Kouzelné noční fotografie

Noční fotografie má své specifické kouzlo, které je dané především lokálním osvětlením objektů na fotografované scéně. Pohled na osvětlené město, romantické zátiší anebo noční portrét, to jsou velmi atraktivní témata.

Vznik fotografie je nutně spojen se světlem, ať už se jedná o fotografování digitální, kde světlo dopadá na snímač anebo o fotografii analogovou, kde je obraz vykreslen na světlocitlivé vrstvě filmu. Při fotografování v noci se tedy budeme nutně muset vypořádat s nedostatkem světla, které by scénu na snímači vykreslilo.

Prodlužte čas

Při fotografování v noci je tedy třeba se zaměřit na proměnné, které mají vliv na expozici – čas, clona a citlivost. Obecně je vyšší citlivost problematická, neboť s sebou nese vyšší hladinu šumu, který má negativní vliv na celkovou podobu fotografie. Zvláště u nočních snímků nevypadá šum příliš dobře, proto je dobré držet citlivost v rozmezí ISO 100 až ISO 800. Pro dostatečně prokreslený snímek je tedy třeba pracovat s clonou a expozičním časem, který dostatečně prodloužíte.

Jestliže váš fotoaparát neumožňuje uživatelské nastavení clony a času, zkuste se podívat do nabídky scénických režimů. Obvykle tam najdete několik režimů připravených pro snímání v noci. Nejčastěji jsou označeny jako noční krajina, noční portrét či ohňostroj. Ačkoliv pracuje i v těchto případech fotoaparát automaticky, je jeho nastavení přizpůsobeno světelným podmínkám noční fotografie.

U fotoaparátů, které umožňují pracovat s nastavením clony, můžete ještě ovlivnit celkové vyznění fotografie mírou zaclonění. Jelikož budete fotografovat ze stativu, nemusíte se bát pohybové neostrosti z důvodu prodloužení expozičního času. V okamžiku, kdy použijete vyšší clonové číslo a objektiv dostatečně zacloníte, vykreslí bodové zdroje světla (například pouliční lampy) tvar hvězdy, kde bude počet cípů odpovídat počtu lamel clony. Při malém zaclonění objektivu budou mít bodové zdroje světla kulový tvar.

Při noční fotografii je vhodné pracovat i s odrazem, který dodá snímkům další rozměr
Při noční fotografii je vhodné pracovat i s odrazem, který dodá snímkům další rozměr

Jak nastavit fotoaparát?

  • Clona – větší clona vytvoří u světel hvězdicový efekt, malá clona naopak kulový tvar
  • Citlivost – volte raději nižší citlivost z důvodu eliminace šumu na výsledné fotografii
  • Čas – pokud možno delší v řádech desítek sekund pro dostatečné prokreslení snímku
  • Stabilizace – fotíte-li z ruky, tak zapnout, při fotografování ze stativu vždy vypínejte

Stativ je nutností

Při nočním fotografování se dostanete k expozičním časům, které budou i delší jak jedna sekunda. V takovém případě je nereálné fotografovat z ruky, bez opory totiž udržíte maximálně čas 1/20 s, a to pouze máte-li trénovanou ruku. Stativ je v tomto případě nezbytným doplňkem fotovýbavy.

Výběr vhodného okamžiku pro fotografování je klíčový
Výběr vhodného okamžiku pro fotografování je klíčový

Obvykle doporučuji jako alternativu stativu použití polštářku naplněného fazolemi, ten splní svůj účel i v tomto případě, jediným omezením je minimální flexibilita při výběru vhodného záběru, neboť jste limitováni dostupnými objekty pro položení polštářku. Zapomeňte rovnou na to, že byste snímali z ruky s digitálem opřeným o zeď či zábradlí. Nikdy se vám nepodaří držet aparát zcela v klidu a mikrotřas, který je pro oko nepozorovatelný, se do snímků promítne pohybovou neostrostí.

Při použití stativu nezapomeňte vypnout stabilizaci obrazu na fotoaparátu, jinak hrozí, že snímky budou neostré. Stabilizaci můžete ponechat zapnutou pouze v případě, že je fotoaparát vybaven režimem stabilizace určeným pro fotografování ze stativu.

Připraveným štěstí přeje

Ačkoliv se celou dobu bavíme o nočních snímcích, nejlepších výsledků dosáhnete, budete-li fotografovat těsně před západem slunce. V okamžiku, kdy zapadá slunce, objeví se těsně nad obzorem pás tmavě červeného až fialového světla, které přechází do modré a postupně černé oblohy. Zachytit takový barevný přechod můžete po velmi krátkou dobu, neboť západ slunce sám o sobě trvá pouze několik minut.

Jakmile slunce zapadne, může oko subjektivně vnímat, že je více světla, než ve skutečnosti, při focení však rázem zjistíte, že je tomu naopak a intenzita osvětlení rychle klesá. Přibližně hodinu po západu slunce nastává ten pravý okamžik pro noční snímky, obloha ještě není zcela černá, ale má nádech modré barvy. Výsledkem budou snímky s krásně probarvenou oblohou a zároveň rozsvícenými světly pouličního osvětlení.

Fotografie pořízená těsně po západu slunce, kdy má nebe temně modrou barvu
Fotografie pořízená těsně po západu slunce, kdy má nebe temně modrou barvu

Obloha je na noční fotografii velmi důležitá, ačkoliv na denních snímcích dotvářejí mraky atmosféru, v případě noční fotografie divák preferuje čistou oblohu bez mraků. Je-li to možné, vyberte si proto pro focení raději počasí bez mraků, kdy je čistá obloha.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *