Přidejte do fotografie odlesk objektivu

V poslední době jsou odlesky objektivů a zejména jejich umělé přidávání, velmi populární. Odlesk může fotku oživit, dodat jí dynamiku nebo příběh. Ale zároveň jí to může uškodit. Ukážeme vám, jak odlesk do fotografie přidat a taky to, kde ho rozhodně nepoužívat.

Odlesky objektivů často vznikají při fotografování v protisvětle, tedy při focení směrem do slunce. Proto musíte počítat s tím, že na fotkách vzniknou přepaly.

Někdy ale slunce není v té pozici, kterou bychom si představovali, a proto je jednodušší přidat falešná sluníčka do fotografií pomocí úprav než dlouze čekat na správnou polohu slunce.

Ostatně i já jsem například přidal odlesk objektivu do fotky v článku o zlaté hodince. A výsledek podle mě stojí za to, i když se jedná o fotografický podvod.

V tomto článku vám proto ukážu, jak pomocí Zoner Photo Studia jednoduše přidat odlesk objektivu do fotografie. Pokud vás ale trápí opačný problém a potřebujete odlesky z fotografie odstranit, jako návod vám poslouží tento článek.

V ZPS můžete odlesk přidat pomocí dvou způsobů – pomocí štětce s barvou nebo přímo pomocí funkce odlesk objektivu (Shift+R).

Barevný štětec

Použití barevného štětce je jeden z nejlepších způsobů, jak odlesk objektivu do snímku přidat.

Při úpravě však myslete na to, že musíte vybrat takovou fotku, na které je náznak svitu slunce nebo odlesků. V opačném případě bude na první pohled znát, že je fotografie upravená.

Fotografie, do níž jsem se rozhodl falešný odlesk přidat, je vyfocená proti světlu, takže jsou na ní všechny obrysy rozzářené a je patrné, že z protější strany slunce svítilo.

Postup při úpravě snímku v ZPS je následující:

  • Otevřete si fotku a zvolte nástroj štětec.
  • Důležité je nastavit v jeho parametrech co největší rozmazání, odpovídající velikost a krytí. Hustotu můžete lehce stáhnout.
  • Režim štětce nastavte na režim Závoj.
  • Do patřičného místa párkrát klikněte štětcem podle potřeby. Hlavně ale nepřehánějte intenzitu. U této úpravy platí, že méně může být více.
Vyberte snímek focený v protisvětle a zvolte nástroj Štětec v Zoner Photo Studiu.jpg
Vyberte snímek focený v protisvětle a zvolte nástroj Štětec v Zoner Photo Studiu.

Takto vypadá fotografie po aplikování štětce:

Aplikujte nástroj Štětec, který vám pomůže vytvořit odlesk objektivu.jpg
Aplikujte nástroj Štětec, který vám pomůže vytvořit odlesk objektivu.

Fotografie před úpravou a po ní:

Porovnání původní a upravené fotky.jpg
Porovnání původní a upravené fotky.

Funkce odlesk objektivu v ZPS

Kromě použití štětce můžete falešný odlesk objektivu v ZPS vytvořit přímo pomocí funkce Odlesk objektivu (Shift+R). Přestože já raději používám nástroj Štětec, funkce Odlesk objektivu je jednoduchá a rychlá, proto sami vyzkoušejte, co vám bude vyhovovat víc.

V této funkci lze nastavit hodně parametrů. Pokud většinu z nich zrušíte, můžete dostat i podobný výsledek, jako s použitím štětce. Pokud se všechny přídavné odlesky do situace hodí, můžete je tam nechat, ale opatrně – pozornost by měla vždy zůstat na hlavním motivu fotky, ne na části odlesku.

Funkce odlesk objektivu (Shift+R)
Funkce odlesk objektivu (Shift+R)

Vložení hotového odlesku

Vhodný odlesk můžete také najít a stáhnout. Na internetu najdete spoustu hotových odlesků na černém pozadí. Je ale potřeba ctít autorská práva a vyhledávat odlesky, které jsou volně použitelné.

Jeden takový hotový odlesk jsem použil i při úpravě této fotografie – slunce na ní už nesvítilo tak tak intenzivně, jak by bylo potřeba, takže jsem ho trošku zvýraznil vložením odlesku.

K vložení odlesku použijte nástroj Vložit obrázek.

Vložte odlesk objektivu do fotografií pomocí nástroje Vložit obrázek.jpg
Vložte odlesk objektivu do fotografií pomocí nástroje Vložit obrázek.

Vložený obrázek můžete přesouvat a nastavit ho tak, jak potřebujete.

Odlesk vložený do fotografie.
Odlesk vložený do fotografie.

Aby zmizelo černé pozadí, je potřeba obrázek vkládat v režimu Závoj.

Režim závoj zajistí, že z vloženého obrázku zmizí černá fotografie.jpg
Režim Závoj zajistí, že z vloženého obrázku zmizí černá fotografie.

Po transformaci a zvětšení je dobré použít ještě zmíněnou metodu se štětcem.

Takto vypadá porovnání původní a upravené fotky.

Porovnání původní a výsledné fotky.jpg
Porovnání původní a výsledné fotky.

Nepoužívejte odlesk všude

Zejména pro začínající fotografy je používání této funkce velmi „průlomové“ a podobně jako HDR nebo lokální odbarvení je to může svádět k tomu používat tuto funkci všude tam, kde to jenom jde. I já jsem se ze začátku dopouštěl podobné chyby. Ale chybami se člověk učí.

Proto vždycky myslete na to, že jsou i fotografie, na které se tato úprava nehodí. Například takto by to rozhodně vypadat nemělo. To, že je to letní fotka, neznamená, že na ní musí být i slunce. Odlesk přidávaný do míst jako koruna stromu, zeď domu nebo jakékoliv místo, kde by slunce normálně být nemělo, je prostě fotografická chyba.

Nevhodně použitý odlesk.jpg
Nevhodně použitý odlesk.

Přidávání falešných sluníček do fotografie může fotku oživit, ovšem je třeba mít na paměti, že tyto „malé podvody“ nejsou metody, které ze špatné fotky udělají dobrou, ale slouží pouze jako pomoc k drobnému zdokonalení. Odlesk objektivu by se rozhodně neměl vyskytovat na každé vaší fotce.

Líbí se vám úprava? Stáhněte si Zoner Photo Studio 18 na 30 dní zdarma a vyzkoušejte si podobným způsobem upravit i vaše fotky.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *