Jak fotit cosplay: základem je dobrý kostým, příprava a inspirace 

Jak fotit kostýmy tak, aby vynikly? Přečtěte si, kde sehnat modely k vašim cosplay portrétům, jak se na focení připravit a na co se zaměřit v jeho průběhu. Vše vám ukážeme i na praktické ukázce z jednoho focení. Kostýmy jsou vděčné a fotogenické téma. V článku vám dáme pár tipů, jak je fotit co nejlépe.

Před samotným začátkem focení je nejdůležitější příprava. Pokud ji nepodceníte, tak se vám nestane, že na sebe budete s modelem/modelkou jen prázdně zírat a uvažovat, kde začít. Na co přesně byste se během přípravy měli zaměřit?

Cosplay je zkratka pro spojení costume play, tedy kostýmová hra. Jak sousloví napovídá, nejde jenom o samotný kostým, ale také o herecký výkon. Člověk v kostýmu (cosplayer) nenapodobuje danou postavu jenom vizuálně, ale má nastudovaný i její charakter, historii, zvyky a typické hlášky. 

Příprava na kostýmové focení

  • Kde hledat modely? Jedno z míst, kde můžete najít modely, je Instagram. Termínem, který hledáte, je slovo cosplay. Cosplayeři jsou nadšenci do kostýmů,  kteří jsou vždy lační po dobrých fotografiích. Pokud si zadáte hashtag #czechcosplay, otevřou se vám nemalé možnosti. Stejně tak máte možnost oslovit někoho na Facebooku. Pokud do vyhledávání na Facebooku zadáte „cosplay“, najdete spousty a spousty stránek nadšených tvůrců kostýmů. Stejně to funguje i s kostýmy z larpů, stačí namísto „cosplay“ hledat „larp“. Larpové kostýmy nebývají podle konkrétní předlohy a jsou převážně historické.
Jak fotit cosplay: základem je dobrý kostým, příprava a inspirace
Důležitý je nejen celek, ale i detail! Nikon D750, 35 mm, 1/400, f/1.4, ISO 200, Zoner Photo Studio X.
  • Výběr lokaceje samo o sobě dost rozsáhlé téma, které by zasloužilo samostatnou kapitolu.  Základem je však jednoduchá poučka: daný kostým se do zvoleného prostředí musí hodit. Fantasy kostýmy je lepší fotit na hradech nebo v lesích, sci-fi v moderních stavbách, post-apo v urbex stylu v opuštěných budovách, western ve vesnicích (ideálně takových, kde ve větru poletuje uschlé křoví) a tak dále.
Jak fotit cosplay: základem je dobrý kostým, příprava a inspirace - Warcraft
I přesto, že je zde prostředí spíše upozaděno, stále pomáhá utvořit celkový dojem. Proto je v případě kostýmu z fantasy série Warcraft využit nenápadný hrad. Práce s dýmem dokresluje atmosféru. Nikon D750, 35 mm, 1/500, f/1.4, ISO 200, Zoner Photo Studio X.
  • Nalezení inspirace je nesmírně důležité. Doporučujeme vám, abyste si prohlédli obrazy a fotografie, které s kostýmem souvisí. Nemusí se nutně jednat o fotografie či malby toho stejného kostýmu, klidně si vyberte nějaký jiný. Doporučujeme však držet se stejného stylu a zasazení, podobně jako u výběrem lokace. Tento proces vám pomůže rozšířit si povědomí, ale mějte se na pozoru! Není dobré snažit se přesně napodobit práci někoho jiného, protože to může vám samotným svázat ruce.
Jak fotit cosplay: základem je dobrý kostým, příprava a inspirace - oheň
Ukázka práce s efektem ohně. Modelce opravdu hoři ruka. Nikon D750, 50 mm, 1/, f/1.4, ISO 158, Zoner Photo Studio X.

Určitě nezapomeňte na seznámení se s kostýmem. Vždy myslete na to, že fotíte postavu, pravděpodobně fiktivní, která je ze hry, knihy či filmu. Ta postava má vlastní historii. Vám se proto vyplatí zjistit si, odkud pochází, čím vším si prošla, jaká je a v ideálních případech se můžete seznámit s nějakou její typickou pózou.

Jak fotit cosplay: základem je dobrý kostým, příprava a inspirace
Bláznivá a hravá postava, kterou modelka perfektně ztvárnila. Je vidět i zbraň, ale není na ni kladen důraz. Nikon D750, 35 mm, 1/4000, f/1.4, ISO 100, Zoner Photo Studio X.

Čím více o této postavě víte, tím lépe se vám s ní poté bude pracovat. Dovedete si představit, jak by se asi tvářila, jak by seděla a můžete vymyslet i zbrusu nové pózy. Pokud je historie postavy obtížněji zjistitelná, zkuste se zeptat osoby, která vám stojí modelem – ta předlohu zpravidla zná.

Jak fotit cosplay: základem je dobrý kostým, příprava a inspirace - Sansa Stark
Modelka představuje Sansu ze seriálu Hra o trůny v póze, která se pro ni stala typickou. Nikon D750, 80 mm, 1/320, f/2.8, ISO 200, Zoner Photo Studio X.

Pokud nefotíte kostým podle předlohy a jedná se spíše o nějakého „náhodného rytíře“, nezoufejte. V tu chvíli začíná pravá zábava, protože všechny potřebné detaily mu můžete sami vymyslet. Jeho povaha, minulost, cíle a motivace, to vše bude záviset jen na vás. Postava, kostým a tím pádem i fotografie tak budou originálnější.

Jak fotit cosplay: základem je dobrý kostým, příprava a inspirace
Některé fotky vyžadují další úpravy v Zoner Photo Studiu, ale výsledky pak stojí za to! Nikon D750, 50 mm, 1/320, f/1.4, ISO 200, Zoner Photo Studio X.

V průběhu focení

Jakmile začnete fotit, snažte se celou dobu komunikovat se svým fotografovaným protějškem. Jste to vy, kdo musí dávat pozor, jestli je kostým v pořádku. Pokud se nějaká součást kostýmu pokazí, je vaším úkolem na to upozornit. Řekněte modelu/modelce, kde je chyba, ale nezapomínejte také dávat rady, návrhy a podněty. „Zaujmi takovou a takovou pózu.“ „Tvař se hrdinně.“ Vy v tu chvíli vedete focení a vy máte v rukách výslednou podobu fotografie. Nebojte se být iniciativní.

Jak fotit cosplay: základem je dobrý kostým, příprava a inspirace - Noct
Foceno na Animefestu. Ráda si hraju se západy slunce. Jedná se o sci-fi postavu, zasazení do prostředí města je tedy v pořádku. Nikon D750, 35 mm, 1/4000, f/1.4, ISO 200, Zoner Photo Studio X.

Po focení nebo ještě v jeho průběhu si zkuste sednout s modelkou a pobavte se o fotkách. Dohodněte se spolu, jaké fotky jsou podle vás povedené, a zjistíte, které pózy a výrazy „fungují“. Stejně tak můžete společně vymyslet nějaké postprodukční úpravy. V Zoner Photo Studiu není problém atmosféru dotvořit a přidat fotce na výrazu.

Jak na to všechno v praxi?

Při focení samotném je dobré se zaměřit na tři základní body:

  • detaily
  • celý kostým
  • tvář 

Příklad celého procesu si uvedeme na modelce Týnce, která má na sobě kostým ze hry The Last of Us. Postava, kterou Týnka představuje, se jmenuje Ellie.

Jak fotit cosplay: základem je dobrý kostým, příprava a inspirace - Ellie
Modelka Týna ztvárňuje postavu Ellie ze hry Last of Us. Nikon D750, 50 mm, 1/400, f/1.4, ISO 320, Zoner Photo Studio X.

Využívejte detaily

Nejdříve si prohlédněte kostým a najděte něco, co v něm vyniká. Zde je zajímavých aspektů hned několik: kytara, tetování na ruce a obličej s originálním make-upem. Jakmile máme nalezené tyto tři konkrétní detaily, při focení je blíže využijeme. Modelku můžeme nafotit například tak, aby vyniklo tetování. Nebo si vymyslíme pózu, ve které bude ústředním motivem kytara.

Jak fotit cosplay: základem je dobrý kostým, příprava a inspirace
Zde se podařilo využít hned dva ze zmíněných motivů – tetování a kytara jsou na fotografii v popředí a nádherně vynikají. Nikon D750, 35 mm, 1/100, f/1.4, ISO 200, Zoner Photo Studio X.

Po detailech k postavě

Po nafocení detailů přejděte ke kostýmu jako celku. Vyfotit samotnou celotělovou fotografii je jednoduché, ale jak ji ozvláštnit? Právě v tuto chvíli si vzpomeňte na vše, co jste se během přípravy o postavě dozvěděli. Víte, že Ellie žije v ponurém post-apokalyptickém světě. Že je statečná a silná. Nastavte její pózu tak, aby dala těmto vlastnostem vyniknout. K vylepšení výsledné fotografie také hodně pomáhá již zmíněný výběr lokace. Nechte atmosféru prostředí z fotografie dýchat.

Jak fotit cosplay: základem je dobrý kostým, příprava a inspirace
Samotná modelčina postava je vyfocená z odstupu, aby vynikla rozpadlá budova, která ji obklopuje. Nikon D750, 50 mm, 1/500, f/1.4, ISO 100, Zoner Photo Studio X.

U portrétů nezapomeňte na emoce

V třetím kroku vás čeká tvář. Portrétní fotografie jsou velmi oblíbené, už jen díky tomu, že slouží jako profilové obrázky. Jak tedy fotografii obličeje udělat nevšední, když jsou dnes tak běžné? Emoce. Opět si vzpomeňte na historii postavy. Jaké emoce jsou pro ni nejtypičtější? Ellie viděla lidi umírat, zažila konec světa. Na místě tedy budou smutek a hněv.

Proto modelku poproste, ať si tohle všechno uvědomí. Je dobré, když se zcela oddá emoci, kterou se snažíte zachytit. Pokud je to nutné, ať si zařve, rozesměje se. Ať si vzpomene na smutné chvíle, klidně povyprávějte děsivou historku a vyvolejte strach. Ale buďte připraveni. Tyto uměle vyvolané emoce nevydrží dlouho. Musíte být pohotoví, abyste zachytili emoci přesně v tom správném okamžiku.

Jak fotit cosplay: základem je dobrý kostým, příprava a inspirace
Zachycení emocí – těsně po tomto záběru začala Ellie – Týna křičet. Nikon D750, 50 mm, 1/160, f/1.4, ISO 250, Zoner Photo Studio X.

Může se stát, že se vám zničehonic zcela intuitivně zalíbí nějaké místo, póza či předmět, který najdete. Neváhejte a fotku okamžitě udělejte. Právě takové fotografie, kdy vás osvítila inspirace a během jejichž pořizování se „zastaví čas“, bývají ty nejlepší.

Závěrem

Focení kostýmů je kreativní a zábavné. Můžete jít do extrému, zapojit víc představivosti, objevit nová místa a třeba i použít nové věci při focení. Člověk si zkusí fotit s ohněm, se zvířaty, s dýmem. A to všechno se k focení hodí. A nositelé kostýmů jsou velmi vděční za fotografie, protože zvěční něco, co si sami vyrobili a jsou na to hrdí. Celé je to zkrátka velice příjemná a nová zkušenost.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *