Úprava High Key pro zdůraznění jemnosti

Černobílé fotografie jsou pořád v kurzu, i u profesionálních fotografů. V minulém článku jsme si ukázali, jak převést fotografii do černobílé pomocí různých způsobů. Tentokrát se podíváme na to, jak se vytváří takzvané High Key fotografie, které se používají ke zvýraznění jemnosti a dokonalosti.

High Key fotografie jsou velmi světlé fotografie, u nichž převažuje množství světlých tónů. Mezi světlem a stíny na fotografii je jen velice malý kontrast. Výsledkem je hodně světlá fotografie, která nemá výrazně tmavé části.

Opakem High Key fotografie je Low Key fotografie, která zase obsahuje převážně tmavé tóny. O tom, jak upravit fotky pomocí Low Key efektu, se ale rozepíšeme až příště. V následujících řádcích se budeme soustředit na to, jak vytvořit High Key fotografii v Zoner Photo Studiu.

High Key se nehodí na všechno

High Key fotografie působí velmi jemně, a proto se nehodí na každou fotografii. Třeba v dokumentární fotografii nebude takový snímek úplně ideální. Stejně tak se nebude hodit pro téměř jakoukoliv portrétní fotografii.

Porovnejte například tuto fotografii, která je upravená pomocí High Key efektu a klasickým převodem do černobílé.

Původní snímek.jpg
Původní snímek.
Fotka upravená pomocí High Key. Klasický převod do černobílé by jí ale slušel víc.jpg
Fotka upravená pomocí High Key. Klasický převod do černobílé by jí ale slušel víc.
Klasický převod do černobílé je daleko lepší.jpg
Klasický převod do černobílé je daleko lepší.

Úprava pomocí High Key je velice jemná, takže se hodí spíše k fotografii, která má podobně jemný obsah – například k ženským ateliérovým aktům, stylizovaným těhotenským fotografiím a fotografiím novorozeňat. Jednoduše všude tam, kde chcete zdůraznit jemnost.

Této fotografii bude High Key úprava slušet.jpg
Této fotografii bude High Key úprava slušet.
Fotografie s HK úpravou.jpg
Fotografie s HK úpravou.

Pozor na maličkosti při focení

To, že chcete fotografii upravovat do High Key, byste měli vědět ještě před tím, než zmáčknete spoušť. Pečlivě si připravte scénu tak, aby na fotografii nebyly nežádoucí elementy – to znamená připravit si jednolité pozadí, zpravidla bílé.

Pro převod zvolte červený kanál.jpg
Pro převod zvolte červený kanál.

Při samotném fotografování si dávejte pozor na to, aby byl fotografovaný objekt dokonalý. Cokoliv, co bude jenom trošku rušit, bude na High Key úpravě hodně znát – i takové detaily jako rozcuchané vlasy, špatný make-up, nesundané šperky, otlačené oblečení a další zdánlivé maličkosti.

Grayscale a červený kanál

Po expozici a základní úpravě převeďte fotografii v Zoner Photo Studiu do černobílé pomocí nástroje Grayscale (CTRL+G). V metodách zvolte červený kanál, který velmi výrazně zjemní červené tóny na fotografii a udělá je téměř bílé s velmi jemnými stíny. Pleť člověka evropského a asijského typu obsahuje hlavně červené tóny – proto se na High Key úpravu používá právě červený kanál.

Pokud chcete ještě více přidat na světlosti, využijte opět nástroje pro úpravu expozice, případně si pohrajte s křivkami (Shift+C)

High Key úprava se na fotografech používala hlavně v minulosti, v současné době není tak častá. Nicméně jsou typy fotografií, kde se tato velice jednoduchá úprava pořád používá, a proto je dobré ji umět aplikovat.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *