Fotografujeme s odraznou deskou

Nejlepší světlo je obvykle to přirozené, ne vždy je ale intenzita slunečního záření ideální pro naše fotografické záměry. Odrazná deska může v mnoha případech až nečekaně pomoci. Pojďte se podívat, jak s ní pracovat.

Ještě než si ale řekneme, jak s odraznou deskou pracovat, je třeba alespoň základního přiblížení, co vlastně odrazná deska je. V praxi se jedná většinou o umělou textilii kruhového, elipsovitého či obdélníkového tvaru, která má různou barvu – černou, bílou, stříbrnou nebo zlatou. Setkat se také můžete s odraznými deskami, které mají pouze bílou textilii napnutou v rámu, na který se navléká povlak – z jedné strany černý, z druhé bílý, ze třetí stříbrný a ze čtvrté zlatý.

Jistě vás napadlo proč právě tato čtveřice barev? Důvod je prostý, každá z barev má jiné vlastnosti a jinak také odráží/pohlcuje světlo, které na ni dopadá. Černá barva prakticky všechno světlo pohltí, nejčastěji se tedy používá jako tmavé pozadí, deska s bílou vrstvou odráží měkké difuzní světlo a někdy se umisťuje před blesk, kde velmi dobře simuluje funkci difusoru. Stříbrný metalický nátěr je silně odrazivý a používá se při práci s deskou nejčastěji. Poslední zlatá barva má podobné vlastnosti, jako stříbrná, avšak s tím rozdílem, že odražené světlo již není neutrálně bílé, ale má teplejší zbarvení, které vypadá přirozeněji. Velmi dobrým pomocníkem je zlatá odrazná deska při fotografování portrétů, ať už v atelieru či v exteriéru, kde dodá snímku nejen teplé tóny, ale navíc rozzáří oči odrazem.

Odrazné desky jsou dostupné ve velkém množství velikostí a tvarů

Odrazné desky jsou dostupné ve velkém množství velikostí a tvarů

Není deska, jako deska

Pokud odraznou desku zatím nemáte a uvažujete o její koupi, rozmyslete si kombinaci barev, kterou budete používat. Nejčastější je stříbrná a zlatá, některé firmy vyrábějí kombinaci všech čtyř. Mnohem důležitější je ale vhodná volba velikosti desky. V případě, že budete kupovat kulatou odraznou desku, vybírejte raději z větších průměrů od cca 40 cm výše. Malé odrazky využijete maximálně pro přisvětlení scény u fotografování makrosnímků.

Při používání odrazné desky buďte obezřetní a dávejte pozor na případné propíchnutí textilie či poškrábání reflexní vrstvy. Častým používáním dochází u odrazných desek k nevratnému poškození reflexní vrstvy v podobě rýh, které vznikají v místě ohybu. Z těchto rýh nemusíte mít strach, u kvalitních desek nemají vliv na kvalitu odrazu. U těch levnějších však hrozí odlupování odrazné vrstvy, v takovém případě je lepší pořídit odraznou desku novou. Cenové rozpětí je velmi široké, řekněme však, že pro rozměry desky 60-150 cm se pohybujeme v rozmezí 300 až 2000 Kč.

Napnutí odrazné desky je velmi jednoduché, její složení však mnohdy připraví fotografům nejednu pernou chvilku, protože se deska chová jako „živé stříbro“. Měli byste se naučit desku schovat do obalu velmi rychle, bez zdlouhavého přemýšlení nad tím, jak ji složit. Při skládání totiž můžete ztratit cenné sekundy.

Odraznou desku si můžete vyrobit také svépomocí, zvláště tehdy, když potřebujete osvětlit větší plochu v domácím ateliéru a koupě velké desky by se prodražila. Použít můžete prakticky jakoukoliv bílou desku, která odráží světlo – kupříkladu polystyren. Pro silnější efekt je ještě lepší polystyrenovou desku potáhnout alobalem, který bude odrážet více světla. Pokud seženete alobal pečící=tlustší a napnete ho matnější stranou nahoru, máte vyhráno. Pro cestovní provedení dobře poslouží tlustší karton nebo krabice z tvrdého papíru, který potáhnete alobalem. Po složení např. na třetiny se dostanete na rozměry srovnatelné s prodávanými modely.

Odrazná deska v akci

Při práci s odraznou deskou budete ve většině případů potřebovat asistenta, při fotografování makra a detailnějších portrétů si možná vystačíte sami, respektive s asistencí portrétovaného. Pokud však budete fotit celou postavu či polocelek, bude asistent držící odraznou desku nutný.

Pomoc asistenta je při podobných kompozicích zcela nezbytná

Pomoc asistenta je při podobných kompozicích zcela nezbytná

Poslední možností je také nastavit si expozici a fotografovat se samospouští ze stativu, mezitím co běží odpočítávání, stihnete přiskočit a odraznou deskou nasměrovat světlo. Tento postup však má dvě zásadní nevýhody – jednak je focení poměrně zdlouhavé a jednak nemáte úplnou kontrolu nad modelování světlem, v hledáčku totiž vidíte portrétovaného z jiného úhlu, než když na něj odrážíte světlo.

Při fotografování dávejte také pozor na to, aby vám okraj odrazné desky nezasahoval do záběru, v případě, že by se jednalo o malý kousek, není problém jej vyretušovat nebo oříznout, pokud by ale zasahovala deska hlouběji do snímku, pak už by mohl být problém větší.

Na náledujícím snímku je fotoaparát nasvícený pouze z pravé strany, bez použití odrazné desky nebo čehokoliv jiného. Levá část se utápí ve stínu.

Bez odrazné desky

Bez odrazné desky

Na tomto snímku je použita bílá strana odrazné desky, boční světlo zleva tudíž není tak silné, stačí ale k prosvětlení světlých částí a především objektivu.

S použitím bílé odrazné desky

S použitím bílé odrazné desky

Poslední snímek je fotografován za použití zlaté strany odrazné desky. Snímek má celkově teplejší odstín a odraženého bočního světla je mnohem více. Při použití stříbrné nebo zlaté strany odrazky je možné velmi dobře modelovat světlem pouhým natáčením desky.

S použitím zlaté odrazné desky

S použitím zlaté odrazné desky

Poslední aktualizace 10. srpna 2011

54 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře