HDR vylepší váš rozsah expozice

Rádi bychom vám ukázali jednu z možností, jak snadno lze dosáhnout dokonalé fotografie pomocí programu Zoner Photo Studio 12 a funkce HDR.

Tento tutoriál je určen pro verzi Zoner Photo Studio 12 Professional.Pokud jste majitelem verze Zoner Photo Studio 12 Home, můžete se pro vyzkoušení popsaných funkcí po omezenou dobu přepnout do verze Professional (v nabídce Nápověda, položka Licence), v ostatních případech si můžete stáhnout a nainstalovat zkušební verzi, kterou lze plně užívat 30 dnů zdarma.
HDR tutoriál pro starší verze programu Zoner Photo Studio (11 a 10)

Zoner Photo Studio 12 Professional - HDR 2

Originální fotografie před úpravou a po úpravě si můžete stáhnout zde:

Funkce HDR (High Dynamic Range) neboli vysoký dynamický rozsah je určena pro skládání více fotografií v různém expozičním rozsahu do jedné fotografie (také přezdívané „sendvič“). Tato funkce pomáhá řešit fotografický problém, kdy není možno uspokojivě zachytit scénu s velkým rozdílem jasů, například tmavý les a jasné nebe. Scénu s takto velkým expozičním rozsahem není možné vyfotit, aby byla zachována kresba ve všech částech fotografie, takže je fotograf nucen „obětovat“ buď kresbu ve světlých, nebo v tmavých oblastech. Pokud však fotograf vytvoří tři shodné snímky s různou expozicí – podexponovaný, přeexponovaný a jeden „středový“, je možné použít funkci HDR. Podmínkou pro korektní složení pomocí funkce HDR je pořízení všech snímků ze stejného místa, což zajistíte umístěním fotoaparátu na stativ.

HDR z jediného snímku

Zajímavou možností je vytvoření HDR z jediného snímku ve formátu RAW, který zpravidla obsáhne větší rozsah jasů. Označte příslušný snímek a přepněte se do RAW modulu (tlačítko v pravé horní části programu).

Zoner Photo Studio - HDR 2

Zoner Photo Studio - HDR 3

Modul RAW slouží k převodu obrázků z formátů označovaných souhrnně jako RAW do běžných formátů. Před samotným převodem lze nastavit jeho jednotlivé parametry, mezi nimiž je i HDR. V pravé části okna přepněte na záložku Efekty a první dva panely ovládají funkci HDR. Zakliknutím obou zatržítek (světla i stíny) funkci aktivujete s výchozím nastavením. Provedená změna se plynule zobrazí i na náhledu snímku.

Popis funkce jednotlivých parametrů:
Jednotlivé parametry se zadávají nezávisle pro světla a stíny, jejich význam je ale ve světlech i stínech stejný. Parametr Práh přechodu určuje úroveň jasu, od které se do „středového“ snímku začne kopírovat obrázek podexponovaný, resp. přeexponovaný. Tato hranice ovšem nemusí být zcela ostrá a snímky se začnou „vkopírovávat“ postupně, přičemž šířka toho přechodu se volí pomocí parametru Plynulost přechodu. I při použití tohoto přechodu by ovšem hranice původní a upravené části obrázku byla patrná, proto se ještě používá neostrá maska, která zajistí rozprostření úpravy i do okolních pixelů. Neostrost masky je možné ovlivnit pomocí parametru Rozmazání masky. Posledním parametrem je Intenzita, která určuje poměr mezi původním a „vkopírovaným“ obrázkem.

Zoner Photo Studio - HDR 4

V tomto případě je třeba výrazně vytáhnout kresbu z tmavých oblastí, parametr Intenzita v panelu HDR – stíny tedy nastavte na plných 100%. Zářivou světlost květu naopak není nutné tolik prokreslit, parametr Intenzita v panelu HDR – světla stáhněte na pouhých 20%. Nyní můžete případně nastavit další parametry vyvolání a fotografii vyvolat do souboru nebo do editoru pro další úpravy.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *