Jak hledat a najít vlastní fotografický styl?

Jak hledat a najít vlastní fotografický styl

Fotografický styl je to, co vaše fotky propojuje. Něco jako váš autorský podpis na fotografiích. I když nemusí mít stejné téma, fotky spolu ladí, mají něco společného. Sjednoceným vzhledem můžete upoutat větší pozornost i na sociálních sítích.

Uvědomte si, co je na vašich fotkách charakteristické a postupně rozviňte svůj styl. Objevte svá křídla, inspirujete se tím, jak létají ostatní a pak poletíte vlastní cestou.

Pokud přirovnáme fotografický styl ke kuchařskému, je to jako recept se spoustou ingrediencí. Vaříte své oblíbené jídlo, přidáte do něj správné suroviny v určitém množství, zamícháte a dochutíte podle své vlastní chuti. Jen ve fotografii si pod ingrediencemi představte kompozici, světlo, barvy, načasování a ještě speciální tajnou přísadu od šéfkuchaře –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ osobitý styl fotografa

Jak najít vlastní fotografický styl, diagonála
Nikon D5600, Nikkor 18.00 – 140.00 mm f/3.5 – 5.6, 1/2500 s, F 3.5, ISO 250, 18mm 

Ingredience fotografického stylu

Kompozice je základ stylu, kombinuje už vyzkoušené možnosti, představy a zároveň chuť experimentovat, překvapit. Zkuste se zaměřit na to, jakou obvykle používáte kompozici.

  • Záleží na tom, jestli máte v oblibě určitý počet objektů, 
  • v jakém jsou vztahuumístění v rámečku – ve středu, na pravé nebo levé straně,
  • preferujete většinou jeden hlavní motiv nebo více motivů blízko nebo dál od sebe,
  • používáte často rámování nebo se vám opakuje jiný kompoziční tip,
  • máte oblíbené geometrické tvary,
  • záměrně vytváříte dojem hloubky na fotce nebo máte raději zploštělou perspektivu,
  • jak komponujete do obrazu popředí a pozadí,   
  • používáte symetrické vyvážení nebo asymetrii,
  • respektujete kompoziční pravidla nebo jdete cíleně proti nim a raději porušujete všechno konzervativní.

V kompozici je odraz našeho vnímání, vkusu, individuality. Možná se zdá, že fotograf často nemá možnost výslednou kompozici ovlivnit nebo že fotí „automaticky“. 

Dobrý fotograf ví, co dělá, i když má na rozhodnutí málo času. Může změnit svoje fotografické stanoviště nebo prostě posunout hlavní motiv a tím ovlivnit kompozici své fotky.

Přemýšlí, které objekty chce na své fotce mít a jaké raději ne. Přizpůsobí tomu výběr objektivu nebo následný ořez fotky. Záměrně foťák nakloní nebo fotí z netypického úhlu pohledu. Máte spoustu kreativních možností, které už jste na svých cestách objevili nebo teprve objevíte. A v tom je fotografování nekonečně zajímavé.  

Zkuste při dalším focení pozorovat sami sebe a přijít na to, jakým způsobem komponujete, jak stavíte scénu a co vám všechno probíhá hlavou před zmáčknutím spouště. Dokonce, i když nemáte s sebou foťák, můžete „fotit očima“ a trénovat své fotografické schopnosti. Pomůže vám to uvědomit si, co hledáte a příště budete rychlejší a se svými fotkami spokojenější. 

Jak najít vlastní fotografický styl, silueta golf
Golfová
Nikon D7100, 1/2500 s, F 6.3, ISO 400, 36mm 

Siluety mě dlouhodobě baví ve večerním světle, stejně tak jako kontrast malých postav ve velkém prostoru. Typické jsou pro mě sytější barvy, mám ráda jejic energii.

Jak najít vlastní fotografický styl, silueta maják
Maják
Nikon D7100, 1/160s, F 7.1, ISO 100, 52mm  
Jak najít vlastní fotografický styl, silueta fotograf
Fotograf
Panasonic DMC-FZ2000 1/60s, F 2.8, ISO 125, 9mm

Vedení pohledu pomocí linií nebo křivek se v obrazech, stejně jako na fotkách, často opakuje jistým charakteristickým způsobem. Stačí vypozorovat, jestli převládá diagonála, svislé nebo vodorovné linie či křivky. Nakláníte rádi foťák tak, aby vynikly diagonální linie, nebo směrujete pohled pomocí linií k hlavnímu motivu? 

Světlo na vašich fotkách může převládat z určitého směru (boční, přední, protisvětlo,..). Může být hodně výrazné nebo tlumené, zlaté nebo studené, s paprsky, směrované na hlavní motiv, pocházet z různých zdrojů, zplošťovat nebo naopak podporovat prostorovost obrazu. Způsob, jakým si hrajete se světlem, jeho odrazy a stíny, je zásadní nejen pro dobrou fotku, ale i pro fotografický styl.

Barvy, oblíbené odstíny a jejich sytost jsou výrazným znakem stylu různých fotografů. Z obrazů jednoho fotografa barvy doslova křičí a u druhého najdete spíš jemné tóny. Líbí se vám černobílé, případně pastelové odstíny nebo máte své konkrétní oblíbené vlnové délky světla? Jak kombinujete barvy? Mají oblíbené fotky určitou barevnou atmosféru?

Jak najít vlastní fotografický styl, energie, barva
Nikon Z6 II, Tamron 35-150 mm, f 3.8-4E, 1/320s, F 3.5, ISO 800, 90mm  
Jak najít vlastní fotografický styl, černobílá
Nikon Z6 II, Tamron 35-150 mm, 1/800s, F 4, ISO 400, 150mm

Motiv nebo motivy na vašich fotkách jsou objekty, které si často vybíráte a zobrazujete určitým způsobem. Pro fotografický styl je charakteristický i námět, vyjádření pocitu, myšlenky, atmosféry či podobný výběr prostředí nebo časového období.

Formát – fotíte rádi na šířku, na výšku nebo dáváte přednost netypickým formátům?

Kontrast může být u vašich fotek extrémně silný nebo potlačený jakoby v mlze.

Ostření – preferujete vysokou ostrost nebo záměrně neostré objekty, tedy malou či velkou hloubku ostrosti?

Načasování je pro fotografický styl důležité, pokud máte „svůj“ moment, který chcete opakovaně zachytit. Může to být rozhodující chvíle, kdy se objekty téměř dotknou nebo jsou v určité pozici vůči sobě, klid před bouří, situace na hraně nebo až za hranou.

K zachycení pohybu využijete spoustu kreativních možností – ostrý jakoby zmrazený pohyb nebo spíš rozmazaný se zvýrazněnou dráhou, případně kombinaci obojího nebo složení různých expozic.

Realismus nebo fantazie – vyberte si podle toho, co je vám bližší. Pokud jste spíš realista, chcete zobrazovat čistou nezkreslenou realitu bez ovlivňování světla nebo retuše. Možná máte naopak pocit, že fotografie nemusí zobrazovat pouze realitu. Pak můžete svět plný fantazie přenést z představ do obrazů ve svém stylu.

Prvoplánový záměr nebo více vrstev souvisí s tím, jestli chcete jasně ukázat jednu hlavní myšlenku nebo má vaše fotka více obrazových zpráv – více vrstev, které se objevují postupně.

Metoda prozrazení nebo přemýšlení záleží na tom, jestli máte v plánu okamžitě všechno prozradit nebo napínat diváka, aby musel přemýšlet a objevovat, co jste chtěli říct.

Technika není nejdůležitější, ale může zvýraznit styl, pokud používáte často konkrétní objektiv nebo specifické technické postupy. Můžete přidat i speciální efekty nebo propojit fotografii s ilustrací a s grafikou.

Kreativní postprodukce má autorský styl ještě víc podpořit a zviditelnit. V ZPS X si k tomu můžete vytvořit vlastní presety ve vašem stylu. Já často používám své nastavení černého a bílého bodu, živosti a sytosti barev, odstranění oparu, přidání zřetelnosti a jasu na hlavním motivu a trochu vinětace ke ztmavení okrajů fotky. 

Pokud chcete mít jednotný a rozpoznatelný styl, pomůže využití vlastních uživatelských presetů.

U každého receptu hraje roli, v jakém poměru fotografické ingredience mícháte dohromady. Záleží, jestli je pro vás hlavní ingrediencí světlo, pak teprve přidáváte „špetku“ kompozice a lehce „dokořeníte“ barvou. Výhoda je, že přesně dané množství, ani pořadí, tady neexistuje, je na vás, co dobrého jako fotograf „uvaříte“. 

Teď už znáte ingredience k receptu na fotografický styl, ale co s nimi? Vyplatí se znát ještě postup, který si každý kuchař – fotograf může upravit podle sebe:

Ujasněte si, proč chcete mít originální fotografický styl?

Potřebujete více sledujících na sociálních sítích, komerční úspěch nebo se chcete naopak odlišovat od mainstreamu? Kde prezentujete svoje fotky? Pro koho fotíte?

Je důležité najít si svou vnitřní motivaci a pak bude cesta k vlastnímu stylu rychlejší i zábavnější.

Nezapomeňte, že váš fotografický styl by měl zrcadlit vaši osobnost, měl by ladit hlavně s vámi. Stejně jako když si vybíráte font, který se hodí k vašemu podpisu. Odráží osobní vkus i životní styl. Může podpořit vaši kreativitu a sebedůvěru. 

Projděte se vlastním fotoarchivem a objevujte, co mají vaše oblíbené fotky společného

Vezměte si své oblíbené fotky a podívejte se na ně trochu z nadhledu, jako byste je viděli poprvé. Co je spojuje? Co je na nich zajímavé a nejpůsobivější? Zkuste se vrátit v čase a projít si svůj fotoarchiv. Když objevíte, co se vám vizuálně líbí, bude se vám v jakékoliv situaci i lépe fotit, protože už budete vědět, co vlastně hledáte. 

Fotografický styl souvisí s vaší představou o tom, co je krásné. Krásné ve vašich očích vůbec nemusí znamenat dokonalé. Může to být naopak zašlé, zchátralé, rozpadlé, zlomené a přesto stylové.

Hledáme, co se v obrazech opakuje – oblíbené barvy a jejich kombinace, typ světla, opakující se kompozice, velký nebo malý kontrast. A podle toho můžeme rozvíjet svůj autorský styl.

Je jasné, že najít takový jedinečný a nezaměnitelný styl, podle kterého každý hned pozná vaše fotografie, je oříšek i pro pokročilé fotografy. Cesta objevování vlastního stylu vám hodně prozradí o vaší osobnosti. Když si ujasníte, co je pro vás jako pro fotografa typické a důležité, mají vaše fotky větší šanci na úspěch. 

Jak najít vlastní fotografický styl, tanečnice v modrém
Tanečnice v modrém
Nikon Z6 II, Tamron 35-150 mm, f 3.8-4E, 1/320s, F 3.5, ISO 800, 92mm 
Jak najít vlastní fotografický styl, tanečnice ve žlutém
Tanečnice ve žlutém
Nikon Z6 II, Tamron 35-150 mm, f 3.8-4E, 1/200s, F3.3, ISO 1000, 65mm 

Tanečnice má podle mě vyjadřovat radost z pohybu, a tak jsem chtěla fotkám dodat ještě víc dynamiky svou oblíbenou diagonální linií. Diagonály záměrně hledám nebo si je vytvářím ve většině kompozic, ať už se jedná o portréty, krajinu, nebo detaily.

Jak najít vlastní fotografický styl, tanečnice s vějířem
Tanečnice s vějířem
Nikon Z6 II, Tamron 35-150 mm, f 3.8-4E, 1/320s, F3.5, ISO 1250, 60mm 

Při hledání stylu pomůže další nezávislý pohled

Pro každého z nás je těžké hodnotit vlastní tvorbu, proto se hodí další nezávislé oko. Můžete jen získat, když se poradíte s dalším fotografem.

Objektivní názor, a pohled někoho jiného, vám může přinést pozitivní zpětnou vazbu, nápady na zlepšení a inspiraci do budoucna.

Obraťte se na někoho, komu důvěřujete a společně proberte, které fotky považuje za nejpůsobivější a hlavně proč. V čem jsou vidět znaky vašeho autorského stylu. Je to cesta, jak se posunout dál a zároveň se dozvědět, co je na vašich fotkách zajímavé.

Nenechte se odradit, když nejdříve objevíte jen pár společných bodů a náznaků vašeho stylu. Touto cestou šli všichni dnes slavní fotografové. 

Inspirujte se a experimentujte se stylem

Na začátku se samozřejmě můžete inspirovat v autorských stylech jiných fotografů, abyste zjistili, jaké máte možnosti. Pak už potřebujete hledat sami u sebe a ve svých fotografiích. Umělecké styly, se kterými jste se určitě setkali nejen ve fotografii, jsou minimalismus a jeho opak – graficky komplexní styl. 

Minimalismus je typický tím, že si vybírá minimalistický objekt, geometrické linie a tvary, jednotné odstíny barev a hlavně používá hodně prázdného negativního prostoru. Působí čistým, hladkým a jednoduchým dojmem. 

Oproti tomu graficky komplexní styl je efektní, dynamický, bohatý, má syté barvy plné energie, rád experimentuje s úhlem pohledu, s nakloněním objektivu, s objektem mimo střed. 

Co je vám bližší? Můžete si samozřejmě vytvořit svůj vlastní styl, máte to doslova ve svých rukou. 

Stejně jako náš pohled na svět, i autorský styl se mění.

Poznáme to jednoduše tak, že co se dříve v našich záběrech objevovalo často už nefotíme nebo se to snažíme zachytit jinak. Souvisí to i s tím, že chceme ve fotografii vyzkoušet něco nového, experimentovat, překvapit, vystoupit z řady a porušovat zavedená pravidla. 

Vytvořte si svůj autorský projekt

Jednou z cest, jak rozvíjet svůj fotografický styl, jsou autorské projekty. Jde vlastně o sérii fotek na jednotné téma, které si vyberete. Uvidíte, jak vás vlastní projekt „zvedne z postele“ a  vyrazíte fotografovat i ve chvíli, kdy byste jinak měli pocit, že není co fotit. Najednou si sami vytvoříte fotografickou příležitost, která může trvat tak dlouho, jak vás to bude bavit.

Jak najít vlastní fotografický styl, slečna s koněm, Žofka a Vendulka
Žofka a Vendulka
1/250s, F4,5, ISO 500, 85mm 
Jak najít vlastní fotografický styl, slečna s koněm, Šárka a Vendulka
Šárka a Vendulka
1/320s, F4, ISO 800, 85mm

Série Vztahy zachycuje opravdový silný vztah dvou lidí nebo člověka a zvířete. Zajímá mě právě to autentické, nepředstírané. Nefotím krásné modelky s nádherným zvířetem, když k sobě nemají žádný vztah. Dám přednost opravdové „holce od koní“ se svým koněm. Ten moment vzájemného naladění je podle mě nejpůsobivější. Chci zachytit blízkost, dotyk, objetí, určitou souhru, spontánní výraz. Kompozičně je pro mě důležitý dotyk hlavních motivů, natočení směrem k sobě a propojení diagonální linií.

Jak najít vlastní fotografický styl, slečna s koněm, Vendulka a Šárka
Vendulka a Šárka
Nikon Z6 II, Nikon 85 mm f1.8G, 1/1250s, F2.2., ISO 800, 85mm
Jak najít vlastní fotografický styl, love is in the air
Love in the air
Nikon Z6 II, Tamron 35-150 mm, f 3.8-4E, 1/400s, F4, ISO 320, 65mm 

Každý z nás má někdy pochybnosti o tom, jestli jde správným směrem. Občas každého fotografa přepadne nejistota, jestli to, co vytváří, stojí za to. Jestli už nevyčerpal veškeré zásoby kreativity, a zda přijde další nápad, další skvělá fotka.

Právě objevování fotografického stylu pomůže nejen sladit naše fotografické portfolio, ale i  získat větší sebejistotu, že jsme na správné cestě k ještě lepším fotkám. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorPetra Horáková

Fotografka a lektorka fotografických kurzů pro děti. Fotografování mi otevřelo nový svět – s první zrcadlovkou jsem začala intenzivně fotit před 27 lety a od té doby jsem nikdy nepřestala vidět svět jinak – ještě „třetím okem“. Chtěla bych předat radost z fotografování dětem, aby stejně jako já objevily nový svět, který jim pomůže se odreagovat, kreativně se vyřádit a zároveň propojit s dalšími inspirativními fotografy. Nejraději fotím portrétní, rodinnou a svatební fotografii, pohyb a reportáž. http://foto-petrahorakova.cz/

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *