Jak přidat zrno do černobílé fotografie

Zatímco šum u technicky dokonalé barevné fotografie je brán jako nepřítel, při prohlížení černobílých záběrů jsme si na něj (resp. na zrno) poměrně snadno zvykli a vnímáme ho spíše jako efekt, který dotváří atmosféru snímku. Při fotografování portrétů a focení na ulici především. Následující postup přidání filmového zrna do digitálních snímků by se vám mohl hodit. 

Ke konci loňského roku Vít napsal článek o využití šumu jako tvůrčího nástroje. Já bych tentokrát rád přidal ještě jedno z jeho možných využití. A sice při vytváření černobílých fotografií z barevných digitálních snímků.

Předpokládejme nyní, že již máte fotografii převedenou do černobílé – ať už využitím funkce Zoner Photo Studia Odstíny šedi nebo třeba Barevným tónováním (obojí naleznete v menu Editoru v hlavní nabídce Efekty).

Zoner Photo Studio samotné nabízí v menu Efekty funkci Přidat zrno. Zde můžete volit ze tří druhů digitálního zrna a můžete ovlivnit i jeho velikost a množství.

Ukázka použití funkce Přidat zrno.

My se ale tentokrát zaměříme na přidání reálného filmového zrna z naskenované předlohy. Postup digitalizace filmového zrna byl následující: vyfotografování bílé plochy bez struktury na černobílý filmový materiál, vyvolání filmu, digitalizace přes kvalitní filmový skener (méně kvalitní skenery nedokáží dostatečně dobře zrno zobrazit) a uložení v obrazovém formátu do počítače.

Sken filmového zrna v 100% přiblížení.

Pozn.: Zrno, které jsme použili v našem případě můžete stáhnout z tohoto odkazu. Jedná se o sken černobílého filmu Illford Pan 400. (Soubor má velikost přibližně 23 MB.)

Přidání černobílého zrna

V Editoru otevřete černobílý snímek. Vyvolejte funkci Vložit obrázek – buďto z menu Vrstva, nebo klepnutím na příslušnou ikonu na panelu nástrojů vpravo, případně stisknutím klávesy I.

Nástroj Vložit obrázek.

Na pravém panelu pak zvolte Vložit ze souboru. V nově otevřeném okně nalezněte na disku soubor obsahující filmové zrno a klepněte na tlačítko Otevřít.

Vložení filmového zrna.

Nyní si přibližte oba snímky na poměr 1:1 – ikona vpravo nahoře, případně hvězdička na numerické klávesnici. Z parametrů nástroje Vložit obrázek změňte Režim krytí z Normální na Překrýt. Podle potřeby pak upravte také Krytí vrstvy. V našem případě jsme jej nastavili na 59 %.

Stoprocentní přiblížení po přidání filmového zrna a nastavení parametrů.

Pro sloučení obou vrstev (zrno a fotografie) klepněte na tlačítko Použít. Přidání filmového zrna je tím hotovo.

Porovnání původní a finální fotografie (100 % přiblížení).

Poslední aktualizace 16. května 2014

27 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře