5 úprav portrétu: Najděte si svůj oblíbený styl fotek

5 stylů úpravy portrétu: Najděte si svůj oblíbený vzhled fotek

V záplavě možností úprav fotografií, které Zoner Photo Studio X nabízí, může být pro začátečníka těžké se zorientovat. V tomto článku najdete několik různých základních stylů úprav, kterými se můžete inspirovat.

Ke každé fotce se hodí jiný styl úprav. Například z fotky, která je celá světlá a neobsahuje tmavé stíny, je těžké vytvořit kontrastní snímek. Pokud máte v záběru jenom samé odstíny šedé a bílé, těžko z něj vytvoříte dílo, které hraje všemi barvami. Nejlepší je myslet na finální úpravu už při focení a vytvořit takový snímek, kterému bude daný styl sedět.

Čistá úprava

U všech fotek budeme pracovat v modulu Vyvolat. Začneme nejjednodušší úpravou, která je také v řadě případů nejlepší. Pokud chcete docílit přirozeného a čistého portrétu, nebudete to mít těžké. V Zoner Photo Studiu X stačí fotku jenom srovnat, oříznout a upravit základní expoziční parametry. Ať už máte se svým portrétním focením jakékoliv plány, umět vytvořit čistou portrétní fotku je základ.

Hlavní trik: v pravém panelu modulu Vyvolat dbejte hlavně na správnou úpravu expozice, Vyrovnání bílé a ořez, kterým doladíte kompozici. Více toho nebudete (kromě správně vyfoceného portrétu) potřebovat.

Vysoký kontrast

Vysoký kontrast působí dramaticky a skvěle funguje jako nástroj, který zvýrazní hlavní objekt na fotografii. S kontrastem se skvěle pracuje například při focení v interiéru, když do záběru dostanete člověka, na kterého svítí oknem denní světlo, a za ním je tmavá místnost. 

Ukázková fotka byla přisvícena externím bleskem s nasazeným deštníkem. Díky tomu jsem získal kontrastní snímek, na kterém jsou obličeje nasvícené jasným světlem, ale za postavami je skoro tma. Další perfektní způsob, jak vytvořit základ pro fotku s kontrastní úpravou.

Vysoký kontrast

Hlavní trik: Nejdůležitější je zvýraznit rozdíl mezi světlými a tmavými místy na fotce. V pravém panelu modulu Vyvolat pracujte s posuvníky Světla, Stíny, Bílý bod, Černý bod, Černé a Bílé. Světlá místa zesvětlujte (tažením doprava), tmavá zase ztmavujte (tažením doleva). 
Se samotným posuvníkem Kontrast zacházejte opatrně – výraznější úprava může ovlivnit i barevnost fotky.

HDR portrét

Jedná se vlastně o opak předchozí úpravy. Zatímco u kontrastní editace chceme mít jasná světla a tmavé stíny, u HDR portrétu, tedy portrétu s vysokým dynamickým rozsahem, potřebujeme naopak světlá a tmavá místa vyrovnat.

HDR (high dynamic range) technika znamená, že fotka obsahuje jak pěkně prokreslená tmavá, tak i světlá místa. Vidíme tak nejen zřetelnou kresbu mraků na jasné obloze, ale i dostatečně světlou zemi pod ní. Fotoaparáty typicky neumí takový rozsah jasů zachytit, buď jsou stinná místa moc černá, nebo jasy moc světlé. Fotce proto musíme trochu pomoct úpravou.

Vysoký dynamický rozsah

Hlavní trik: Při této úpravě budete zesvětlovat hodně tmavá a / nebo ztmavovat příliš světlá místa. Pomůžou vám posuvníky Světla a Stíny. Tentokrát je ale budete posouvat na opačnou stranu než u předchozí úpravy. Podrobnější návod, jak na to, najdete třeba v článku Expozice a dynamický rozsah: Podívejte se, jak je opravit


Další dobrou radou pro tuto úpravu je fotit do RAWu. RAW obsahuje více obrazových informací ve světlech i stínech a je tak mnohem snadnější docílit kýženého výsledku.

Matný vzhled

Matná úprava znamená, že fotce dodáte vybledlý nádech. Vypadá potom asi jako stará fotka na papíře – matný vzhled je oblíbenou součástí jakékoliv „vintageúpravy. V principu jde o to, že že fotce ztlumí kontrast a překryje se matným závojem. Toho docílíte pomocí křivek.

Hlavní trik: Hlavním nástrojem jsou tedy Křivky. Především vás bude zajímat jasová RGB křivka nebo Luma křivka (ta navíc neovlivňuje barvy). Křivku vytvarujete tak, abyste trochu prosvětlili stíny a ztlumili světla. Ideální tvar křivky neexistuje – vždy závisí na fotce, kterou upravujete. Ale u této „vintageúpravy se bude se bude tvar křivky většinou blížit tvaru písmene „S“. Proč to tak je? Podívejte se třeba na: VIDEO: Tonální křivka – 3 praktické tipy | Milujeme fotografii.

Černobílá fotka

U barevné fotky je kontrast nepovinným zpestřením, u černobílé nutností. Černobílá fotka nekomunikuje prostřednictvím barev, ale světly, stíny a liniemi. Proto je nutné, aby byly dostatečně výrazné. Samotné převedení do černobílé nestačí, s fotkou je potřeba si ještě trochu pohrát a zvýraznit ji.

Černobílá fotka

Hlavní trik: Až kliknete na Odstíny šedi, což je ono kouzelné tlačítko, které převede fotku do černobílé, vraťte se v pravém panelu Vyvolat zase o kousek výš. Dbejte na to, abyste ještě více projasnili světlá a ztmavili tmavá místa. 

Nebojte se to ani trochu přehnat, černobílá fotka to snese – jenom pozor na výrazné přepaly v místech, kde je nechcete (obličeje, důležité objekty). Potom vytáhněte doprava posuvníky Zřetelnost a Textura. Oboje černobílé fotce sluší a ještě víc ji zvýrazní.

Experimentujte s úpravami

Možností úprav je nepřeberné množství, v článku jsme vám ukázali jen pár příkladů. Nebojte se experimentovat a zkoušet různé postupy, kterými docílíte pestré škály stylů. Stačí si stáhnout Zoner Photo Studio X a pustit se do toho! Je na 7 dní zdarma s plnou podporou všech funkcí.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJaroslav Krézek

Baví mě digitální i analogová fotka, barevná i černobílá. Občas mě s foťákem můžete potkat na koncertě nebo festivalu, ale plastový kompakt na kinofilm mám u sebe skoro pořád. Moje fotky najdete třeba na mém instagramu https://www.jardafoti.cz/.

Komentáře (1)

  1. Stanislav Bačovský

    Zajimavé články, zaujaly mě úpravy portrétu. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *