Jak vytvořit vlastní fotoknihu

Vytištěná fotka má vždy větší kouzlo než digitální, protože vzpomínky zachycené vaším fotoaparátem můžete držet v ruce. Díky fotoknize je navíc máte pěkně pohromadě. Vyberte ty nejlepší fotky z dovolené nebo ze svatby a vytvořte profesionálně vypadající fotoknihu. Je to skvělá vzpomínka pro vás i pěkný dárek pro vaše blízké!

V Zoner Photo Studiu X můžete kromě upravování fotek vytvářet i fotografické předměty. Mezi nejoblíbenější patří fotoknihy. Na následujících řádcích se dočtete, jak z fotek na disku vyrobit knížku, která uchová vaše vzpomínky.

Před vytvořením nového projektu si dejte pozor, abyste měli fotky v barevném prostoru sRGB. To bývá v ZPS X nastaveno automaticky. Při exportu fotek to zkontrolujte v Barevném prostoru, kde by mělo být „Neměnit“ nebo sRGB. Pokud nám fotky budou dodány s jiným nastavením, neručíme za barevné odchylky.

 Zvolte formát knihy a můžeme začít

Pro vytvoření fotoknihy otevřete v Zoner Photo Studiu modul Tisk a Fotokniha je hned první možnosti. Po kliknutí na Fotokniha se vám otevře nabídka předchozích projektů, pokud jste už nějaké vytvářely. Novou knihu založíte kliknutím na +Vytvořit nový projekt.

 

Jak vytvořit vlastní fotoknihu
Klikněte na Fotoknihu a vytvořte nový projekt.

V první řadě si rozmyslete, jaký bude mít fotokniha formát. Máte na výběr fotoknihy A4 na výšku i na šířku, případně čtveraté o délce strany 20 centimetrů. HD varianty mají stejné rozměry, ale rozdíl je v kvalitě. Jsou to fotoknihy s nejvyšší kvalitou tisku i materiálu s novou technologií výroby, která redukuje problém s přehybem ve střední části. Ten se nám povedlo zploštit tak, že si můžete vložit jednu fotku na celou dvoustranu a přehyb vás bude rušit jen minimálně.

Jak vytvořit vlastní fotoknihu
Zvolte formát fotoknihy.

Vyberte si barvy

Barevné Šablony projektu jsme pro vás připravili tak, aby k sobě barvy pozadí a písma dobře ladily. Ale vůbec je nemusíte použít a můžete si sami vybrat barvy, které se vám budou líbit.

Rozložení strany se vám přizpůsobí

Pod Rozložením strany najdete šablony pro jednotlivé dvoustrany. Jsou rozdělené podle toho, kolik máte na dvoustraně fotek. Šablony jsou buď jen z fotek, nebo i doplněné o texty.

Jak vytvořit fotoknihu
Podle počtu fotek na stránce vám program nabídne vhodné šablony.

O počet fotek ve volbách Rozložení strany se ale starat nemusíte. Nejprve si na dvoustranu přetáhněte ze spodního filmového pásu všechny fotky, které na ní chcete mít, a program vám pak automaticky nabídne vhodné šablony pro daný počet fotek. Šablony se tak přizpůsobí tomu, co všechno na dvoustraně chcete mít.

Jak vytvořit fotoknihu
Přetáhněte fotky do knihy ze spodního filmového pásu.

Upravte ořez fotek

Abyste upravili fotky v každé stránce, otevřete ji dvojklikem. Pak každou fotku umístíte tak, aby kompozice byla co nejlepší. Jsou zde i nástroje na otočení fotky, vsazení nebo smazání.

Jak vytvořit fotoknihu
Dvojklikem otevřete stránku a upravíte ořez fotek.

Chcete na dvoustranu přidat další obrázek nebo text bez ohledu na zvolené Rozložení strany? Žádný problém, další fotku nebo text vložíte pomocí tlačítek v pravém panelu.

Jak vytvořit fotoknihu
Přidejte další obrázek nebo text nad rámec šablony pomocí ikon v pravém panelu.

Vyplnit fotky nebo vsadit?

Tato nenápadná volba je zásadní a zaslouží si vaši pozornost. Při volbě Vyplnit budou fotky zabírat celou plochu dvojstrany. Počítejte ale s tím, že fotky budou lehce oříznuté.

jak vytvořit fotoknihu
Nastavte, zda se mají fotky oříznout, nebo vsadit.

Druhá volba Vsadit znamená, že fotky budou celé bez ořezu, ale na stránce pak vzniknou nějaké okraje.

Jak vytvořit fotoknihu
Vsazení fotek zamezí nechtěnému ořezu.

Poslední volbou je Vsadit čtvercově, kde dojde vždy k ořezu na poměr stran 1:1. Většinou vypadá lépe vyplnění, ale může se pak stát, že oříznete části fotek, kde jsou důležité informace. Proto máte na výběr a rámec můžete měnit.

Vyzkoušejte i rámečky

V neposlední řadě vyzkoušejte, jestli budou fotkám slušet okraje a rámečky. Máte na výběr libovolné barvy, hranaté i zaoblené. Pomocí posuvníků upravíte šířku rámečků a odsazení toho, jak budou fotky daleko od sebe. Tohle není potřeba nastavovat u každé strany v knize zvlášť. Pro stejnou úpravu na všech stranách klikněte na Nastavit všem.

Jak vytvořit fotoknihu
Přidejte fotkám rámeček a nastavte jeho parametry.

Přidejte popisky

Některé šablony včetně úvodní strany v sobě mají textové pole. Po rozkliknutí se otevře okno s úpravou parametrů textu.

jak vytvořit fotoknihu
Kliknutím do textového pole přidáte text.

U některých šablon v Rozložení strany najdete ve spodní části šablony, ve kterých je textové pole. K fotkám tak můžete napsat příběh, kde byly vyfoceny nebo nějakou poznámku, která se bude hodit, až fotoknihu otevřete po delší době.

jak vytvořit fotoknihu
Některé šablony mají i textové pole.

Až bude vaše fotokniha hotová, můžete ji uložit do PDF, vytisknout nebo rovnou kliknout na tlačítko Objednat a přijde vám poštou až domů. 

Jak vytvořit fotoknihu
Výslednou fotoknihu uložte nebo objednejte.

Vytvořte si unikátní vzpomínky ještě dnes 

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a vytvořte si vlastní fotoknihu! 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (4)

 1. Dobrý den. Lze vytvořenou fotoknihu přeposlat manželce do notebooku, nebo nějak nasdílet, aby si ji mohla otevřít a udělat v ní další úpravy? A ideálně pak bych to mohl finalizovat? Pepa

  1. Zdravím vás, Pepo,
   těší mě, že využíváte Zoner Photo Studio a funkci vytvoření fotoknihy. Sdílení fotoprojektů mezi počítači lze. Ale popravdě, je to hodně složité, a asi bych Vám spíše doporučila vytvořit a dokončit projekt na jednom počítači. Možná si udělejte s manželkou hezký večer, sedněte si oba k počítači a dokončete knihu společně, co? Nicméně, pokud byste to přece jen chtěl zkusit, odkáži vás na naši podporu (podpora@zoner.cz), kde vám kolegové ochotně poradí se všemi detaily.
   Přeji vám hezký večer u tvoření fotoknihy a ať se vydaří:-)
   Eva | Redakce Milujeme fotografii

 2. Dobrý den se Zonerem na úpravu fotek jsem velice spokojen, ale co se týče vytvoření fotoknihy v samém programu nic moc. Když srovnám s programem Fotolabu, více možností a lépe se s ním pracuje.
  S pozdravem Pavel Sychra.

  1. Dobrý den, Pavle,
   díky za váš komentář. Máme radost, že jste se Zoner Photo Studiem X spokojený. Na trhu je mnoho programů a různými specializacemi pro práci s fotkami. Zoner Photo Studio X je komplexní program na úpravu fotografií na té nejvyšší možné úrovni. Snažíme se program neustále komplexně vylepšovat. Někdy jsou vylepšení jednoho modulu výraznější na úkor jiného modulu a jindy zase naopak. Věříme, že se vám fotoknihy budou časem vytvářet lépe a lépe.
   Přeji pěkný den
   Eva | Redakce Milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *