Jak fotografovat zvířata: tipy na focení psů, koček i divoké zvěře

Chcete zachytit zvířecí portrét s leskem v oku, psa ve skoku nebo kočku v akci? Fotografování zvířat je jako tichý lov – místo zbraně držíte fotoaparát a místo trofeje si odnášíte jedinečný snímek. Naučte se, jak vzniká dobrá fotka zvířete – od techniky přes kompozici až po práci se světlem. Díky těmto tipům bude vaše focení zvířat úspěšnější a výsledné snímky živější a působivější.
Než začnete fotit, věnujte chvíli pozorování zvířete. Jak se pohybuje? Jaké má typické projevy? Pokud fotíte svého psa nebo kočku, pravděpodobně už znáte jejich zvyky – kdy se protáhnou po spánku, kdy jsou plně soustředění a napjatí před tím, než vyběhnou za hračkou. Zkuste využít jejich zvědavost – stačí zvuk, pamlsek nebo hračka a získáte jejich plnou pozornost.

Pokud se vám podaří zachytit osobnost zvířete, snímek získá větší sílu. Také si všímejte řeči těla zvířete – uvolněný postoj nebo znuděný pohled přes sklo mohou vyprávět příběh.


Venda je fotograf z fotografického kurzu Foton, který vedeme s Petrou, další autorkou Milujeme fotografii. Mimo jiné fotí zvířata a má skvělé oko právě na jejich nezaměnitelné výrazy. Foto © Vendelín Vybíral
Běžte blíž, ale s respektem
U plachých zvířat, která neznáte, je klíčová trpělivost. Pokud nejste zrovna ve výběhu se lvy, zkuste si dřepnout: tak budete působit méně hrozivě. A nezapomeňte, nedělejte žádné náhlé pohyby a nekřičte. Některá divoká zvířata jsou velmi citlivá na lidskou přítomnost, a pokud je budete rušit, mohou změnit své chování nebo opustit své teritorium.
Spousta zvířat je ale zvědavá podobně jako děti. Mezi největší zvědavce patří bezesporu kozy. Možná vám dokonce začnou okusovat brašnu s objektivy. Když zachytíte moment, kdy se jedna z nich natahuje k vašemu foťáku se zvědavým výrazem, máte dokonalý snímek.

Nastavení fotoaparátu na focení zvířat
Představte si, že fotíte běžícího psa. Chcete ostrý snímek, ale místo toho máte jen rozmazanou šmouhu. Proč? Nejspíš proto, že čas závěrky byl příliš dlouhý.
Pokud fotíte pohybující se zvířata, nastavte si režim ostření AF-S (na některých fotoaparátech Tv/S) a čas závěrky alespoň:
- 1/500 s pro běžícího psa,
- 1/1000 s pro ptáky v letu
- a pokud chcete opravdu ostrý snímek, jděte až na 1/2000 s.
Skvělý pomocník je kontinuální ostření (AF-C nebo AI Servo), při němž fotoaparát průběžně přeostřuje podle pohybu zvířete. Kdy to využijete? Třeba když běží zvíře směrem k vám. Pokud byste zaostřili v běžném režimu, zvíře by se v čase mezi zaostřením a zmáčknutím spouště posunulo centimetry i metry k vám a na snímku by bylo rozostřené.
Zvyšte šanci na zachycení dokonalého momentu i tím, že pořídíte více snímků během sekundy. Pomůže vám k tomu rychlé sériové snímání. Ujistěte se, že ostříte na oči – pokud jsou ostré oči, celý snímek bude působit lépe.

Ideální kompozice při focení zvířat
Správná kompozice dokáže proměnit obyčejnou fotku v mistrovský snímek. Kompozice je způsob, jakým uspořádáme prvky na fotografii, aby působila vyváženě, zajímavě a přirozeně vedla divákův pohled k hlavnímu objektu – v tomto případě ke zvířeti.
Vyzkoušejte pravidlo třetin – rozdělte si obraz pomyslně na tři vodorovné a tři svislé části (jako mřížku) a snažte se umístit hlavní objekt do jednoho z bodů, kde se linie kříží. Tím získáte přirozenější a vyváženější snímek než při umístění objektu přesně do středu.

Pokud zvíře běží nebo letí, nechte před ním v obraze více prostoru, aby měl divák pocit, že má kam pokračovat. Také můžete využít diagonální linie (například cestičku v lese), které vedou oko diváka skrz snímek.

Pokud fotíte zvíře skrz větve, okno nebo třeba plot, můžete tento prvek využít jako přirozené rámování, které zvýrazní hlavní objekt a dodá snímku hloubku.

Světlo ve zvířecí fotografii
Světlo zásadně ovlivňuje atmosféru fotografie. Měkké ranní nebo večerní světlo vytvoří přirozený vzhled, zatímco ostré polední světlo může vrhat nežádoucí stíny. Sledujte, jak se světlo odráží od srsti a očí zvířete – někdy stačí mírně změnit úhel a získáte mnohem lepší snímek. A co když nemáte dostatek světla? Zvyšte ISO na 800–3200, aby fotka nebyla rozmazaná. Jen si dejte pozor na šum, některé fotoaparáty ho ale zvládají lépe než jiné.

Vyvážení bílé barvy a modré odlesky na srsti
Automatické vyvážení bílé nemusí vždy fungovat dokonale, zvláště pokud fotíte venku při zatažené obloze. Srst zvířat může mít modré nebo nazelenalé odlesky, které působí nepřirozeně. Pokud si toho všimnete, zkuste ručně nastavit vyvážení bílé na hodnotu kolem 5000–6000 K nebo použijte přednastavený režim „oblačno“.

Zkoušejte různé úhly pohledu
Fotografování zvířat je skvělou příležitostí k experimentování. Vyzkoušejte snímky z úrovně očí zvířete (což může být oříšek jak u slimáka, tak u žirafy), ale také podhledy pro dramatický efekt nebo pohledy z výšky, které ukážou zvíře v kontextu prostředí.



Stejný kozel, ale různé úhly focení. Která fotka se vám líbí víc? 1/3200 s, f/1,8, ISO 100, 85 mm
Práce s prostředím
Pozadí a okolí mohou snímku dodat hloubku a atmosféru. Pokud fotíte ve volné přírodě, vybírejte prostředí, které doplní charakter zvířete – srna v mlhavém lese působí jinak než na louce za slunečného dne. V městském prostředí se snažte minimalizovat rušivé prvky jako lampy a auta, nebo je naopak kreativně využijte.

Dávejte si také pozor na pozadí. Tmavá srst na tmavém pozadí může způsobit, že zvíře „zmizí“ v obraze. Světlé nebo neutrální pozadí pomůže lépe vyniknout detailům srsti a očí. Popředí a pozadí můžete využít i k vytvoření hloubky. Rámování, například větvemi nebo trávou, dodá snímku přirozený dojem.

Experimentujte s neobvyklými technikami
Kromě klasických portrétů zkuste netradiční způsoby fotografování. Poutavé jsou siluety proti světlu, které zachytíte třeba při západu slunce. Odrazy ve vodě, které vytvoří zajímavý symetrický efekt. Zábavný je i panning (sledování pohybu), kdy zůstává zvíře ostré oproti rozmazanému pozadí.

Kde fotit zvířata
Co když ale na první dobrou nevíte, koho fotit? Ne každému se válí ideální zvířecí model doma na gauči nebo loví myši na zahradě. Můžete zkusit štěstí v lese nebo u rybníka a méně trpěliví můžou navštívit zoologickou zahradu, kde se však těžko vyhnete mřížím v popředí, případně budete potřebovat teleobjektiv nebo objektiv s možností přiblížení (neboli zoomování), třeba hrbů velbloudů.
Skvělé snímky pořídíte i na farmách, v lamacentru, v oboře, v záchranných stanicích nebo v zookoutcích – především pokud mají otevírací hodiny pro veřejnost. Zvířata jsou zvyklá na lidské návštěvníky a nemusí být tak plachá jako v přírodě. Den otevřených dveří mívají i azylové farmy pro hospodářská zvířata. Pokud chcete fotit koně v pohybu, zkuste se domluvit s majiteli stájí, třeba vás pustí fotit trénink.

Tak popadněte foťák, najděte nejbližší zvíře a zkuste něco neobvyklého. Možná vás překvapí, co všechno dokážete zachytit!
Zatím zde není žádný komentář.