Začněte s fotografováním ještě dnes! Aneb základní tipy, jak fotit

Říká se, že nejvíc se naučíte praxí. A platí to i o fotografování. Přesto se najdou lidé, kteří o focení hlavně čtou, ale když mají vzít fotoaparát do ruky, váhají. Osvojit si základy fotografování je přitom hračka. Podívejte se proto s námi, jak fotit.

Nejprve je třeba si něco ujasnit: fotografovat může každý. Fotografie není nic jiného než způsob toho, jak člověk vnímá svět a jak se na něj dívá. Fotografování je umění. A umění nemá pevná pravidla. Umělcem můžete být i vy.

Fotografie je o subjektivním pohledu a citu.
Fotografie je o subjektivním pohledu a citu. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/250 s, f/4.8, ISO 400

Samozřejmě existují mnohé hranice, které byste zpravidla neměli překročit, ale nikdo vám nebrání je v některých situacích porušovat. Ostatně právě narušování zaběhlých systémů vede k vývoji.

Mezi zvyklosti, které byste měli dodržovat, patří například pravidlo zlatého řezu. Už proto, že středové fotky bývají pro oko nepříjemné. I zde ale existují výjimky, jak se později dozvíte.

Nyní se ale s námi podívejte na jednotlivé etapy, kterými si většina začátečníků musela někdy projít.

Výbava pro fotografování

Pokud nevíte, jakou výbavu pořídit, určitě se podívejte na náš článek o výběru fotoaparátu. A neváhejte se také poradit s odborníky, kamarády nebo se zeptejte nás v komentářích pod článkem. Nezapomeňte také prohledat internet a přečíst si odborné články o konkrétních vlastnostech daných foťáků.

Na co byste měli pamatovat?

Jako začátečníci nemusíte mít zrcadlovky za padesát tisíc korun a víc. Rozmyslete si, k čemu fotoaparát budete využívat. Existuje totiž několik typů fotografů.

  • Profesionálové, kteří se focením živí. Proto také potřebují přístroj v jiné cenové kvalitě než další skupiny fotografů.
  • Poloprofesionálové, kteří fotí jak pro radost, tak na zakázku pro klienty.
  • Lidé fotící pouze pro potěšení. Těm často postačí i kompakt.

Pokud uvažujete o zrcadlovce, i když spadáte do poslední kategorie, dají se sehnat velice slušná těla již kolem sedmi tisíc korun. Jestli ale plánujete pořizovat „účelové“ fotky, které mají za úkol jen připomínat určitá místa či situace, pak opravdu postačí kompaktní fotoaparát.

Snad každý má ve svém okolí někoho, kdo tento případ jasně ilustruje. Příkladem může být třeba moje babička, kterou už roky přemlouvám, aby si koupila nový foťák místo svého analogového. Vždy odpovídá, že nechce. Stačí jí zaznamenat si vzpomínku a dokud jde na fotce trošku rozeznat, co tam je, je spokojená. A o tom to je.

Nejdřív si ujasněte, jakou kvalitu a co dalšího budete požadovat od svého přístroje. Samozřejmě by to mělo být úměrné tomu, do jaké kategorie fotografů se chcete řadit.

Fotografická výbava
Než si koupíte drahou zrcadlovku, zamyslete se. Opravdu ji potřebujete? Foto: Vít Kovalčík

Všechno má navíc svůj čas. Nikdo netvrdí, že se z účelových fotografů nemohou časem stát profesionálové. Klidně začněte na kompaktu a postupně se můžete vypracovat dál. Aby bylo jasné, co mám na mysli, podělím se o zkušenost našeho redaktora a fotografa Víta Kovalčíka:

„Můj první foťák byl v roce 2005 maličký kompakt Minolta G400. Byl velmi skladný, ovšem bytelný. Bral jsem ho často s sebou a fotil všechno možné, od krajinek a měst po kamarády na petanque. Zjistil jsem, že mě baví zkoušet různé zvláštní úhly a kompozice, tak jsem se o focení začal zajímat víc. Postupně jsem pořizoval lepší a lepší vybavení, aby mi dovolilo zkoušet, co jsem se naučil. A tak to pokračuje do dneška. I když jsem u svého osmého fotoaparátu a focením se živím, stejně vím, že se pořád mám co učit a zlepšovat na vybavení i zpracování snímků.“

Stejně tak nemusíte okamžitě nakoupit stativ, dálkové ovladače, externí blesky a další výbavu pro fotografování. Vše má čas. Jakmile zvolíte vyhovující fotoaparát, čeká vás to nejdůležitější…

Jak fotit

Pokud jste se rozhodli pro zrcadlovku, zapomeňte na automatiku. Namísto toho se zaměřte na následující programy:

  • A/Av – preference clony,
  • M – manuální expoziční režim,
  • P – programová automatika,
  • S/Tv – preference času.

Pro všechny programy potřebujete znát základní informace o cloně, expozičním času a hodnotě ISO, protože podoba snímku vzniká právě kombinací těchto tří hodnot – expozicí.

Expoziční čas čili doba expozice

Expoziční čas není nic jiného než doba, po kterou necháme na snímač proudit světlo. Čím kratší expoziční doba je (například 1/4000 s), tím je snímek tmavší. Čím delší čas nastavíte 1/2 s), tím je naopak fotografie světlejší.

Chcete se o expozici dozvědět víc? Přečtěte si následující články ze seriálu Pronikněte do tajů expozice:

V jasný a slunečný den stačí nastavit nízké ISO, přivřít clonu na vyšší hodnotu a doladit přiměřený čas závěrky.
V jasný a slunečný den stačí nastavit nízké ISO, přivřít clonu na vyšší hodnotu a doladit přiměřený čas závěrky. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/400 s, f/10, ISO 200

Clona

Pomocí clony můžeme regulovat množství světla, které proudí na senzor. Čím menší je clonové číslo (například f/1.8), tím více je clona otevřená a tím více světla se dostane k čipu. Díky nízkému clonovému číslu také rozmažete prostředí před i za objektem, na který ostříte. Podstatně větším zacloněním (například f/18) pak zachytíte ostře jak popředí, tak pozadí.

Nízkým clonovým číslem  dosáhnete rozmazaného pozadí či popředí, mnohdy i takzvaného bokehu.
Nízkým clonovým číslem  dosáhnete rozmazaného pozadí či popředí, mnohdy i takzvaného bokehu. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/100 s, f/1.8, ISO 200

ISO

Hodnota ISO určuje citlivost senzoru na světlo. Čím vyšší hodnota ISO je, tím je fotografie světlejší. S vyšší hodnotou ISO se ale také objevuje více digitálního šumu ve fotografii.

U běžných zrcadlovek se ISO pohybuje mezi hodnotami 100 až 6400. Pokud fotíte v dobře prosvětlených prostorách či přímo na slunci, držte ISO co možná nejníže.

Na co dalšího při fotografování myslet?

Kompozice

Pamatujte, že když focený objekt nebude přímo ve středu, fotce to většinou prospěje. Mezi základy fotografování, které byste si měli osvojit, proto patří pravidlo zlatého řezu, případně pravidlo třetin. V některých modelech fotoaparátů si dokonce můžete nastavit, aby se vám už v hledáčku zobrazovala mřížka, která vám komponování „na třetinky“ usnadní.

Středová fotografie
Středová fotka působí nudně. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/60 s, f/1.8, ISO 1000
Středová fotografie oříznutá podle pravidla třetin.
Při ořezu podle pravidla třetin už fotografie působí zajímavěji. Linie zde prochází okem modela. I přesto ale snímek trpí tím, že byl už na místě pořízený špatně. Při pokusu o „třetinový“ ořez se chlapci ořízly nohy a působí deformovaně. Myslete proto na kompozici už při focení. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/60 s, f/1.8, ISO 1000

Amatéři mají tendenci fotit objekty přesně na střed. Pro oko je to ale nepřirozené. Přestože v Zoner Photo Studiu můžete fotografie pomocí vodicích linií oříznout tak, aby pravidlu třeti odpovídaly, lépe (a profesionálněji) vypadají snímky, u kterých si kompozici předem promyslíte. 

Snímek vyfocený podle pravidla třetin.
Fotografie, která není oříznutá a je rovnou pořízená s třetinovou kompozicí. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/60 s, f/1.8, ISO 100

Stejně jako všude, také u pravidla třetin existují výjimky. Pokud se vám na fotografii sbíhají linie, umístění objektu přímo do středu působí dramaticky.

Sbíhající se linie dodávají snímku dramatičnost.
V tomto případě působí středová fotka velice dramaticky. Obě dvě linie horní i dolní se sbíhají za postavou. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/60 s, f/4, ISO 450

Jakmile zvládnete pravidlo třetin, nebojte se experimentovat třeba s různými úhly pohledu. Nezapomeňte si ale stále hlídat rovný horizont, a to nejen u krajin, ale i u budov. Taktéž se vyvarujte nelichotivých úhlů při focení portrétů.

Využití neobvyklého úhlu.
Neobvyklý úhel dokáže fotku oživit. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/250 s, f/8, ISO 400

Co fotit?

Zbývá jen to poslední: co fotit? Odpověď je jednoduchá. Cokoliv. Zde se meze nekladou. Inspirujte se u jiných fotografů, zkoušejte a experimentujte s úhly, barvami, styly a učte se.

Ze začátku budete pravděpodobně nadšení a spoušť budete mačkat při každé příležitosti. Při probírání fotek jich pak stovky vyhodíte. Později ovšem dojdete k tomu, že stojí za to fotit jen opravdu zvláštní momenty, které v sobě „něco“ nesou.

Vídeňská radnice
Vídeňská radnice v černobílé. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/250 s, f/8, ISO 200

Nebojte se experimentovat. Zkuste třeba fotit jednu věc s různým nastavením, v jiných úhlech nebo v jiných barvách. Klidně foťte pořád dokola svou kočku, třešně, přítelkyni, zkrátka cokoliv.

Fotografie automatickým režimem
Tuto fotografii jsem fotila na automat. Nechala jsem foťák, aby si sám poradil s nastavením. S výsledkem spokojená nejsem. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/125 s, f/5,6, ISO 400
Fotografie s manuálním režimem
Stejné višně jsem tentokrát fotila na režim M, kde jsem si sama nastavila expoziční čas, ISO a hlavně clonu. Právě tady je vidět, jak moc je rozostřené pozadí. Do popředí vystupuje hlavní objekt. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/80 s, f/4,5, ISO 100

Nemusíte fotit nejdražším foťákem. Foťte klidně mobilem. Zjistíte, co vás baví, a na základě toho si můžete vybrat i pokročilejší vybavení. Pokud se chcete neustále zlepšovat, rozhodně čtěte instruktážní nebo inspirativní články, které vám poradí, jak fotit. Na milujemefotografii.cz jich najdete spoustu.

Svá díla se nebojte zveřejňovat na Facebooku, Instagramu nebo Zoneramě. Posune vás to dál stejně jako kritika či pochvala zkušenějších fotografů.

Nezapomínejte ale na svou originalitu a svůj styl focení. Nikde není psáno, co je a není dobré. Každý vidíme svět jinak, každému se líbí jiné barvy a úhly a co může připadat zajímavé jednomu, to druhý ocenit nemusí.

Pro někoho fotka do koše. Pro mě tajuplné barvy, smysluplně a záměrně přidané zrno. Pravá třetina schválně prochází pravým okem, které je zahaleno ve stínu. Je to momentka, z níž JÁ cítím porozumění.
Pro někoho fotka do koše. Pro mě tajuplné barvy, smysluplně a záměrně přidané zrno. Pravá třetina schválně prochází pravým okem, které je zahaleno ve stínu. Je to momentka, z níž JÁ cítím porozumění. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/100 s, f/5, ISO 400

Začátky focení opravdu mohou být těžké. Ale i zde platí známé pořekadlo: bez práce nejsou koláče. Pokud pochopíte jen pár základních pravidel, vydáváte se na cestu neskutečných možností. Vaše snímky ožijí. A právě o to jde – o neustále zlepšování se.

Pokud tedy o focení uvažujete, neváhejte se vydat na krásnou cestu učení, škobrtnutí a pádů, ale také mnoha krásných momentů a jejich zaznamenání.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorLenora J.

Fotí vše, co ji okouzlí. Nikdy nepřestane žasnout nad věčně trvající silou světla a tmy. Pluje mezi světy, které se prolínají. Hudba v těle. Poezie v mysli. Fotografie v očích. Próza v ústech.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *