Erotika bez nahoty?!

Erotika bez nahoty?!

Za vším hledej sex – Sigmund Freud. Tímto by se dalo shrnout mnohé, vlastně i tento článek, jenomže tak snadné to není. Do hry vstupuje také veřejný prostor, etika, kýč a zodpovědnost k modelu, aby nevypadal směšně. Z čeho tedy vycházet?

Mnoho lidí se domnívá, že fotografové od rána do večera fotografují „nahé baby“, a že to musí být super. Realita je však, jak víme úplně jinde. 

Kousek historie a kontext k dnešku

Nahota se jako taková ve výtvarném umění vyskytuje od nepaměti, fotografii nevyjímaje. Kdysi byla nahota dost velké tabu. Obyčejné fotografické akty, se považovaly za umění, byť žádný velký přesah nepřinášely. Víceméně nahrazovaly realistické malby. 

Dnes takové fotografie nikoho nezaskočí, protože nahota, erotika a virtuální sex je díky internetu velmi dostupný. Můžete namítat, že nejpoužívanější sociální sítě u nás výrazně cenzurují akt a erotiku. Ale je tomu skutečně tak? 

Ano, explicitní nahota je cenzurovaná, erotika však nikoliv. Vezměte si, že Instagram a facebook navštěvují děti, které na takový obsah mají ještě čas. Mnozí z nás pamatují 90tá léta, kdy byl sex zapojený i do reklamy na sušenky. Dnes je téma sexu dostupnější, jenom je na místě k tomu určeném. Což poukazuje na vývoj společnosti jako takové. 

Erotika bez nahoty
Zrození Venuše Sandro Botticelli 

Něžné akty? To tu už bylo


Fotografování aktů v piktorialistickém stylu, ala Drtikol, je stále mezi amatérskými nadšenci fotografie velmi oblíbené. Vyfotit však takové fotografie tak, aby nepůsobily kýčovitě je dost náročné a vyžaduje to zkušenější přístup. 

Fotografové však naráží na to, že tyto snímky nemohou vystavovat na nejnavštěvovanějších sociálních sítích, protože to je ihned vyhodnoceno jako explicitní obsah. Nejednou se stalo, že společnost Meta smazala nejenom jednotlivé fotografie, byť byly pečlivě cenzurované, ale taky celé účty. Jak z toho ven? 

Erotika bez nahoty
Foto: František Drtikol
Erotika bez nahoty
Foto: Jan Černý. Janovy fotografie mají prvky klasické aktové fotografie ze staré školy. Je vidět, že je zkušený fotograf tohoto žánru.

Umění skrývat a provokovat


Když se nad tím takto zamyslíte, proč nutně fotografovat nahotu, když stačí naťukat správnou adresu do vyhledávače a máte ji tam v jakékoliv podobě. Zkuste se zamyslet nad tím, jak erotiku a sexualitu zamaskovat. Stačí použít jednoduchou poučku: „Když to uvidí dítě, pochopí to?“ Pokud ne, ale zatrpklé puritány to zaručeně pobouří, jste na správné cestě. 

Stačí se podívat na Instagram lidí, kteří primárně ani fotografové nejsou, ale s erotikou a sexem si vyloženě hrají. Umí nahotu skrýt, ale o to více provokovat. Sex skryjí za cvičení, jógu a častokrát stačí i výraz. Proto se odvolám na jeden se svých dřívějších článků o dokumentu – jak udělat fotku, tak, aby byla uvěřitelná a upřímná. Pokud se vám to nepovede, hrozí, že fotografie bude vypadat spíše směšně a kýčovitě než eroticky a provokativně. 

Erotika bez nahoty
Erotika bez nahoty, foto: Instagram

Současní mistři v oboru


Uveďme si několik příkladů ze světa, ale i z domova. Terryho Richardsona, nemusíme nijak zvlášť představovat, jeho fotografie provokují puritány už hezkou řádku let, přitom jsou velmi ceněné. 

Erotika bez nahoty
Sice se jedná o ořezanou fotografii, (modelka – pornoherečka Sasha Grey má na celé fotografii také prsa) ale její výraz mluví (a provokuje) za vše. Foto: Terry Richardson

Úspěšný německý fotograf Juergen Teller také velmi rád provokuje, a častokrát mnohem sofistikovaněji než Američan Richardson.

Erotika bez nahoty
Foto: Juergen Teller

V našich končinách jsou také spousty fotografů, kteří se zajímají o téma sexuality, jdou vyloženě do hloubky a zkoumají různé působení lidské sexuality. Dita Peppe je skvělým příkladem.

Erotika bez nahoty
Foto: Dita Peppe, z knihy Láska

Také moje partnerka se tématu sexuality věnuje.

Erotika bez nahoty
Foto: Gabriela Elias

Ani já si čas od času neodpustím nějakou fotografii, která je eroticky laděná, i když tady je ta provokace mířená jinde.

Erotika bez nahoty
Foto: Majo Elias

Versus

Erotika bez nahoty
Foto: Régis Bossu

Za vším hledej sex, to je odkaz Sigmunda Freuda, a něco na tom bude. I on svým učením provokoval ve své době mnohé lidi, a přitom se z jeho učení vychází dodnes. Naučte se také nejenom smyslně, nebo i vtipně provokovat. Nahotu k tomu nepotřebujete, více vzrušující bývá to co je skryto.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (2)

  1. Erotika bez nahoty – stupidní výběr fotografii. Jen Drtikol je výborná fotografie. Ostatní jen vulgarita.

  2. Jindra Močičková

    Juergen Teller mi připadá vtipný. Jinak je to většinou vulgární a bez nápadu. Jindra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *