Zlatá hodinka, květiny i koupání: tipy na focení v létě

Každé roční období má jiný fotografický potenciál a vládne jinou silou. Na podzim jsou nádherné barvy, v zimě sníh, na jaře vše kvete a v létě je silná zlatá hodinka. Každý rok jsou určité příležitosti, které trvají často jen pár týdnů, ale když se dobře využijí, můžete získat skvělé fotky a celý rok se tak máte na co těšit. My se podíváme na to, co a jak můžete fotit v létě a jaký má letní focení potenciál.

Léto nabízí mnoho výhod. Je teplo, barvy jsou hlavně zelené a zlaté, je dlouho vidět, dá se koupat, kvetou slunečnice a pole zlátnou. Ovšem existuje i několik úskalí, která na vás budou čekat. Počasí je velmi nevyzpytatelné, před šestou večerní se v podstatě fotit nedá a horko může být často na škodu. Projdeme si teď všechny výhody, které léto přináší a jak jich využít a zároveň poradíme, na co si dát pozor a jak se vypořádat s letními nástrahami. 

Zlatá hodinka, květiny a koupání: Přečtěte si, co a jak fotit v létě dívka v poli
Portrét v plné síle léta. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/3200 s, f/1.6, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Zlatá hodinka

Zlatá hodinka nejsilnější stránka léta. Podívejte se, v kolik zapadá slunce a vyražte fotit. Nejlepší fotky vzniknou, když se slunce potkává s obzorem. Určitě si s sebou vezměte odraznou desku, to je váš nejlepší přítel. Zapadající slunce se postará o protisvětlo a krásnou atmosféru, ale mohl by vám zůstat tmavý obličej. To se nestane, pokud máte odraznou desku a zlatou stranou vrátíte modelce do obličeje světlo.

Zlatá hodinka, květiny a koupání: Přečtěte si, co a jak fotit v létě protisvětlo
Protisvětlo od skoro zapadlého slunce a hravé využití sluníčka. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/640 s, f/1.4, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Ovšem pozor, světlo z odrazky může být velice silné a prudké. Pokud je modelce světlo nepříjemné, ať zavře oči a otevře je až na stisk spouště. Odrazka dokáže mít sílu reflektoru, když se dobře nasměruje. Nicméně se sluncem si můžete v pozadí za modelkou různě hrát. Občas modelce krásně prosvětlí vlasy, občas šaty nebo šátek. A občas se jen líně válí na okraji fotky a dotváří kompozici. 

Využijte dlouhé dny

Pozdní stmívání je další velkou výhodou léta. Fotit se vydáte po práci a můžete jezdit na krásná místa, kde už tou dobou nebude přelidněno. Pokud se domlouváte na focení a jeden z vás (nebo snad oba) má práci v běžné pracovní době, pak můžete využít toho, že se stmívá velmi pozdě.

Zlatá hodinka bývá v létě až mezi 20:00 a 21:00. A jestli chcete na turisticky vytíženější místa jako zříceniny či hezké přírodní památky, pak tam po sedmé už nepotkáte tolik zvědavých turistů, protože jsou dávno doma na večeři.

Fotogenická pole

Zlatá pole jsou velmi fotogenická, ale člověk se v nich musí pohybovat opatrně a s respektem. Nejlepší je využít vyježděných kolejí po traktoru a míst vytlouklých větrem a deštěm. Na jednoduchý portrét vám stačí udělat jeden krok do pole, a můžete mít obilí před i za modelkou.

Zlatá hodinka, květiny a koupání: Přečtěte si, co a jak fotit v létě obilná pole
Obilná pole jsou krásná, jejich symbolika je silná a kontrast zlaté s modrým nebem a zelenými lesy je uhrančivý. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/1000 s, f/2.8, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Nejkrásnější pole jsou rozhodně ta obilná. Ale ideální jsou zhruba jen dva až tři týdny v červenci, pak se posečou a další možnost přijde zase až za rok. Nejlepší je plánovat focení v poli na první polovinu července. Pak jsou krásná i políčka s makovicemi.

Nebojte se vody!

Koupání je v létě nejen možné, ale i příjemné. Fotky ve vodě jsou zábavné a osvěžující. A to doslova. Vyrazit k vodě je příjemné, je to vhodné na focení svůdných fotek s dámami a slečnami, sportovnějších fotek s pány nebo hravých fotek s dětmi.

Voda je krásná, hýbe se, tančí a zachytit ji je snadné, protože v létě máte hodně světla, takže výsledky jsou efektní. Skvěle se v ní odráží světlo. A jestli máte odvahu a vybavení, zkuste fotit i pod vodou. Můžete ve vodě fotit i pejsky, pokud se rádi koupou. A dá se v ní fotit i v dešti. Sice nebude fotka tolik prosvětlená, ale bude mít zase jiný, originální nádech.

Zlatá hodinka, květiny a koupání: Přečtěte si, co a jak fotit v létě focení ve vodě
Voda je silný element, ale můžete se s ním naučit pracovat ve svůj prospěch. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/4000 s, f/2.2, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Květiny v plné kráse

Slunečnice, svazenka a luční kvítí jsou krásné květiny, které můžete použít na své focení, ale opět musíte respektovat přírodu, která vám své možnosti nabízí. Nepošlapat a nerozválet žádné květy a rostlinky by mělo být základem. Když se chováte slušně, pak například neničíte jméno všem ostatním fotografům a nezavíráte jim ani sobě možnosti do budoucna.

Nicméně slunečnice a svazenka jsou další záležitost brzkého června a obě jsou nádherné. Svazenka je fialová a skoro tak krásná jako levandule. Vysazuje se kvůli včelkám a těch je v ní hodně, takže opatrně na ně. Celkově pozor na alergie, v létě je všude hmyz a pyly, je dobré s sebou mít pro jistotu léky proti alergii. 

Slunečnice jsou obrovské, silné rostliny, které se sice budou otáčet za sluncem, ale mají jedinečnou barevnost a ráz. Slunečnice berte jako parťáky, ne jako květiny. A všímejte si i jiného lučního i nelučního kvítí, jaké se dá najít často po příkopech nebo v městských parcích.

Heřmánek, sedmikrásky, chrpy, jetel nebo knotovka jsou často v polích pospolu a tvoří barevné shluky, které se dají při focení skvěle využít. Protože to je v podstatě polní plevel, tyhle květy můžete i natrhat a uplést z nich věneček nebo udělat malou kytici. Ve městech pak hodně rostou růže a další pěstěné květiny.

Zlatá hodinka, květiny a koupání: Přečtěte si, co a jak fotit v létě slunečnice
Slunečnice jsou velice majestátní, pro focení je můžete využít různě. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/1000 s, f/2.6, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Teplé počasí i v dešti

Teplo je velká výhoda i nevýhoda léta. Dá se fotit spousta krásných šatů, lehkých halenek, plavek a aktů. Můžete si hrát s lehkými látkami, zachytit dobře lidské křivky a fotit do noci. Můžete k vodě nebo do lesa a i když začne pršet, nezmrznete a může focení dokončit, ač bude trochu ponuřejší.

Teplo nabízí hlavně výhodu v zajímavém repertoáru oblečení, převážně dámského. Ale zároveň stanovuje dvě základní pravidla, která by se v létě měla dodržovat. 

  • Hodně pít, vždy s sebou mějte vodu.
  • Nestát na slunci moc dlouho, mohlo by se vám nebo modelce udělat zle.

Úskalí letního focení

Po všech přednostech léta si ještě shrneme neduhy a poradíme vám, jak se nimi vypořádat. Jak už jsme zmiňovali, je dobré si s sebou brát hodně vody, snažit se nebýt moc dlouho na sluncirespektovat horko.

Určitě doporučujeme mít s sebou volně prodejné léky na alergie, hlavně kvůli hmyzu, pylům a čerstvě posekaným travám. Alergici si to samozřejmě hlídají sami, ale nikdy nevíte, zda se vám zrovna nová alergie neobjevila.

Silně nedoporučujeme fotit před 18:00, světlo je velmi silné a nebude se vám s ním dobře pracovat. Ostré stíny, přepálené fotky a horko vám budou nepřítelem, takže se sejděte klidně až na sedmou a do devíti máte světlo. Samozřejmě v lese se stmívá rychleji než na poli

Nedá se moc spoléhat na předpovědi. Je krásný den a najednou prší. Ale na to existují dvě řešení. Buď déšť využít ve svůj prospěch, nebo jej nechat přejít, pokud to jen trochu jde. Letní bouřky bývají nárazové a po chvíli přejdou. Ne vždy, ale ta šance tam je. A tak s sebou určitě noste deštník. Kdybyste chtěli fotit v dešti, rozhodně to zkuste, je to zábavné a svěží, ale pozor, ať vám nezmokne vybavení.

Zlatá hodinka, květiny a koupání: Přečtěte si, co a jak fotit v létě focení v dešti
Déšť je maličko dramatičtější a ponuřejší, ale to nemusí být problém. Vemte nástrahy a udělejte z nich výhody. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/1250 s, f/1.4, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Závěrem

Léto je skvělé roční období, příroda je naživu, zelená a silná. Počasí je vesměs přívětivé, času je víc a energie v dlouhých dnech také. Máte možnosti, které se objeví jen jednou ročně. A když léto pomine, můžete se přesunout na další výhody dalšího období, tedy podzimu. A o těch vám napíšeme další článek zase na podzim. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *