reportáž. http://foto-petrahorakova.cz/

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *