Jak fotit pod vodou? Stačí pouzdro, správný objektiv a trocha trpělivosti

Možná jste někdy při pohledu na krásné podvodní snímky přemýšleli, jak fotit pod vodou. Je to sice o trochu složitější než na suchu, ale pokud znáte pár pravidel, můžete se do toho klidně pustit. Speciální vybavení pro focení ve vodě není nijak zvlášť drahé. Tak proč to nevyzkoušet.

Většinu fotek v tomto článku jsem pořídil v bazénu na lekcích plavání Plaváčci v Brně, kde pravidelně fotím. I přes specifické podmínky konkrétního bazénu se vám některé tipy hodí při jakémkoliv focení pod vodou.

Základní vybavení pro focení pod vodou

Základní předpoklad, který ale neovlivníte, je čistá voda. Čím je čistší, tím víc světla se do ní dostane a focení bude jednodušší.

Nikdy to ale nebude jako focení na souši. Proto se snažte dostat do vody světla co nejvíc. Osobně jsem to řešil externím bleskem s rádiovým odpalovačem, světelným objektivem a nastavením vyšší hodnoty ISO.

Jak fotit pod vodou - výbava
Moje aktuální výbava na focení v bazénu.

Nejdůležitější je podvodní pouzdro. Právě to zaručuje, že váš foťák přežije bez úhony. Ze své zkušenosti můžu doporučit Dicapac WP-S5.

A co dát do něj? S ohnisky 50 mm a víc budete zpravidla fotit přes hodně vody a nic neuvidíte. I proto je lepší většinou fotit zblízka. Rozhodně tedy zvolte širokoúhlý světelný objektiv.

S Nikonem D750 se mi v těchto případech zatím jako nejlepší osvědčila Sigma 24mm f1.4 Art. Nicméně ani například Tokina 11-16 f2.8 na APS-C těle, kterou jsem měl dřív, nebyla na fotografování pod vodou špatná.

Jak fotit pod vodou - kryt
Fotoaparát v krytu.

Jak se na podvodní focení připravit

Pouzdro na foťák je měkké a má tři zapuštěná místa na prsty. Většinu tlačítek tak bez problémů stisknete. Na druhou stranu zmáčknout a otočit například kolečko režimů vyžaduje pevné nervy. Proto radši většinu věcí na foťáku nastavte dřív, než ho dáte do pouzdra.

Externí blesk je samozřejmě na suchu a míří do vody. Přesto ho raději obalte třeba mikrotenovým sáčkem.

Jak fotit pod vodou - blesk
Externí blesk na stativu namiřte do vody.

Nečekejte, že blesk nějak výrazně prosvětlí celý bazén. Většina světla se odrazí. Je to tedy spíš jen drobné doplnění. Pod vodou ale budete rádi za každý foton.

Jak pod vodou ostřit

Ostřit pod vodou není vůbec jednoduché. Manuální ostření pouzdro dovoluje, ale je to velmi nepohodlné a skoro nepoužitelné. Takže nezbývá než nastavit zaostřování na střední (nejspolehlivější) bod a snažit se ostřit na kontrastní hrany, aby si s tím foťák poradil. Ideální je zaměřit se na oči.

Pomocné světlo autofokusu si v menu rovnou vypněte. Prosvítí pouze vnitřek krytu a je spíš na obtíž.

Jak fotit pod vodou - ostření na oči
Ostřete vždycky na oči. Nikon D7100, Tokina 11-16mm, f/4, 1/180, ISO 2500.

Jak koukat do foťáku pod vodou?

Otevřít oči pod vodou dělá spoustě lidí problém. A dívat se ve vodě delší dobu navíc očím asi moc neprospívá. Naštěstí jsou fotoaparáty konstruované tak, že hledáček je o pár centimetrů výš než objektiv. Můžete proto klidně koukat do hledáčku nad hladinou a fotit pod ní.

Jen je potřeba se občas nadechnout, protože nos i pusa jsou pod vodou.

Jak fotit pod vodou - hledáček nad vodou
Oči nad vodou, nos pod vodou.

Focení těsně pod hladinou navíc dovoluje použít externí blesk. Rádiový odpalovač totiž není úplně pod vodou. Pokud je ale v bazénu jiné osvětlení, blesk řešit nemusíte.

Fotografování v podsvětleném bazénu

Vnitřní bazény mají často nějaké podsvícení. Většinou je proto nejlepší, fotit u něj co nejblíž. Naopak u venkovních bazénů se musíte spolehnout na slunce.

Jak fotit pod vodou - Nirvana
Napodobení fotky z obalu alba Nirvana – Nevermind. Nikon D750, Sigma 24

Zajímavě je taky protisvětlo zakrýt. Osvítí pak obrysy a bubliny kolem.

Jak fotit pod vodou - protisvětlo
Zkuste fotku přímo u světla. Nikon D7100, Tokina 11-16mm, f/4, 1/180, ISO 2000.

Při focení ve vodě využijte bubliny

Vzduchové bubliny jsou velmi kreativní prvek, protože dávají do fotky pohyb. Zároveň jsou ale velkou překážkou. Často jsou totiž přes obličej nebo zmatou ostření. Přesto se vyplatí s nimi pracovat.

Jak fotit pod vodou - bubliny
Při fotografování pod vodou využijte bubliny jako kreativní prvek. Nikon D750, Sigma 24mm Art, f/2, 1/250, ISO 800.
Jak fotit pod vodou - bubliny 2
Nikon D750, Sigma 24mm Art, f/1.8, 1/200, ISO 800.

Poznámka: Pokud plánujete takto fotit svoje potomky, určitě si na vezměte někoho na pomoc. Dítěti se sice ve vodě líbí, ale i když to vypadá, že plave samo, jedná se o půl vteřiny mezi tím, co ho instruktorka pustí do vody a maminka ho vytáhne.

Spící fotky ve vodě

Je to zvláštní, ale děti dokážou pod vodou úplně bez problémů otevřít oči. Na rozdíl od spousty dospělých. Při focení maturitního tabla jsme proto většinou předstírali hluboký spánek na dně.

Jak fotit pod vodou - spící fotka na dně bazénu
Spící fotka na dně bazénu. Nikon D750, Sigma 24mm Art, f/1.7, 1/250, ISO 400.

Při focení jsme používali lehké šaty, které pod vodou vypadaly magicky.

Jak fotit pod vodou - spící fotka na dně bazénu
Vlasy i šaty pod vodou zajímavě poletují. Nikon D750, Sigma 24mm Art, f/1.8, 1/250, ISO 1600.

Voda nabízí nový kreativní svět

Jestli vás už klasické portréty nebaví nebo nemůžete najít něco specifického, co by se neopakovalo pořád dokola, zkuste focení pod vodou. V bazénu nebo na dovolené u moře najdete spoustu zajímavých kompozic. A určitě pod hladinou pořídíte snímky, které jen tak někdo nemá.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *