Sportovní fotografie: Jakou fotografickou techniku použít na hokejovém zápase?

Fotografování hokeje je dynamická disciplína, která klade vysoké nároky na techniku i zkušenosti fotografa. Správná volba objektivu, práce s expozicí na bílé ploše i rychlost zaostřování jsou klíčové. Naučte se zachytit nejen hru, ale i emoce na ledě i v hledišti. Jaké vybavení a triky se vám budou hodit?
V minulém díle jsme si vysvětlili, jak fotit hokejový zápas. K dosažení co nejlepších hokejových snímků je ale také potřeba vědět, jakou zvolit techniku. Výběr potřebné fototechniky se odvíjí od toho, jaké bude v hokejové hale osvětlení. Osobně bych určitě doporučil objektiv 70-200 mm f/2,8, který je pro mě takový základ pro focení hokejových zápasů.
V hokejových halách nižších soutěží bude světelnost objektivu okolo f/2,8 v podstatě nutnost. Ale můžete se setkat i s dobře osvětlenou halou, kde by vám mohl stačit i objektiv s menší světelností.
Ohnisková vzdálenost 70-200 mm je vhodná na fotografování od střídaček i od mantinelu, ale pro focení z vyšších diváckých pater se spíše hodí objektiv s delší ohniskovou vzdáleností. Profesionální fotografové používají například 300 mm f/2,8.
Pro fotografování v rohu mantinelu zase naopak doporučuji spíše kratší ohnisko pro snímky soubojů. Pro zdokumentování dění okolo brány a pořízení nějakého detailu doporučuji ohnisko okolo těch 70-200mm.
Nezapomeňte, že focení hokejového zápasu není jen o focení hry. Během zápasu se konají různé tiskovky, soutěže, děkovačky, ceremoniály atd, takže při výběru ohniska objektivu myslete i na to. Pravdou je, že ve většině případů si vystačíte s objektivem s ohniskovou vzdáleností okolo 70-200 mm, ale jsou situace, kdy se kratší ohnisko prostě hodí.
Jaký foťák bude nejlepší? Určitě doporučuji nějaký s full-frame snímačem, kvůli snížení šumu. Hokej je rychlá hra, a protože jste často dost blízko a musíte opravdu rychle přeostřovat, je velmi důležitá kvalita a rychlost zaostření.
Co si ještě vzít s sebou
Určitě bych začal rozlišovací vestou. Na zápasech vyšších hokejových soutěží byste ji měli dostat, ale já mám vždy alespoň jednu náhradní u sebe. Hokej jako halový sport s sebou nese řadu výhod, nemusíte řešit vliv počasí. Mimo přestávek zde bývá zde konstantní světlo a teplota. Čemu byste ale měli věnovat pozornost, je obuv. Může se vám stát, že budete muset vstoupit na ledovou plochu, a to vám rozhodně nedoporučuji v obuvi plné hlíny a kamení.🙂
Myslete i na náhradní baterie. Díky nižší teplotě se může stát, že se vám baterie vybijí rychleji, než jste zvyklí.
Díky tomu, že budete často fotit za mantinelem, zjistíte, že u těchto fotografií máte pokles kontrastu, sytosti a hlavně na snímku můžete najít mnoho odrazů. To vyřešíte použitím gumového nástavce, který nasadíte na objektiv a pak přimáčknete k mantinelu.
Já jsem jeden takový zakoupil v minulosti na Ebay, ale musel jsem ho ještě upravit, protože obsahoval malý průřez, ale věřím, že jich na trhu bude mnoho vhodnějších. Na druhou stranu asi není moc fotografů, co tuto pomůcku používá, nebo jsem je alespoň nezaregistroval.
Fotografické postřehy
Někdy se můžete také setkat s LCD reklamními panely, které dost „zmatou“ nastavení expozice, ale i vyvážení bílé, proto pozor na hromadnou aplikaci jednotného presetu.
Krátký čas bohužel zvyšuje hodnotu ISO a tím i šum. U hokejistů si nastavuji minimálně 1/1000, ale i to může být v některých situacích málo. Pokud ale pořizujete snímek trenéra, hráče nebo diváka, navíc často na pozici, která není tak dobře osvětlená jako hrací plocha, můžete hodnotu ISO snížit tím, že nastavíte delší snímací čas.
Pro rychlé přepínání mezi těmito typy záběrů doporučuji používat uživatelské režimy U1 a U2, v případě, že je váš fotoaparát nabízí. Výhodou těchto režimů je, že jimi můžete jedním kliknutí nastavit více změn než jen čas závěrky. Já mám v těchto režimech také nastaveno, jestli mám nebo nemám zapnutou stabilizaci, protože ji pro kratší čas nepotřebuji, ale pro delší se může hodit.
Při focení rychlých akcí, je často důležité nafotit co nejvíce snímků za co nejkratší čas. Každý fotoaparát má jiný počet snímků za sekundu. Tato hodnota se může také lišit podle vybraného snímacího režimu atd. Jestli tedy chcete získat co nejvyšší počet snímků za sekundu, tak nakoukněte do návodu, jak toho docílit. Může se třeba jednat o snížení počtu bitů pro RAW formát.
Pokud chcete vyfotit zákrok brankáře, tak rozhodně doporučuji nastavit si jednorázové ostření na brankáře nebo bránu a toto zaostření si po dobu souboje u brány držet. Obvykle se zde rojí další hráči a ti by vám ostření rozhodili.
Hezké jsou záběry, kdy dojde k rychlému brzdění, po kterém následuje ledová sprška, nebo záběry zachycující fyzický souboj s výrazy plné emocí.
Rozhodně nezapomínejte na maskoty. Jsou to vděčné snímky do fotogalerie.
Hokej je rychlá a často nebezpečná hra. Pokud fotíte blízko u ledové plochy, vždy sledujte nejen fotografovaný objekt, ale druhým okem také dění kolem sebe.
Při focení zajímavých zápasů nebudete nikdy sami a bude s vámi fotit hodně fotografů z různých redakcí, klubů atd. Snažte se vždy nějak domluvit na výměně pozic a dbejte na pravidla, která u zápasu platí, a na která dohlíží delegát zápasu.
Hokejový fotografický vtip: Jestli chcete fotit hokej, musíte mít rozhodně rádi černobílou fotografii.
Rozhodčí je rozhodně váš nepřítel. Jsou tam tři a často se vám stane, že vám v klíčový moment vbruslí do záběru, stejně jako třeba mně během jednoho z gólů.
Počítejte s tím, že pokud budete hokej fotografovat častěji, tak přechody mezi teplou místnosti pro média a chladným stadionem nesvědčí především gumovým prvkům, jako jsou zoomovací a ostřící prstence a po čase dojde k jejich „vytahání“.
Závěrem
Správná volba techniky a nastavení je pro focení hokeje klíčem k úspěchu. Dynamika hry, proměnlivé osvětlení a potřeba rychlých reakcí kladou na fotografy, kteří chtějí zachytit nejen akční momenty, ale i emoce hráčů, trenérů a fanoušků vysoké nároky. Objektiv s dostatečnou světelností, rychlé ostření a správná práce s expozicí vám umožní zachytit každý klíčový okamžik.
Příprava však nekončí u techniky – myslete na své pohodlí a bezpečnost, protože prostředí hokejové haly vás může snadno překvapit. Chcete se naučit víc o tom, jak vybrat nejlepší stanoviště a zvládnout samotné focení? Přečtěte si první díl naší série, kde jsme se zaměřili na praktické tipy a triky pro focení hokeje přímo na stadionu.
















Zatím zde není žádný komentář.