Jak přidat zrno do černobílé fotografie

U technicky dokonalých barevných fotografií je digitální šum považován za vadu na kráse a výrobci fotoaparátů své snímače neustále vylepšují, aby ho omezili na minimum. I my už jsme vám přinesli řadu návodů, jak šum z vašich fotek odstranit. Ale u černobílých snímků je situace jiná – takzvané „zrno“ je na černobílých snímcích nejen tolerovaným, ale dokonce i oceňovaným prvkem. Podívejte se, jak ho do fotky snadno přidáte.

Fotografové často přidávají šum jako kreativní prvek do svých černobílých snímků až v počítači. Simulují tak vzhled klasické kinofilmové fotografie, pro kterou je zrno typické. Také v Zoner Photo Studiu X naleznete nástroje, kterými zrno do fotky snadno přidáte. Ukážeme vám dva způsoby – první v modulu Vyvolat, druhý v Editoru.

Přidání zrna ve Vyvolat

Tohle je asi nejjednodušší způsob, jak přidat do fotky šum. V pravém panelu modulu Vyvolat najdete přímo k tomuto účelu vytvořený nástroj. Stačí si rozbalit nabídku Efekty a tam najdete funkci Přidání zrna.

Přidáváme zrno do černobílé fotografie: 2 způsoby, jak na to
V pravém panelu modulu Vyvolat rozbalte menu Efekty. Pracovat budeme s nástrojem Přidat zrno.

Práce s nástrojem je velice jednoduchá. Posuvníkem Množství určíte, kolik šumu chcete do fotky přidat. V menu Metoda si vyberete, jaké velikosti by přidané zrno mělo být. Toto se bude lišit u každé fotky a v závislosti na tom, jak silného efektu chcete docílit.

Přidáváme zrno do černobílé fotografie: 2 způsoby, jak na to
Množství a výraznost zrna si nastavíte pomocí posuvníku Množství a rozbalovací nabídky Metoda.

TIP: Pokud pracujete s barevnou fotografií, zaškrtněte položku Barevné zrno. Tato funkce přidá realistický efekt barevného šumu.

Fotka před úpravou a po ní v modulu Vyvolat.

Přidání zrna pomocí vrstev v Editoru

Zoner Photo Studio X nabízí ještě další možnost, jak do fotky zrno přidat. Tento druhý způsob je pro opravdové fajnšmekry – v modulu Editor totiž do fotky přidáme reálné zrno z analogové fotky, který jsme získali naskenováním snímku z kinofilmu ILFORD PAN 400. 

Budeme pracovat s vrstvami. Otevřete v Editoru fotku, kterou chcete upravovat, a jako novou vrstvu vložíte obrázek se zrnem. Klikněte na Přidat vrstvu a vyberte možnost Vložit ze souboru. Pak vyberte obrázek zrnění, který jste si stáhli. Vytvoří se vám nová vrstva.

Přidáváme zrno do černobílé fotografie: 2 způsoby, jak na to
Vkládání vrstvy se zrnem v Editoru.

Po vložení překrývá vrstva se šumem původní fotku úplně, to ale nechceme. Proto jí nastavte Krytí vrstvy tak, aby fotku zakrývala jenom lehce. Až budete s nastavením spokojeni, můžete výsledek buď uložit, nebo pokračovat v úpravách.

Přidáváme zrno do černobílé fotografie: 2 způsoby, jak na to
Posuvníkem Krytí vrstvy nastavte nové vrstvě průhlednost tak, aby fotku zakrývala jen lehce. Až budete s výsledkem spokojeni, buď obrázek uložte, nebo pokračujte v úpravách.

Já jsem se rozhodl v úpravách pokračovat, protože jsem s Normálním režimem překrytí vrstvy nebyl spokojen. Zoner Photo Studio X totiž nabízí ještě další různé režimy překrytí vrstev. Zajímavějšího efektu se mi povedlo docílit v režimu překrytí Tvrdé světlo. Vyzkoušejte si sami, který režim překrytí se na vaši upravovanou fotku hodí.

Přidáváme zrno do černobílé fotografie: 2 způsoby, jak na to
S Normálním režimem překrytí jsem nebyl spokojen, proto jsem vybral režim Tvrdé světlo.

Až budete s úpravami hotovi, klikněte na Uložit jako (Ctrl+Shift+S) a vyberte umístění a formát, do jakého se má výsledek uložit.

Přidáváme zrno do černobílé fotografie: 2 způsoby, jak na to
Až budete s úpravami hotovi, klikněte na tlačítko Uložit jako (Ctrl+Shift+S) a vyberte si umístění a formát, v jakém se má výsledek uložit.
A máme hotovo! Do původní fotky jsme vložili realistický analogový šum.

Líbí se vám efekt zrna na černobílých fotografiích? Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a sami si ho vyzkoušejte!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJaroslav Krézek

Baví mě digitální i analogová fotka, barevná i černobílá. Občas mě s foťákem můžete potkat na koncertě nebo festivalu, ale plastový kompakt na kinofilm mám u sebe skoro pořád. Moje fotky najdete třeba na mém instagramu https://www.jardafoti.cz/.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *