14 kroků, které dodají dynamiku fotkám v protisvětle

Při fotografování v protisvětle můžete pořídit světelně nejzajímavější fotografie. Musíte ale také počítat s tím, že se při něm v plné nahotě ukáží všechny nedokonalosti objektivu. Objeví se silná chromatická aberace, změkčí se kresba a vzniknou odlesky od světla odrážejícího se v optické soustavě objektivu. V počítači naštěstí všechny tyto vady potlačíte.

Jak fotografii pořízenou v protisvětle vylepšit, si ukážeme na vzorové fotografii vodotrysku. Průhledné objekty jako je voda nebo sklo jsou totiž na fotografování v protisvětle ideální.

Vodotrysk je zakomponovaný do krajiny (park Stromovka). Exponoval jsem na vodu. S ohledem na vysoký dynamický kontrast scény tak vychází obloha světlá a oblasti tmavých a středních tónů jsou příliš tmavé. Stíny proto postrádají kresbu.

Snímek je pořízený fotoaparátem, který má při ISO 100 dynamický rozsah větší než 13 EV. Při fotografování do formátu RAW proto kresbu v obloze a ve stinných partiích scény snadno obnovíte.
bannermf_690x120

Úprava snímku krok za krokem

Pro vylepšení původní fotografie snímek nejprve otevřete v modulu Vyvolat v Zoner Photo Studiu X.

Při úpravách využijete následující nástroje:

 • Zvětšit (Num +),
 • Srovnání linií (K),
 • Přechodový filtr (G),
 • Ořez a otočení (C),
 • Retušovací štětec (J).
Úprava fotografií v protisvětle - originální snímek
Původní fotografie.
 1. Přibližte obraz příkazem Zvětšit (Num +). Při bližším prozkoumání fotografie uvidíte na hranách tmavých objektů focených proti obloze výraznou chromatickou aberaci (fialové a zelené obrysy).
  Úprava fotografií v protisvětle - chromatická aberace
 2. Chromatickou aberaci odstraňte zaškrtnutím volby „Chromatická vada“ v záložce Objektiv. Pro zpřístupnění této funkce nejprve nahrajte LCP profil použitého objektivu. Jak na to, se dozvíte v článku Jak používat v RAW modulu profily těl a objektivů.
  Úprava fotografií v protisvětle - chromatická vada - odstranění
 3. Snímek trpí také zkreslením perspektivy, linie letohrádku proto nejsou rovnoběžné. K narovnání použijte nástroj Srovnání linií (K). Tažením v obraze označte linie, které mají být svislé či rovnoběžné. Úpravu potvrďte tlačítkem Použít.
  Úprava fotografií v protisvětle - srovnání linií
 4. Přestože je snímek vyfocený za slunečného dne a vyvážení bílé bylo nastavené na denní světlo, je fotografie celkově chladnější. Nastavte proto Vyrovnání bílé na „Zataženo“ a dodejte tak obrázku teplejší odstíny.
  Úprava fotografií v protisvětle - vyvážení bílé
 5. Pro zesvětlení tmavých a středních tónů zvyšte mírně Expozici. Fotografii zesvětlete jen tak, abyste zachovali kresbu vody z vodotrysku.
  Úprava fotografií v protisvětle - zvýšení expozice
 6. Snižte hodnotu posuvníku Světla a obnovte tím kresbu v obloze. Úpravu ale nepřehánějte. Pracujte tak, aby kresba byla patrná, ale nebyla moc výrazná. Fotografie by působila příliš ploše.
  Úprava fotografií v protisvětle - úprava světel
 7. Kresbu v tmavých místech obnovte posuvníkem Stíny. Při úpravě sledujte histogram a přidávejte hodnotu tohoto parametru až do okamžiku, kdy se nebudou slévat do svislé čáry v levé části histogramu.
  Úprava fotografií v protisvětle - úprava stínů
 8. Fotografie v protisvětle mají vždy nižší kontrast. Můžete tedy využít klasický posuvník  Kontrast anebo úpravu tonální křivky. V tomto případě je ovšem lepší použít nástroj Odstranění oparu. Hodnotu můžete nastavit poměrně vysokou. Nástroj krásně vrátí kresbu do oblohy.
  Úprava fotografií v protisvětle - odstranění oparu
 9. K finálnímu ztmavení oblohy použijte nástroj Přechodový filtr (G). Nastavte Expozici na -1 a filtr lehce obarvěte modrým odstínem pro zvýraznění oblohy.
  Úprava fotografií v protisvětle - přechodový filtr
 10. Většině fotografií pomůže také lehké zvýšení Zřetelnosti. Takže ho mírně aplikujte i v tomto případě.
  Úprava fotografií v protisvětle - zřetelnost
 11. Při pohledu na histogram zjistíte, že v jeho pravé části se nachází poměrně dost nevyužitého prostoru. Znamená to, že fotografie nevyužívá celý dynamický rozsah, který máte k dispozici. Má tedy nižší kontrast. Posuňte proto Bílý bod zcela doprava pro roztažení histogramu v celé jeho ploše. Drobných přepalů, které vzniknou v nejsvětlejších částech obrazu, se nemusíte bát. Jsou v odlescích ve vodě a obrazu pomáhají.
  Úprava fotografií v protisvětle - bílý bod
 12. Základní úpravy fotografie máte nyní hotové a zbývá jen doladit drobnosti. Například upravit kompozici ořezem fotografie. Odstraníte tím postavu v pravé části obrazu a přesunete místodržitelský hrádek blíže okraji pro vyváženější kompozici. Použijte k tomu nástroj Ořez a otočení (C).
  Úprava fotografií v protisvětle - oříznutí fotky
 13. Poté vymažte z fotografie psa v pravé části snímku a muže v levé části obrazu. Pomůže vám s tím Retušovací štětec (J).
  Úprava fotografií v protisvětle - retuš
 14. Nakonec z obrazu odstraňte barevnou složku digitálního šumu, který se zvýraznil při vytažení kresby ze stínů.
  Úprava fotografií v protisvětle - odstranění šumu

Fotografujte do RAWu

Abyste mohli fotografie pořízené v protisvětle co nejlépe upravit, vyplatí se fotit do formátu RAW. Získáte tam maximum obrazových informací a v Zoner Photo Studiu díky tomu snadno obnovíte kresbu ze světlých a tmavých částí.

Další možností je vyfotografovat víc snímků s různou expozicí a v počítači je sloučit do jednoho. Využijete to, zejména pokud máte starší fotoaparát s menším dynamickým rozsahem nebo pokud váš foťák neumožňuje fotografovat do RAWu.

Dodejte dynamiku i svým fotkám. Vyzkoušejte Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma  a vylepšete nejen snímky focené v protisvětle.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *