Zvýrazněte hlavní motiv: 3 tipy na úpravu pozadí fotek

Zvýrazněte hlavní motiv: 3 tipy na úpravu pozadí fotek

Každá dobrá fotka má mít hlavní motiv. Ten musí být co nejvýraznější, aby tvořil její dominantu. Kromě vhodné kompozice vám k tomu pomůže i úprava pozadí fotky. Podívejte se, jak s ním pracovat.

Jak na úpravu pozadí fotek si ukážeme na následujícím snímku. Jeho hlavním motivem jsou novomanželé. Všechny linie zdi směřují k nim a upoutávají na ně pozornost. Ještě většího zvýraznění hlavního motivu ale dosáhnete vhodnou úpravou v Zoner Photo Studiu X.

Jak upravit pozadí fotek: původní snímek.
Původní snímek.

Potlačte barvy pozadí

Pokud na fotce tvoří pozadí zeleň, strhává na sebe spoustu pozornosti. Stačí ale lehce stáhnout žlutou a zelenou barvu a jako dominantnější začne působit pleťová barva.

S tímto odbarvením si poradíte v Barevných korekcích v modulu Vyvolat. Najdete je v pravém panelu nástrojů v kategorii Barvy.

Po kliknutí na Barevné korekce se objeví tabulka s barevným spektrem, na kterém jsou vyznačené body. S jejich pomocí upravíte každé barvě Odstín, Sytost a Světlost.

Protože chcete barvu lehce utlumit, zvolte záložku Sytost. Zeleň je většinou pod žlutým případně žlutozeleným odstínem. Stažením sytosti dosáhnete jemného odbarvení.  

Jak upravit pozadí fotek: barevné korekce.
Vyzkoušejte stáhnout barvu pomocí Barevných korekcí.

Pokud chcete co nejpřesněji určit barvu, kterou potřebujete ztlumit, použijte kapátko. S ním pak klikněte na vybrané místo snímku. V tabulce s barevným spektrem se pak zvýrazní bod, který dané barvě odpovídá.

Zvýrazněte hlavní motiv: Barevné korekce s pomocí kapátka.
Kapátko použijte pro přesnější práci.

Případně zkuste pohnout i s odstínem nebo světlostí. S odbarvováním to ale nepřehánějte, ať se z fotky nestane dávno přežité klišé s jednou selektivní barvou.

Ve složitějších případech použijte vrstvy

Může se stát, že barvy, které chcete ztlumit, jsou i na hlavním motivu. A na něm je zpravidla chcete nechat v plné síle.

V takovém případě použijte modul Editor a pomocí Magnetického lasa vyberte hlavní objekt. Následně zkopírujte vrstvu s fotkou tlačítkem Duplikovat vrstvu a nové vrstvě přidejte masku Skrýt výběr.

Nyní můžete výběr zrušit.

Jak upravit pozadí fotek: přidání masky Skrýt výběr.
Přidání masky Skrýt výběr.

Poté se pusťte do potlačení barev.

  • Na seznamu vrstev vyberte vrstvu, u které jste vytvořili masku.
  • Klikněte na tlačítko Úpravy.
  • V panelu nástrojů sjeďte k záložce Efekty a zvolte Posun barev.
  • Kapátkem naberte barvu zeleně a stáhněte Sytost.

Pak už jen stačí vše potvrdit tlačítkem Použít a úprava je hotová. Díky masce máte přitom jistotu, že se projeví pouze v okolí hlavního motivu.

Jak upravit pozadí fotek: úprava nástrojem Posun barev.
Stáhněte sytost v nástroji Posun barev.

Ztmavte okolí kruhovým filtrem

Dalším způsobem zvýraznění hlavního motivu je ztmavení zbytku fotky.

Vyberte proto v modulu Vyvolat Kruhový filtr (R) a označte jím hlavní motiv. Poté ho invertujte ho a snižte hodnotu Expozice a dalších nástrojů. Díky tomu, že jste filtr invertovali, ztmavíte vše kromě jeho středu.

Nezapomeňte přitom nastavit co největší Šířku přechodu. Díky tomu bude ztmavení plynulé a nemusíte se bát žádných nepřirozených rozdílů.

Jak upravit pozadí fotek: ztmavení Kruhovým filtrem.
Ztmavte okolí kruhovým filtrem.


Fotka před úpravou a po úpravě.

Kruhovým filtrem do snímku přidáte třeba také vinětaci nebo doostříte rozmazané okraje. Jak na to se dozvíte v článku 3 tipy, jak kreativně využít kruhový filtr.

Rozmažte pozadí

Zejména na fotkách z mobilního telefonu se občas hodí navodit iluzi, že jste ji fotili fotoaparátem s portrétním objektivem. S použitím této techniky můžete totiž krásně rozmazat pozadí a hlavní objekt tak víc vynikne.

Fotku, u které chcete rozmazat pozadí, si otevřete v modulu Editor. Vrstvu se snímkem zduplikujte a pomocí výběrových nástrojů vyberte celou postavu. Zpravidla se k tomu nejvíc hodí Magnetické laso. Výběr poté ještě můžete doladit díky funkci Zpřesnit výběr.

Jak upravit pozadí fotek: výběr postavy Magnetickým lasem.
Vyberte postavu Magnetickým lasem.

Poté klikněte na symbol masky a vyberte Odkrýt výběr.

Jak upravit pozadí fotek: maska Odkrýt výběr.
Odkryjte výběr v horní vrstvě.

Následně výběr zrušte, klikněte do spodní vrstvy a poté na tlačítko Úpravy.

Rozbalí se seznam nástrojů, ze kterého vyberte možnost Rozmazat. Zvolte Gaussovského rozmazání a nastavte rozumnou sílu, aby byl výsledek uvěřitelný. Většinou se vyplatí držet se nižších hodnot (například okolo 5).

Jak upravit pozadí fotek: rozmazání.
Rozmažte pozadí Gaussovským rozostřením.


Původní fotka a výsledek s umělým rozostřením. Autor: Vít Kovalčík.

Podrobnější návod, jak tento efekt vytvořit, naleznete v článku o rozmazání pozadí u portrétních fotek.

Buďte kreativní

Výrazný hlavní motiv je pro dobrou fotku zásadní. Stačí přitom jen pár jednoduchých kroků a můžete ho ještě zdůraznit. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a pusťte se do úprav. Možností máte spoustu.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *