Vhodné doplňky pro fotoaparáty

Koupí digitálního fotoaparátu jste se stali členy velké skupiny nadšenců, kteří rádi zachycují realitu kolem sebe. Na počáteční investici budou navazovat v průběhu času další. Pojďme se podívat, co všechno si můžete k digitálu dokoupit.

Základní příslušenství k fotoaparátu obvykle najdete již v balení. Nejčastější složení dodávaných doplňků je nabíječka se síťovým kabelem, AV a USB kabel pro přenos snímků a videa do počítače, ramenní popruh nebo zápěstní poutko, případně krytka objektivu. Vše ostatní je třeba koupit dodatečně. Samostatnou a nepřeberně velkou skupinou příslušenství jsou výměnné objektivy pro digitální zrcadlovky, kterým jsme se věnovali v předchozích článcích.

Paměťová karta

Některé digitální fotoaparáty mívají vestavěnou paměť o minimální velikosti, ta slouží spíše jako záložní varianta pro nouzové využití. V nejlepším rozlišení a s minimální kompresí uložíte do vestavěné paměti přibližně tři až čtyři snímky.

V současné době se setkáte prakticky se čtyřmi typy karet – Compact Flash (dnes jen v zrcadlovkách), SD/SDHC (nejrozšířenější karty napříč všemi značkami), xD (miniaturní karty používané ve starších modelech Olympus a Fujifilm), Memory Stick (středně velká karta používaná u digitálů Sony).

Vlevo paměťová karta CompactFlash, vpravo pak formát SD

Při výběru karty dejte pozor na kompatibilitu, nyní se to týká pouze SD karet – do kapacity 2 GB se jedná o karty SD, kapacitu vyšší jak 2 GB mají karty s označením SDHC, ty nemůžete použít ve starším digitálu, naopak to ale jde.  Novinkou letošního roku jsou ještě karty SDXC. Ohledně kapacity karet je dobré dodržovat pravidlo, které říká, že je lepší mít více karet s menší kapacitou (cca 2-4 GB), než-li jednu velkokapacitní kartu. V případě fyzického poškození totiž nepřijdete o všechny snímky.

Vlevo paměťová karta Memory Stick, vpravo pak xD Picture Card – ve své době jedna z nejměnších paměťových karet

Předsádky

V případě kompaktů jste obvykle limitováni použitým objektivem. Uživatelé zrcadlovek mohou objektivy vyměňovat. Výrobci kompaktů však myslí na vše, a tak připravili rozšiřující předsádkové čočky, které prodlouží ohnisko objektivu (telepředsádka) anebo jej naopak udělají širším (širokoúhlá předsádka). Před pořízením předsádky je dobré zjistit si její parametry – kolikrát prodlouží či zkrátí ohnisko objektivu a zda je vůbec možné ji na váš typ digitálu použít.

Širokoúhlá předsádka, konkrétně pro kompakty značky Nikon

Předsádka se připevňuje našroubováním na závit či speciální bajonet objektivu. Při jejím použití obvykle není možné zoomovat. Vzhledem k vyšší ceně těchto čoček si nákup dobře promyslete. Vždy sáhněte po originální předsádce od výrobce digitálu, výrobky třetích stran nezaručí bezvadnou funkčnost.

Telepředsádka, model pro digitální kompakty Olympus

Externí blesk

Pokud fotografujete častěji v interiéru nebo ve zhoršených světelných podmínkách jistě byste ocenili větší výkon vestavěného blesku. S možností využít standardní externí blesk se setkáte pouze u pokročilých kompaktů a zrcadlovek, které mají zvláštní sáňky pro připojení blesku. Blesk se do sáněk zasune a poté jej můžete ovládat kombinovaně v menu fotoaparátu anebo v menu blesku.

Standardizované rozhraní sáněk na blesk umožňue používání externích blesků třetích stran,výjimkou jsou starší zrcadlovky Konica Minolta a nové od Sony

Ke kompaktům bez sáněk obvykle není možné blesk připojit, existují však výjimky, kdy nabízí výrobce speciální blesk pro konkrétní model, postupně se ale od této alternativy upouští.

Nikon SB400 patří mezi nejmenší externí blesky, které se na trhu objevili

Fotografické filtry

Fotografické filtry je možné rozdělit na dvě ucelenější skupiny – filtry efektové a filtry, které mají ochranou funkci a zároveň zlepšují podání obrazu. Informace o první skupině filtrů by vydaly na samostatný článek, který brzy připravím, takže jen stručně – pokud máte kompakt a chtěli byste využít efektových filtrů, pak je nejvhodnější systém Cokin – u toho se filtry vkládají do držáku, připevněného na stativový závit.

Filtrový systém Cokin umožňuje vrstvit něolik filtrů přes sebe, podobně jako u zrcadlovek je možné jej používat s odlišným držákem i u kompaktů

Mezi filtry z druhé skupiny patří UV filtr, skylight filtr a polarizační filtr. UV či Skylight filtr by měl být nedílnou součástí vašeho objektivu. Oba dva filtry zlepšují podání barev a především chrání objektiv před možným poškrábáním vstupní čočky.

UV filtr patří do základní výbavy každého fotografa, jeho upevnění je velmi jednoduché – šroubuje se do přední příruby objektivu

Uvedené příslušenství je pouze částí toho, co vše si můžete ke svému digitálu pořídit. Pokud byste měli zájem o přehled konkrétního příslušenství, neváhejte nám dát vědět v diskuzi.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.