Drsnější a surovější fotografie pomocí Low key

Stejně jako existuje určitý typ svícení a úprav pro jemné snímky, existuje i pravý opak. Ovládněte techniku Low key a vytvořte drsnější a syrovější fotografie. Můžete ji využít při focení starších lidí, portrétů mužů nebo při focení aktu. Jak jednoduše aplikovat úpravu Low key na fotografii si ukážeme v tomto článku.

Možná jste už někdy zaslechli pojmy Low key a High key fotografie. Zatímco High key fotografie obsahuje převážně jasy a postrádá nejtmavší stíny, Low key fotografie obsahují převážně tmavé tóny.

High key fotografie se používá ke zdůraznění jemnosti. Takto upravené fotografie jsou velmi světlé a převažuje na nich množství světlých tónů. Výrazně tmavé části u nich chybí. High key fotografie se hodí například do fashion fotografie, kde je obličej modelky redukovaný na kontury, pleť neobsahuje téměř žádnou kresbu a dominantou snímku jsou syté rty. Ideální fotka pro reklamu.

Jak upravit fotografii pomocí efektu High key jsme si už ukázali. Tentokrát se ale zaměříme na to, jak upravit fotku pomocí techniky Low key.

Použití? Hlavně portréty a akty

Low key je charakteristická svými typickými znaky – převahou černých odstínů nebo vysokým kontrastem mezi světlem a stínem. Tato technika není ničím nová – využívalo ji mnoho mistrů ještě ze staré analogové školy.

Low key se používá hlavně v portrétní fotografii. Naleznete ji však i ve fotografii aktů. Díky této technice můžete vzbudit dojem tvrdosti až surovosti. Proto se Low key hodí spíše na portréty mužů a starších lidí. A taky všude tam, kde potřebujete zvýraznit ostřejší rysy tváře nebo postavy.

Pomocí Low key techniky můžete také podexponovat celý produkt a nasvícením zdůraznit jen určitou část, která je například důležitá pro reklamní sdělení.

Klíčem je pozadí

Pro Low key fotografii je zásadní pozadí. Ideální je matné černé pozadí, protože vůbec neodráží světlo. Jakékoliv odražené světlo z černého pozadí je parazitní a fotografii pokazí.

Myslete také na to, aby fotografovaná osoba nestála příliš blízko u pozadí – to může být totiž osvícené a tím můžete zkazit celou fotografii. Je dobré dodržovat určitý odstup od pozadí a zaměřit se jenom na fotografovaný objekt.

Světlo

Pro větší efekt a důraz fotografie je lepší používat tvrdé světlo – to znamená přímé neodražené světlo. Difuzory a softboxy se nepoužívají. Kontrasty budou víc viditelné a snímek pak snadněji dostanete do požadované podoby.

Dávejte však pozor na to, aby světlo nedopadalo na pozadí, protože ho osvítí – pak už nebude mít požadovanou podobu černočerné tmy.

Pokud však chcete fotografii ozvláštnit, můžete na černé pozadí nasvítit kruh pomocí takzvaného komínu (nástavec na záblesk kuželového tvaru).

U svícení Low key portrétu je dobré použít takzvané protisvětlo, které vytvoří na modelu hezkou světelnou linku, s jejíž pomocí oddělíte model od pozadí. Není to však pravidlem.

Protisvětlo vytvoříte jednoduše tak, že fotografovaný objekt osvítíte zezadu. Světlo přitom směrujte spíše zespodu nahoru, abyste nesvítili přímo do fotoaparátu. Úhel svícení zvolte tak, aby zmiňovaná linka byla co nejtenčí.

Úprava v ZPS X

Originální fotografii si nejdříve lehce upravte v Zoner Photo Studiu X. Dolaďte kontrast, vyrovnejte linie, a pokud je to potřeba, vyretušujte nedostatky.

Každý má svoje zavedené postupy, jak fotografii upravit. Užitečné je vědět, co je to RAWjak vyvolat fotografii z RAWu a co vše se na ní upravuje.

Originální fotografie
Originální fotografie

Poté je potřeba převést fotografii do černobílé podoby.

Práce s kanály

V článku o High key fotografii jsme doporučovali použít červený kanál. Tentokrát ale udělejte změnu a vyberte možnost Ruční míchání kanálů, která vám poskytne daleko více možností nastavení převodu do černobílé podoby.

Low key efektu dosáhnete, když se budete snažit vyhnout světlým a jemným přechodům. Potřebujete eliminovat červený kanál, který pleť zesvětluje. Stáhněte proto červený kanál na nulu.

Naopak modrý kanál vytáhněte klidně na hodnotu 100, protože modrý kanál ztmavuje červené odstíny. Pleť obsahuje hodně červených odstínů, což ji hodně ztmaví.

Zeleným kanálem lehce doladíte kontrast. Pak zvolte Použít a fotografii můžete Exportovat.

low key

Fotografie po aplikaci efektu.jpg
Fotografie po aplikaci efektu.

Filmové zrno

Na závěr můžete do fotografie pro zvýšení dramatičnosti přidat filmové zrno, aby fotografie vypadala víc jako klasická černobílá fotografie. Vyzkoušejte postup popsaný v článku o tom, jak přidat do fotografie zrno.

Výsledná fotografie i s přidaným filmovým zrnem
Výsledná fotografie i s přidaným filmovým zrnem.

Naučte se se světlem

Low key se používá od raných dob fotografie, proto není ničím novým. Je však potřeba určité fotografické zručnosti, hlavně co se týče svícení a vnímání světla. Proto se nenechte odradit při prvním neúspěchu.

Podívejte se na video, kde vám kolegyně Vanda ukáže názorně jak na Low key, ale i High key úpravy.

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma s plnou podporou všech funkcí bez omezení a zkuste si vybarvit své fotky ještě dnes.

Aby vám příště neutekl ani jeden videonávod, odebírejte náš YouTube kanál

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *