Jak vytvořit vlastní fotoknihu

Vytištěná fotka má vždy větší kouzlo než digitální, protože vzpomínky zachycené vaším fotoaparátem můžete držet v ruce. Díky fotoknize je navíc máte pěkně pohromadě. Vyberte ty nejlepší fotky z dovolené nebo ze svatby a vytvořte profesionálně vypadající fotoknihu. Je to skvělá vzpomínka pro vás i pěkný dárek pro vaše blízké!

V Zoner Photo Studiu X můžete kromě upravování fotek vytvářet i fotografické předměty. Mezi nejoblíbenější patří fotoknihy. Na následujících řádcích se dočtete, jak z fotek na disku vyrobit knížku, která uchová vaše vzpomínky. 

Zvolte formát knihy a můžeme začít

Pro vytvoření fotoknihy otevřete v Zoner Photo Studiu modul Vytvořit a klikněte na +Vytvořit nový projekt.

Jak vytvořit vlastní fotoknihu - založení projektu
Klikněte na Fotoknihu a vytvořte nový projekt.

V první řadě si rozmyslete, jaký bude mít fotokniha formát. Máte na výběr fotoknihy A4 na výšku i na šířku, případně čtveraté o délce strany 20 centimetrů. HD varianty mají stejné rozměry, ale rozdíl je v kvalitě. Jsou to fotoknihy s nejvyšší kvalitou tisku i materiálu s novou technologií výroby, která redukuje problém s přehybem ve střední části. Ten se nám povedlo zploštit tak, že si můžete vložit jednu fotku na celou dvoustranu a přehyb vás bude rušit jen minimálně.

Jak vytvořit vlastní fotoknihu - volba formátu fotoknihy
Zvolte formát fotoknihy.

Vyberte si barvy

Barevné Šablony projektu jsme pro vás připravili tak, aby k sobě barvy pozadí a písma dobře ladily. Ale vůbec je nemusíte použít a můžete si sami vybrat barvy, které se vám budou líbit.

Rozložení strany se vám přizpůsobí

Pod Rozložením strany najdete šablony pro jednotlivé dvoustrany. Jsou rozdělené podle toho, kolik máte na dvoustraně fotek. Šablony jsou buď jen z fotek, nebo i doplněné o texty. 

O počet fotek ve volbách Rozložení strany se ale starat nemusíte. Nejprve si na dvoustranu přetáhněte ze spodního filmového pásu všechny fotky, které na ní chcete mít, a program vám pak automaticky nabídne vhodné šablony pro daný počet fotek. Šablony se tak přizpůsobí tomu, co všechno na dvoustraně chcete mít.

Jak vytvořit vlastní fotoknihu - rozložení stránky
Podle počtu fotek na stránce vám program nabídne vhodné šablony.
Jak vytvořit vlastní fotoknihu - vložení fotografie do šablony
Přetáhněte fotky do knihy ze spodního filmového pásu.

Upravte ořez fotek

Abyste upravili fotky v každé stránce, otevřete ji dvojklikem. Pak každou fotku umístíte tak, aby kompozice byla co nejlepší. Jsou zde i nástroje na otočení fotky, vsazení nebo smazání. 

Chcete na dvoustranu přidat další obrázek nebo text bez ohledu na zvolené Rozložení strany? Žádný problém, další fotku nebo text vložíte pomocí tlačítek v pravém panelu.

Jak vytvořit vlastní fotoknihu - oříznutí fotky
Dvojklikem otevřete stránku a upravíte ořez fotek.

Přizpůsobit formát nebo fotky?

Tato nenápadná volba je zásadní a zaslouží si vaši pozornost. Přizpůsobit rámec formátu znamená, že vaše fotky vyplní celou plochu dvoustrany. Počítejte ale s tím, že fotky budou lehce oříznuté.

Jak vytvořit vlastní fotoknihu - výběr formátu fotek
Nastavte, zda se mají fotky oříznout, nebo vsadit.

Druhá volba Přizpůsobit rámec fotkám znamená, že fotky budou celé bez ořezu, ale na stránce pak vzniknou nějaké okraje.

Jak vytvořit vlastní fotoknihu - výběr formátu fotek
Přizpůsobení rámce fotkám zamezí nechtěnému ořezu.

Poslední volbou je Přizpůsobit rámec čtvercovým fotkám, kde dojde vždy k ořezu na poměr stran 1:1. Většinou vypadá lépe přizpůsobení formátu, ale může se pak stát, že oříznete části fotek, kde jsou důležité informace. Proto máte na výběr a rámec můžete měnit.

Vyzkoušejte i rámečky

V neposlední řadě vyzkoušejte, jestli budou fotkám slušet okraje a rámečky. Máte na výběr libovolné barvy, hranaté i zaoblené. Pomocí posuvníků upravíte šířku rámečků a odsazení toho, jak budou fotky daleko od sebe. Tohle není potřeba nastavovat u každé strany v knize zvlášť. Pro stejnou úpravu na všech stranách klikněte na Nastavit všem.

Jak vytvořit vlastní fotoknihu - výběr rámu fotek
Přidejte fotkám rámeček a nastavte jeho parametry.

Přidejte popisky

Některé šablony včetně úvodní strany v sobě mají textové pole. Po rozkliknutí se otevře okno s úpravou parametrů textu.

Jak vytvořit vlastní fotoknihu - úprava textu
Kliknutím do textového pole přidáte text.

U některých šablon v Rozložení strany najdete ve spodní části šablony, ve kterých je textové pole. K fotkám tak můžete napsat příběh, kde byly vyfoceny nebo nějakou poznámku, která se bude hodit, až fotoknihu otevřete po delší době.

Jak vytvořit vlastní fotoknihu - šablony s připraveným textovým polem
Některé šablony mají i textové pole.

Až bude vaše fotokniha hotová, můžete ji uložit do PDF, vytisknout nebo rovnou kliknout na tlačítko Objednat a přijde vám poštou až domů. 

Jak vytvořit vlastní fotoknihu - uložení/objednávka
Výslednou fotoknihu uložte nebo objednejte.

Vytvořte si unikátní vzpomínky ještě dnes 

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a vytvořte si vlastní fotoknihu! 

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře