Varianty: vytvořte různé verze úprav jedné fotky

Varianty: vytvořte různé verze úprav jedné fotky

Každý fotograf občas přemýšlí, jestli je fotka upravená dobře, nebo by jí slušely třeba jiné barvy. Teď už nemusíte celou úpravu dělat znovu a nakonec zjistit, že ta první byla vlastně lepší. Díky Variantám si vytvoříte různé virtuální kopie jedné fotky, uděláte na nich různé úpravy a potom si vyberete tu nejlepší. Snadno, rychle a bez plýtvání místem na disku.

Varianta je vlastně virtuální kopie, kterou vidíte pouze v Zoner Photo Studiu X. Ukládá se stejným způsobem jako nedestruktivní úpravy, takže pokud jste dřív fotky kvůli více variantám kopírovali, teď už nemusíte svůj disk zahlcovat daty navíc. 

Vytvořte více variant úprav jedné fotky

Fotku otevřete v modulu Vyvolat nebo Správce v Zoner Photo Studiu. Další variantu vytvoříte kliknutím pravým tlačítkem myši (ve Vyvolat na její náhled ve spodním filmovém pásu) a výběrem možnosti Vytvořit variantu. Hned vedle fotky uvidíte její kopii, se kterou sice pracujete stejně jako se samostatným souborem, ale je „jenom“ virtuální a nezabírá místo na disku.

TIP: Vytvořit můžete až 250 variant jedné fotky. V úpravách a rozhodování se tak nemusíte nijak omezovat!

Varianty: vytvořte různé verze úprav jedné fotky - vytváření varianty v ZPS X
Vytvořte další varianty úprav.

Automatické vytvoření skupiny vylepší přehlednost

Při vytvoření jedné nebo více variant se vytvoří skupina, kde je zdrojová fotka a všechny její virtuální kopie. Skupinu můžete kliknutím na ikonu s číslicí vpravo nahoře rozbalit nebo sbalit. Při větším počtu fotek s variantami ve složce seskupování přidá na přehlednosti.

Varianty: vytvořte různé verze úprav jedné fotky - sloučení a rozložení variant jedné fotky
Pomocí skupin můžete s variantami pracovat přehledněji.

Přidávejte hodnocení a metadata

Při práci s variantami se může hodit používání metadat a hodnocení. Mějte na paměti, že se jedná stále o jeden soubor a jeho virtuální kopie. Pokud tedy například přidáte klíčové slovo nebo hodnocení hvězdičkami k hlavní fotce, tato metadata se propíšou do všech jejích variant. Naopak – tedy po přidání těchto informací k variantě – nedochází k propisování na ostatní. 

Příklad z praxe: Při vytvoření černobílé varianty u všech fotek si můžete k variantě přidat klíčové slovo „černobílá“. Při práci v katalogu pak pomocí vyhledávání tohoto slova vyfiltrujete všechny fotky, které jsou černobílé i v případě, že se jedná o virtuální varianty. 

Varianty: vytvořte různé verze úprav jedné fotky - klíčová slova u variant
Přidejte klíčové slovo k variantě pro lepší přehlednost.

Změňte některou z variant na hlavní

Častým využitím variant je vyzkoušení, která úprava vlastně fotce sluší nejvíce. Pokud se pak rozhodnete, že třeba třetí varianta je nejlepší, klikněte na ni pravým tlačítkem a zvolte Nastavit variantu jako zdrojovou. 

Varianty: vytvořte různé verze úprav jedné fotky - nastavení varianty jako zdrojové fotky
Nastavte některou z variant jako hlavní.

Zdrojová (hlavní) fotka je označena jako první ze skupiny. Podle toho ji bezpečně poznáte.

Exportujte i více variant najednou

V případě exportu máte několik možností a záleží na vašem postupu práce. Pokud například chystáte sérii fotek a všechny mají mít svoji barevnou a černobílou variantu, stačí nechat všechny skupiny rozbalené, označit vše ve složce (Ctrl+A) a kliknout na tlačítko Export.

Pokud je vaším cílem exportovat vždy tu nejlepší variantu ze skupiny, stačí ji označit jako zdrojovou, skupiny sbalit a při označení souborů a exportu se uloží jen ty hlavní varianty.

Exportovat můžete samozřejmě i jednotlivé varianty zvlášť. Stačí rozbalit skupinu, označit vybranou variantu a kliknout na Export. 

Varianty: vytvořte různé verze úprav jedné fotky - export variant
Při exportu s více označenými variantami se uloží jako samostatné soubory.

Pracujte efektivně se seskupováním

Rozbalování a sbalování skupin je možné dělat i hromadně. Pokud označíte všechny fotky ve složce (Ctrl+A), rozbalíte všechny skupiny pomocí kliknutí na Rozbalit skupinu u jakékoliv z nich. Stejně to funguje se sbalením nebo zrušením skupin.

Varianty: vytvořte různé verze úprav jedné fotky - rozbalení skupiny variant
Rozbalujte a sbalujte skupiny hromadně.

Variantami až k dokonalosti

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma, zkuste si vytvořit více variant úprav jedné fotky a vyberte si tu nejlepší z nich! Pokud už vám zkušební doba vypršela, nezoufejte. Prodlužujeme vám ji o dalších 15 dní!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (2)

 1. Zdeněk Chytil Kladno

  Pane Liška, nechci Vám kazit nápady a rady fotografům, včetně propagace editoru Zoner.Je mi 79 let a fotím od dětských let.Absolvoval jsem přednášky Fotografa Jána Šmoka,Před 40 lety jsem skládal zkoušky na fotokonzervatoři v Praze.Ján Šmok měl hodně tvrdé požadavky na studenty.Během dvou let ze 30ceti přihlášených studentů nás končilo 10.Expozice v protisvětle je pokus nastavit buď čas a nebo clonu.Raději při fotografování mám konstatní clonu/16/ a měním čas. V editoru vyberu nejlepší snímek přidám jas a uberu kontrast.Používám editor ACDSee.Mým záměrem bylo sdělit, jestliže máme slunce, tak jak prezentujete,postavím model tak, aby hlava zastínila sluneční kotouč.
  Pak kolem hlavy je gloriola.Tato fotka bude vždy líbivá.Takovouhle fotku,kterou prezentujete,by se Šmokovi nelíbila.Víte přece, že bílý flek upoutá oči.Zdraví Zdeněk Chytil
  PS: učím fotografii v kroužku mládeže a seniorů = Labyrint Kladno

  1. Zdravím Vás, pane Chytile,
   jsme neskutečně potěšeni, že máme čtenáře jako vy, nadšené fotografy, s obrovskou spoustou zkušeností. Děkujeme Vám za Vaše podněty, nad kterými se mohou zamyslet i další čtenáři.
   Přejeme Vám mnoho sluncem prozářených fotografií:-)
   Eva | Redakce milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *