Coloringem krok za krokem III: Jak vytvořit populární Teal & Orange

Coloringem krok za krokem III: Jak vytvořit populární Teal & Orange

Po teorii a příkladech coloringu z filmové produkce se zaměříme na praxi. Ukážeme vám, jak snadno tvořit různé kombinace barevného tónování v Zoner Photo Studiu X, které dodají vašim portrétům a fotkám krajin nový náboj. Konkrétně si ukážeme, jak vytvořit oblíbené Teal & Orange tónování. Úpravy si krok za krokem projdeme a hravě je pak zvládnete i na svých fotografiích.

V článku se naučíte, jak pomocí Zoner Photo Studia vytvořit populární Teal & Orange vzhled, který je známý také z velkého množství filmových trháků. Pracovat budeme v modulu Vyvolat. Chcete si úpravy hned vyzkoušet, ale nemáte po ruce vhodnou fotku? Stáhněte si náš RAW a pusťte se do toho!

Teal & Orange v modulu Vyvolat

Na začátek vám doporučujeme upravit základní tonalitu fotky. Zkorigujte Expozici a nastavte Vyrovnání bílé na neutrální hodnotu. Teprve potom přikročte k práci s barvami.

Po provedení ostatních úprav se samozřejmě k těmto posuvníkům můžete vrátit a doladit finální atmosféru fotografie.

Na této fotografii si ukážeme, jak vytvořit Teal & Orange coloring. Finální fotka by se určitě nedala použít v encyklopedii rostlin a alespoň jeden botanik by určitě kroutil hlavou. Ale v kině byste se určitě na nejeden film s tímto tónováním rádi podívali.

Posuňte základní barvy

Základní trik při dosahování Teal & Orange tónování spočívá v použití nástroje Posun základních barev, který najdete ve spodní části v modulu Vyvolat. Při úpravách se obvykle postupuje shora dolů, ovšem při Teal & Orange začněte ve spodní části:

Coloringem krok za krokem III: Jak vytvořit populární Teal & Orange - nástroj k posunu barev v ZPS X
Nástroj Posun základních barev najdete v pravém panelu modulu Vyvolat.

Odstín červené a modré v podstatě přehoďte „do kříže“. Odstín Červené upravte klidně na maximální hodnotu 100. Odstín Modré nechte raději na hodnotě 75. Opět platí, že i k tomuto nastavení se můžete vrátit a jemně barvy doladit. S uvedeným nastavením určitě chybu neuděláte a bude fungovat na většině fotografií. Pozor si dejte jen na posuvník odstínu u Zelené. Jestli chcete zachovat přirozené barvy, tento posuvník neměňte.

Coloringem krok za krokem III: Jak vytvořit populární Teal & Orange - fotografie po posunutí barev teal & orange coloring
Fotka po posunutí základních barev.

Všimněte si, že kromě změny barev jste v podstatě původní barevné spektrum na fotce značně sjednotili. Právě tato vlastnost tónování do Teal & Orange je vaše eso v rukávu. I z obyčejné fotky je možné vytvořit esteticky atraktivní snímek, přestože na první pohled bude mít zmenšený barevný rozsah mezi odstíny oranžové a azurové. Což jsou mimochodem komplementární barvy.

Doladění pomocí Barevných korekcí

Ve druhém kroku se zaměříme na Barevné korekce. Efekt umocníte následovně:

Coloringem krok za krokem III: Jak vytvořit populární Teal & Orange - barevné korekce docílí teal & orange coloringu

Odstín červené, oranžové a žluté posuneme do teplejších barev, tedy vlevo. Ostatní odstíny upravujeme podle našeho kreativního záměru. V tomto případě byl modrý odstín oblohy příliš saturovaný a nepřirozený – snížil jsem tedy Sytost modré a azurové na hodnotu -10.

Coloringem krok za krokem III: Jak vytvořit populární Teal & Orange

Originální RAW fotografie a Teal & Orange nádech po vyvolání. Efekt jsem zesílil ještě dodatečným upravením Vyrovnání bílé do teplých tónů.

Teal & Orange se dá skvěle použít i na portréty, ale je třeba si dát pozor na pleťový odstín.

Osvědčené kombinace barevného tónování

Barevné tónování je další mocný nástroj, kterému je při coloringu vhodné věnovat pozornost. Pomocí Barevného tónování můžete dodat barevný odstín zvlášť pro stíny a světla. Na rozdíl od Posunu základních barev je tato operace mnohem intuitivnější a konkrétních harmonií barev si můžeme všimnout i v přírodě.

Objekty ve stínech mají mnohdy tmavý, studený nádech se zastoupením modrých odstínů, zatímco objekty osvětlené přímým zdrojem světla – například sluncem – odrážejí teplé barvy s nádechem žluté a oranžové. 

V rámci teorie barev se jedná o komplementární barvy, barvy na opačné straně barevného kruhu. Tím se znovu dostáváme zpět k Teal & Orange, existují ale i další kombinace postaveném na totožném principu. Jak na to?

Po základní korekci expozice a vyvážení bílé postupte k nástroji Barevné tónování a vyzkoušejte jednu z těchto kombinací:

Coloringem krok za krokem III: Jak vytvořit populární Teal & Orange - možná konfigurace splittoningu teal & orange coloring

Coloringem krok za krokem III: Jak vytvořit populární Teal & Orange - další možná konfigurace splittoningu teal & orange

Coloringem krok za krokem III: Jak vytvořit populární Teal & Orange - třetí možná konfigurace splittoningu teal & orange coloring

Coloringem krok za krokem III: Jak vytvořit populární Teal & Orange - výsledek rozdílných splittoningů teal & orange coloring

Právě Barevné tónování je jeden z nástrojů, které můžete využít k vytvoření svého barevného stylu jako podpisu, jenž odliší vaši tvorbu od ostatních fotografů. Jakmile narazíte na specifickou kombinaci Barevného tónování, která funguje na všechny vaše fotografie, neváhejte a uložte si toto nastavení Barevného tónování jako preset

Budete jej pak moci snadno aplikovat na všechny své fotografie, které se například chystáte nahrát na Instagram. Zaručujeme vám, že právě takto docílíte konzistentního portfolia s profesionálním dojmem.

Závěr

Pomocí kroků v tomto článku můžete změnit celkovou tonalitu fotografie. Pokud bychom chtěli změnit barvu objektu – auta, oblečení a podobně – stále máme k dispozici lokální nástroje, které umožňují měnit odstín selektivně pomocí Kruhového (R) nebo Štětcového (B) filtru.

Na ladění a porovnání barevného tónování vám skvěle poslouží Varianty. Při tvorbě nových presetů nebo ladění důležité fotky ve fotografickém setu nechávám první fotografii jako referenční, bez úpravy barev, abych kdykoliv mohl porovnat nové tónování.

A pokud narazíte na fotku, kde se vám ani jedna z barevných úprav nelíbí, nevadí. Je možné, že právě tato fotka si zaslouží zůstat přirozená a úpravy nepotřebuje.

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a vyzkoušejte si různé způsoby coloringu klidně hned.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Gálik

Jsem milovníkem severských krajin, kam se vydávám objevovat divokou přírodu a v létě také zchladit. Naopak v zimě rád cestuji na jih. Kromě krajiny rád zachycuji i život a kulturu místních. Baví mě focení portrétů a také fotografování na cestách. Víc fotek najdete na mých stránkách tomasgalik.com.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *