Fotografujeme s odraznou deskou

Focení s odraznou deskou

Přirozené světlo bývá pro fotografování nejlepší. Ne vždy má ale ideální směr a intenzitu. Existuje ale jednoduchý způsob, jak vše vyřešíte. Stačí sáhnout po odrazné desce a světlo nasměrovat, kam potřebujete.

Odraznou deskou (v angličtině reflector) může být prakticky libovolná plocha, která dokáže odrazit světlo. Velmi často se tak například v ateliéru setkáte s odraznou deskou ve formě klasických polystyrenových desek. Jsou totiž levné, lehké a můžete je opatřit barevným nátěrem pro dosažení požadovaného efektu.

Sofistikovanějším řešením jsou odrazné desky, které zakoupíte v obchodě s fotopříslušenstvím. Jsou to textilie natažené na kovový rám, které snadno složíte do lehce přenositelného a skladného balíčku.

Nejběžnější variantou bývají desky označené „5 in 1“ (pět v jednom), kdy máte v rámci jedné desky k dispozici hned pět různých povrchů.

Nejčastěji odrazné desky využijete při fotografování portrétů nebo také v makrofotografii a produktové fotografii.

Povrchy odrazných desek

Základním povrchem odrazné desky jsou:

  • bílá barva,
  • černá barva,
  • stříbrný metalický povrch,
  • zlatý metalický povrch.

Pátou částí systému 5 in 1 je difuzní plocha. Neslouží jako odrazná deska, ale jako difuzor pro změkčení světla, které plochou prochází.

fotografie bez odrazne desky
Ukázková fotografie. Fotografoval jsem v protisvětle bez použití odrazné desky. Váza je příliš tmavá. Nedopadá na ni světlo.

Bílý povrch – nemění barvu a charakter odraženého světla. Světlo je příjemně rozptýlené a velmi přirozené. Často se používá na projasnění stínů způsobených tvrdým slunečním světlem. Stejnou funkci zastane i v ateliéru při použití tvrdších typů světla.

Fotka za použití bílé odrazné desky
Ukázková fotografie, na kterou jsem použil bílou odraznou desku. Váza je vykreslena jemným rozptýleným světlem.

Stříbrný povrch – odražené světlo má studenější a intenzivnější charakter. Více modeluje, nepůsobí tak přirozeně a je na fotografii patrnější. Využijete ho ve chvíli, kdy světlo odražené bílou deskou není dost intenzivní.

Fotka s použitím stříbrné odrazky
Ukázková fotografie s využitím stříbrné odrazné desky. Světlo je kresebnější než u varianty s bílou odraznou deskou.

Zlatý povrch – odražené světlo má podobnou intenzitu jako světlo ze stříbrného povrchu, ale přidává velmi teplý nádech, který se podobá světlu zapadajícího slunce. Ve dne tak můžete napodobit světlo večerní. Hodí se proto zejména při portrétní fotografii.

Zlatá odrazná deska
Ukázková fotografie se zlatou odraznou deskou. Charakter světla je stejný jako u stříbrné desky, ale barevně se posunulo k teplejším odstínům.

Černý povrch – na rozdíl od ostatních povrchů světlo neodráží, ale pohlcuje. Využijete ho tedy opačným způsobem. Místo projasnění stínů je můžete prohloubit. Hodí se to, když máte spoustu světla, které je ale natolik rozptýlené, že dostatečně nemodeluje fotografovaný objekt. Přidáním stínu dostane fotografie větší hloubku.

Fotka s použitím černé odrazné desky
Ukázková fotografie, u které jsem použil černou odraznou desku. U tohoto typu světla (protisvětlo) je její použití kontraproduktivní.

Častým skládáním desky vzniknou na jejím povrchu rýhy a ohyby. Při běžném použití by to nemělo mít vliv na kvalitu odraženého světla a nemusí vás to znepokojovat. Problém možná budete mít  u levnějších výrobků, u kterých se může odlupovat odrazivá vrstva ve větších plochách.

Tvar a velikost odrazných desek

Nejobvyklejším tvarem skládacích odrazných desek je kruh, u větších rozměrů pak obdélník se zaoblenými rohy. Pro různé fotografické žánry také existují odrazné desky specifických tvarů.

Rozšířené jsou také trojúhelníkové desky se zabudovaným madlem pro snadný úchop. Můžete je tak držet v jedné ruce, zatímco ve druhé ruce máte fotoaparát.

soubor desek

Skládací odrazné desky koupíte ve velikosti od desítky centimetrů až po několik metrů.

Malé desky se hodí na fotografování makrosnímků a produktovou fotografii. I když pořizovat na tyto žánry speciální odraznou desku je zbytečný luxus. Při tomto typu fotografie ji můžete směle nahradit složeným papírem nebo malým kusem polystyrenu.

Středně velké odrazky, od průměru zhruba 40 centimetrů, dobře využijte při fotografování portrétů.

Desky s velikostí nad 1,5 metru zase využijete při fotografování celé postavy nebo skupinky lidí. Velké odrazky můžete také alternativně využít jako fotografické pozadí.

Práce s odraznou deskou

Při fotografování statické scény, jako je produktová fotografie či makro, si většinou vystačíte sami. Fotoaparát bývá na pevném stativu, takže máte volné ruce k přidržení desky.

Podobně můžete postupovat i při fotografování portrétů. Většinou ale potřebujete fotoaparát držet v rukou, takže k přidržení desky potřebujete asistenta.

Pokud asistenta nemáte, může vám s přidržením desky pomoci i portrétovaný. Další variantou je speciální rameno pro upevnění odrazné desky, které namontujete na stativ.

Někdy také jde desku opřít nebo přidělat k předmětům, které máte v okolí k dispozici.

Při umístění odrazné desky platí stejná pravidla jako při použití jiných typů světel. To znamená, že čím blíž ji dáte k fotografovanému předmětu, tím bude vůči němu relativně větší a dostanete tak rozptýlenější světlo. Také intenzita odraženého světla bude vyšší.

Pokud pracujete s fotoaparátem na stativu a desku sami ovládáte, mějte na paměti, že fotografovanou scénu pozorujete z jiného úhlu, než je zakomponovaná v hledáčku fotoaparátu. I když z vaší pozice světlo vypadá jako ideálně umístěné, na výsledné fotografii optimální být nemusí. Nezapomeňte proto tento nesoulad při umístění desky zkorigovat.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *