Jak vytvořit vlastní fotoknihu

Představte si, že vzpomínky zachycené svým fotoaparátem můžete držet v ruce. Všechny pěkně dohromady, v jedné knize. Vytiskněte fotky z dovolené nebo ze svatby, ať už pro sebe nebo pro své blízké, a vytvořte si profesionálně vypadající fotoknihu.

Protřídit a upravit fotografie a vytvořit z nich fotoknihu v jednom jediném programu? To není sen. Pomůže vám k tomu Zoner Photo Studio X, ve kterém můžete rovnou vytvořit fotopředměty a přímo z programu objednat. Pojďme se podívat, jak na to.

bannermf_690x120

Vyberte a označte ty nejlepší fotografie

Předpokládejme, že fotografie pro své dílo už máte upravené a budete je vybírat ze svého fotoarchivu. V této fázi přípravy mají vyhráno ti z vás, kteří si zakládají na pečlivě roztříděných fotkách. Výběr vám totiž zjednoduší vyhledávání v katalogu podle hvězdiček, barevných značek, klíčových slov nebo geolokací. Všechna tato takzvaná metadata vám podstatně usnadní vyhledání nejlepších nebo konkrétních snímků napříč celým fotoarchivem.

Přečtěte si články, které vám pomohou k přehlednějšímu fotoarchivu:

>> Jednoduchá správa fotografií s katalogem v programu Zoner Photo Studio

>> Úklid fotoarchivu: Třídění fotografií pomocí značek a hodnocení

>> Úklid fotoarchivu: Popisujte fotky klíčovými slovy

>> Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím

 

Pokud vašemu fotoarchivu vládne spíš chaos, doporučujeme s tím brzy něco udělat. Teď vám ale nezbyde nic jiného, než projít všechny fotografie po paměti nebo složku po složce.

Všechny vybrané fotografie si označte tak, abyste je při tvorbě fotoknihy snadno našli. Nechcete vytvářet zbytečné kopie například překopírováním vybraných snímků do zvláštní složky? Označte si vybrané fotografie barevnou značkou nebo například klíčovým slovem fotokniha. Následně si podle daného parametru snímky vyfiltrujte kliknutím do pole Rychlého vyhledávání (případně klávesovou zkratkou Ctrl+F).

V uspořádaném fotoarchivu najdete požadované snímky během několika okamžiků.jpg

V uspořádaném fotoarchivu najdete požadované snímky během několika okamžiků.

Poté klikněte na záložku modulu Vytvořit.

Výběr formátu a šablony

Modul Vytvořit vám nabídne v pravém panelu několik projektů. Mezi nimi vyberte Fotokniha.

Modul Vytvořit nabízí několik možností, co můžete z vlastních fotografií vyrobit.jpg

Modul Vytvořit nabízí několik možností, co můžete z vlastních fotografií vyrobit.

Nejprve si zvolte formát fotoknihy – můžete zvolit mezi formátem A4 na výšku, na šířku a čtvercovým formátem 20×20 cm.

Dál vyberte šablonu, která se vám nejvíce líbí. Šablony se liší především v rozložení titulní stránky a ve vzorech a typech rámečků kolem snímků. Jsou zde ale další parametry, které můžete měnit:

  • počet stran,
  • barva pozadí papíru,
  • šířka a barva rámečků kolem fotografií, případně jeho zaoblení nebo průhlednost.

Pro jednotlivé stránky můžete také vybrat z několika různých rozložení fotografií. Hlavní role se tak na stránce ujme buď snímek samotný, nebo můžete snímky různě kombinovat s textem nebo navzájem.

Vyberte takovou velikost, šablonu a rozložení, které vám vyhovují.jpg

Vyberte takovou velikost, šablonu a rozložení, které vám vyhovují.

Poskládejte snímky podle svého

Nejspíš jste zaznamenali, že po otevření modulu Vytvořit se fotografie do fotoknihy naskládaly v pořadí, v jakém je máte ve složce. To nemusí být vaším záměrem. Proto v pravém panelu použijte křížek pro odstranění vložených fotografií, nebo si je prostým tažením myši přeskládejte ve fotoknize tak, jak potřebujete.

Pokud jste si fotky předem nevyfiltrovali, ale hledáte v jednotlivých složkách, použijte pro procházení složek levý panel s navigátorem.

Snímky rozmístěte jednoduchým tažením myši. Ve spodním řádku také vidíte na fotografiích číslovku, která označuje, kolikrát už jste konkrétní snímek ve fotoknize použili.jpg

Snímky rozmístěte jednoduchým tažením myši. Ve spodním řádku také vidíte na fotografiích číslovku, která označuje, kolikrát už jste konkrétní snímek ve fotoknize použili.

Na rozlišení záleží

Při jakémkoliv tisku fotografií mějte na paměti, že musíte mít snímky v dostatečném rozlišení – ideální pak je fotografie v originální velikosti. Při tvorbě fotopředmětů v ZPS ale nemusíte konkrétní rozlišení dopočítávat. Program vás upozorní, pokud je použitá fotka příliš malá. Snímky s nedostatečným rozlišením označí piktogramem s vykřičníkem.

Obrázky označené vykřičníkem v oranžovém trojúhelníku budou vypadat ve vytištěné podobě pravděpodobně ještě v pořádku, piktogramu v červeném kolečku se ale raději vyhněte úplně a fotografii vyměňte.jpg

Obrázky označené vykřičníkem v oranžovém trojúhelníku budou vypadat ve vytištěné podobě pravděpodobně ještě v pořádku, piktogramu v červeném kolečku se ale raději vyhněte úplně a fotografii vyměňte.

Úprava stránek

Pro podrobnější prohlédnutí konkrétní dvojstránky použijte dvojklik myší. Zobrazí se vám na ploše celá dvojstrana. Princip je stejný jako při přechodu mezi režimy Prohlížeč a Náhled v modulu Správce.

Po kliknutí na obrazové pole můžete fotografie zvětšovat, posouvat nebo otáčet.jpg

Po kliknutí na obrazové pole můžete fotografie zvětšovat, posouvat nebo otáčet.

Texty a jejich parametry upravte kliknutím do vyznačeného textového pole s nápisem Vložte text. Modul Vytvořit v ZPS má v sobě integrovaná jak některá vlastní písma, tak přejímá knihovnu písem vašeho počítače. Chybí-li vám tedy nějaké písmo, nainstalujte ho do Windows a ZPS restartujte. Písmo se do programu načte.

Upravte také samotné fotografie. Z nich se vkládají jen výřezy podle toho, jak velká jsou obrazová pole fotoknihy. Šablona tedy určuje formát knihy a předpřipravená pole nejdou měnit. Můžete ale s výřezy z fotek různě zvětšovat (nikoliv zmenšovat) nebo měnit jejich polohu.

Uložte si projekt a objednejte

Pro případné změny v budoucnosti doporučujeme projekt uložit. Seznam uložených projektů uvidíte v úvodním panelu pod výběrem projektů a můžete se k němu kdykoliv vrátit a upravit. Uložit fotoknihu můžete také do formátu PDF. Ten není dál možné upravovat, pro prohlížení ale stačí.

Všechny uložené projekty jsou přehledně seřazené na úvodní obrazovce modulu.jpg

Všechny uložené projekty jsou přehledně seřazené na úvodní obrazovce modulu.

Veškeré projekty si můžete také sami tisknout, ale pro profesionální tisk fotoknihy doporučujeme tisk objednat přímo ze Zoner Photo Studia. Stačí kliknout na zelené tlačítko Objednat, vyplnit dodací adresu a zaplatit pomocí služby PayPal.

Fotoknihu objednáte kliknutím jednoho tlačítka.jpg

Fotoknihu objednáte kliknutím jednoho tlačítka.

Vyzkoušejte Zoner Photo Studio na 30 dní zdarma a udělejte pro své blízké krásné fotoknihy z vlastních fotek. Zaručeně potěší!

Poslední aktualizace 30. listopadu 2016

21 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Aja Voráčková

Aja je nadšený psavec, amatérský fotograf a vášnivý kulinář, což se projevuje i v jejích fotografiích. Fotí jak jídlo samotné, tak nejrůznější kulinářské a gastronomické akce, na nichž má nejraději spokojené a šťastné výrazy zúčastněných jedlíků.

Číst všechny články.

Komentáře