Hrátky s mraky: Úprava oblohy ve třech rychlých krocích

Obloha je jeden z nejzajímavějších a nejvděčnějších fotografických objektů. Pokaždé se na ní objeví něco nového – jedinečný západ slunce, nadýchané obláčky nebo bouřkové mraky a blesky. Vždycky je na co se dívat a vždycky je co fotit. Dokonce i úprava oblohy v počítači je zábava. Buďte kreativní a vyzkoušejte si v Zoner Photo Studiu upravit třeba letní červánkové nebe.

Připravte si „pracovní plochu“

Jestliže budete hledat na obloze zajímavý objekt, který stojí za to vyfotit, nezapomeňte na základní kompoziční pravidla. Nefotografujte jenom oblohu – když bude vidět kousek země, fotografii to jenom pomůže. Řiďte se pravidly třetin a zlatým řezem a podle toho umístěte hlavní motiv fotografie. Vyhněte se také okrajům objektů zasahujícím do fotografie – třeba části střech nebo drátům. Nebudete je pak muset zdlouhavě odstraňovat v editoru.

Pokud se vám navíc podaří zachytit oblohu v době takzvané zlaté hodinky, tím líp pro vás – díky měkkému světlu, které se objevuje kolem doby západu a východu slunce, budou vaše fotografie ještě lepší.

Jednoduše fotografujte to, co vám přijde zajímavé. Případné nedostatky pak můžete lehce doladit v Zoner Photo Studiu.

Jednoduchou úpravu nebe si ukážeme na těchto dvou letních fotkách:

sunset landscape

Dark blue stormy cloudy sky. Natural photo background
Dark blue stormy cloudy sky. Natural photo background

Upravit barvy (Ctrl+1) a Křivky (Ctrl+C)

Upravte kontrast a sytost

Přestože vaše fotky určitě už vypadají skvěle před úpravou barev, v prvním kroku se i tak bude hodit zvýšení kontrastu.

K úpravě kontrastu se můžete dostat dvěma způsoby: pomocí Filtrů (F) v postranním panelu nebo prostřednictvím menu, kde klikněte na Vylepšit a posléze vyberete Upravit barvy (Ctrl+1).

Jako druhý krok ještě upravte sytost barev, kterou najdete také v Úpravách barev (Ctrl+1).

Screen1
Ve Filtrech (F) nebo v záložce Vylepšit v Editoru ZPS najděte možnost Upravit barvy. Pohrajte si s kontrastem a sytostí barev, popřípadě upravte i další hodnoty.

Fotografie před úpravou a po ní:

Fotografie před a po zvýšení kontrastu a sytosti. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Fotografie před a po zvýšení kontrastu a sytosti. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Jestli se vám ale zdá, že by barvy na fotografii potřebovaly ještě trošku upravit, pozměňte i další hodnoty v nabídce Upravit barvy. Záleží jenom na vás, co se vám bude líbit nejvíc. Nebojte se přehnané úpravy, fotka ve výsledku nebude vypadat takto. Ještě ji čeká poslední krok.

Upravte křivky

Fotky možná vypadají nerealisticky, ale nebojte, je to jen dočasný mezikrok, který napravíme v následující úpravě.

Rozklikněte si v menu záložku Vylepšit a zvolte Křivky (Shift+C). Trik spočívá v tom, že upravíte každou barvu zvlášť. Smíchání barev dostane fotka úplně jinou atmosféru. O tom, jak fungují Křivky, si podrobněji přečtěte v článku Jak používat křivky při úpravě fotografií.

V Křivkách najděte Kanál a změňte ho na Červený, Zelený nebo Modrý. Pro každý z kanálů upravte křivku odděleně.

Jakmile začnete upravovat tvar křivky, budou se vám změny postupně promítat i do fotografie. Jestliže jste našli tu správnou variantu, která se vám líbí nejvíc, zvolte Použít a fotku si uložte.

S křivkami jsme si pohráli i na našich dvou fotografiích. Různý tvar křivky ale vytvoří různě barevné fotografie, takže variant je celá řada.

Na první fotografii jsme upravovali pouze křivku červeného kanálu. Tvar křivky změnil červený odstín do modra a fotografie tak vypadá jinak než její původní verze:

Screen2
Tento tvar křivky červeného kanálu změnil odstín červené barvy na modrou.

Původně načervenalá fotka změnila odstín do modra díky úpravě křivky červeného kanálu.

Na druhé fotografii jsme upravovali pouze křivku modrého kanálu. Tento tvar křivky zase změnil odstín z modré na žlutou:

Tento tvar křivky v modrém kanálu změnil odstín modré barvy na žlutou. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.jpg
Tento tvar křivky v modrém kanálu změnil odstín modré barvy na žlutou. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Původně načervenalá fotka změnila odstín do modra díky úpravě křivky červeného kanálu.

Pohrajte si s mraky

Tvar křivky ovlivňuje výslednou podobu fotografie, takže každému se podaří vytvořit jiná verze fotografie.

Podařilo se vám pomocí této úpravy dosáhnout stejného výsledku jako nám? Nebo ještě lepšího? Pošlete nám do komentářů vaše fotky.

Zkuste si sami pohrát s křivkami a upravit barvy na fotografii. Stáhněte si Zoner Photo Studio na třicet dní zdarma a vylepšete si letní fotografie pomocí těchto tří kroků. Stačí si pohrát s kontrastem, sytostí barev a křivkami kanálů.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorIrena Diatelová

Irča ráda čte, píše, fotí a cestuje. Zrcadlovku už zpravidla vytahuje jenom na cestách a nejraději fotografuje hlavně přírodu a krajinu okolo.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *