Jakou výbavu potřebuji pro focení svateb a firemních událostí
Na svatbách nebo firemních událostech je důležité mít s sebou to správné vybavení. Není potřeba kupovat deset objektivů a vláčet se s nimi celý den, když využijete jen zlomek. Přečtěte si, jak jsem došel ke svému minimalistickému vybavení.
Fotografové společenských událostí mají velmi různé přístupy k focení a tím i techniku. Někteří své kompletní vybavení pohodlně udrží v rukou, zatímco jiným nestačí ani velký batoh. Hezkým příkladem je stránka Shotkit. Nejrůznější typy fotografů zde zveřejňují své foto výbavy.
Rozhodně nemůžu mluvit za všechny, ale můžu popsat, co mě vedlo k mojí současné výbavě a jakými etapami jsem zatím prošel za posledních 13 let focení událostí. V mém případě to znamená zhruba 190 svateb a nad to různé firemní akce, konference, soutěže nebo teambuildingy.
Základní pravidla výbavy pro focení údálostí
- Měli byste být schopni nafotit, vše co je třeba.
- Na svatbách není potřeba mít s sebou objektivy s příliš dlouhými ohnisky. Obvykle se dostanete blízko k hlavnímu dění.
- Ostatní události bývají naopak těžko předvídatelné a můžete být nuceni fotit konferenční speakery z nějakého vzdáleného místa bez možnosti dostat se blíž.
Druhý foťák jako záloha je nezbytnost.
- Důležitá je i záloha. Pokud by vám vypadl z ruky fotoaparát s objektivem a poškodil se, dokážete se zbytkem výbavy dál fotit? Znamená to mít nejen druhý foťák, ale i nějak šikovně se překrývající ohniska objektivů. Samozřejmě to pak nebude úplně dokonalé, ale cílem je, se se situací důstojně vypořádat.
- Rozumně rychlá reakce. Tady záleží na konkrétním dění. Se zkušenostmi budete schopni předvídat a předem nasadit potřebný objektiv, ale někdy se situace zamotá. Musíte být schopni objektiv rychle vyměnit nebo sáhnout po druhém fotoaparátu. Tohle si můžete trénovat i doma před událostí.
- Je také ideální, když vše dokážete unést, respektive se celkově o výbavu postarat. Nebudete se bát o vaše milované objektivy, když budou odložené v batohu někde v rohu restaurace?
Nošení výbavy
Kvůli záloze mívám dva fotoaparáty, a když už je mám u sebe, tak je používám střídavě s různými objektivy, abych byl pohotovější. Jenže pak je klíčové rozhodnutí, jak je vlastně nosit.
Viděl jsem různé strategie. Sám jsem ze začátku používal boční tašku přes rameno, respektive s popruhy přes obě ramena najednou. Tam byl jak druhý foťák, tak blesk, další objektiv a jiné vybavení. Ale po pár hodinách si ramena stěžovala a focení už nebylo zábavné.
Někteří fotografové používají speciální popruhy na ramena, takže jim foťáky visí po levé a pravé straně. Toto řešení je velmi rychlé, ale o něco horší v dešti. A neřeší to přepravu extra objektivů a další techniky.
Spousta lidí má jednoduše v ruce aparát s jedním objektivem a zbytek je v batohu opodál.
Osobně jsem přešel na systém polstrovaného opasku, na kterém jsou zavěšené brašničky nebo případně „nacvaknutý“ celý fotoaparát. Záda a ramena tu netrpí a vše se dá nosit klidně 10 hodin.
Systém tohoto opasku a jeho konkrétních komponent, které používám, si můžeme představit v dalším článku. Nyní se věnujeme fototechnice samotné.
Skladba objektivů
Používám full frame fotoaparáty, proto jsou ohniska přímo pro ně a není třeba přepočítávat.
Pokud vůbec netuším, co mě čeká, je nejjistější tzv. svatá trojice objektivů:
- 16-35/2.8
- 24-70/2.8
- 70-200/2.8
Prostředním objektivem (24-70/2.8) nafotím většinu dění a na druhém aparátu můžu měnit objektiv podle situace. Na širokém konci mám v záloze ultraširoký objektiv začínající na 16 mm (na full frame), ale ne vždy je takový extrém nutný. A 20, nebo dokonce 24 mm na většině událostí stačí.
Tato sestava je pro mě do současnosti použitelná pro většinu firemních akci. Na svatbách jsem ji používal jen ze začátku a pak jsem začal výbavu víc specializovat.
Pro větší vypíchnutí objektu jsou lepší „rychlejší“ objektivy (s lepší světelností). Jenže ty mívají pevná ohniska, takže je dobré tušit, co se kolem vás bude odehrávat. Asi tři roky jsem na svatbách používal kombinaci, která zahrnuje standardní objektiv:
- 50/1.4
- 16-35/2.8
- 70-200/2.8 nebo 100/2.8 Macro
Jenže 50 mm teleobjektiv je v mnoha situacích nedostačující, a proto jsem často sahal pro široké ohnisko na druhém aparátu. Díky tomu jsem se téměř nedostal k použití objektivu 70-200 mm (cca 5 % fotek) a bylo tak jednoduché postupně ho vyměnit za 100/2.8 Macro. Ten je lehčí a kromě portrétů se dá využít na detaily svatebních prstýnků.
Nakonec jsem základní objektiv změnil na 35 mm, navíc přibalil 85/1.4 a ustálil jsem se asi na 5 let na sadě:
- 35/1.4
- 16-35/2.8
- 85/1.4
- mezikroužky!
Mezikroužky jsou velmi skladná pomůcka, která pomůže s jiným objektivem (tady 85/1.4) fotit detaily svatebních prstýnků.
Sestava k foťáku Sony
Momentálně používám značku Sony a v mé základní sadě jsou kupodivu jen dva objektivy:
- 35-150/2-2.8
- 16-35/2.8
- a k nim mezikroužky
První objektiv je sice zoom, ale na ohnisku 35 mm má světelnost f/2, takže se tam blíží mé oblíbené 35/1.4. Navíc získávám velkou flexibilitu. Mám také volnou volbu ohledně třetího objektivu, který se mi vejde do brašniček. Tam ještě experimentuji, a až čas ukáže, s čím vydržím nejdéle. Pracovní varianty jsou buď opět 85/1.4 nebo nově 24/1.4, nebo možná nějaký extrémně široký (10-12 mm?) či jiný divoký objektiv.
U všech kombinací platí, že i kdybych jeden objektiv poškodil, zbudou mi jiné nebo v nejhorším případě aspoň jeden, který pokrývá ohnisko 35 mm. To se pro mě stalo tak základní, že bych celou svatbu dokázal nafotit jen jím.
Potřebná fotovýbava hned po ruce
Díky brašničkám mám vše velmi rychle k dispozici. Při změně fotoaparátů můžu první přichytit vpravo pomocí úchytky Peak Design Capture Clip, zatímco druhý vytáhnu z brašničky u levého boku.
Tohle řešení jsem zvolil, protože první aparát mám většinu času v ruce, a tak nepotřebuje objemné pouzdro. Druhý je naopak většinu času skrytý a v případě deště mám díky polstrovanému obalu slušnou ochranu. Vytaženým fotoaparátem při přeháňkách buď fotím, nebo ho mám schovaný pod bundou, podle intenzity lijáku.
Déšť je vůbec situace, kdy přibaluji další prvek výbavy – sluneční clonu. Můžu tak fotit, aniž bych se bál kapek na přední čočce (když nebudu fotit směrem nahoru). Samozřejmě to předpokládá jakousi odolnost fotoaparátů i objektivů proti vodě.
Další fotografické vybavení
Kromě fotoaparátů a objektivů mám s sebou i blesk a jeho dálkový odpalovač pro různé speciální efekty.
Hodí se také malá láhev s pitím, zvlášť v letních vedrech. A samozřejmě dostatek baterií.
Nenosím náhradní karty, protože oba fotoaparáty fotí na dvě karty najednou a celkově mají dostatečnou kapacitu – 320 GB u hlavního těla a 160 GB u sekundárního (a stejné velikosti pro záložní karty). To se možná zdá jako přehnané, ale s 60 megapixely u Sony A7R V je můj prozatímní rekord 240 GB fotek z jediné svatby. Samozřejmě by bylo možné fotit i na menší rozlišení.
Stále objevuji nová řešení
I po spoustě let stále zkouším, co nového můžu použít a jak zkombinovat ještě lepší výbavu. Pořád se mně ale drží systém opasku a brašniček na něm. Budu rád, když do komentářů prozradíte, jaké vybavení a jakým způsobem nosíte vy.
Tomáš
Fotím taneční soutěže, většinou celý den, u těch top za den i 8-10 tisíc fotek (ven pak jde na prodej typicky 2-4 tisíce), 2 těla na popruzích PeakDesign křížem (pravda, někdy se trochu přiškrtím), ale dlouhodobě se mi to osvědčilo a ani po 16 hodinách mně nebolí záda. 24-70/2,8 a 70-200/2,8 v pohodě postačuje pro moje potřeby. Hodně baterek a velkých karet je nutnost, pokud nejedeme v tandemu s kolegyní, která fotky během dne průběžně upravuje a rovnou zveřejňuje.
Vít Kovalčík
To je slušná porce fotek. Nestává se u toho nošení na popruzích, že foťák nějak „plandá“, zkrátka trochu neřízeně visí? Bál bych se, že do něčeho vrazí.
Petr
Zdravím Vítku, líbí se mi vaše řešení s opaskem a nechal jsem se jím inspirovat. Práce s batohem je složitější a není tak rychlá. Tak přemýšlím, že vše nacpu na opasek. Moje standardní výbava je tělo, 2 objektivy, blesk + další drobné příslušenství (baterie, nabíječka apod.). Myslím, že bude stačit 1 pouzdro na objektiv + 2 další kapsy. Můžu se zeptat jaký opasek máte? Nabídka na trhu není nejširší a našel jsem v podstatě asi jediný použitelný, a to Lowepro ProTactic Utility Belt.
Vít Kovalčík
Můj opasek je od ThinkTanku, který je myslím víc polstrovaný, ale by měl být s LowePro kompatibilní (mám za to, že tu firmu založili lidé, co odešli z LowePro). Mám na něm i jednu brašničku od LowePro, konkrétně Lens Exchange Case – chytrá věc na výměnu objektivů v terénu, která sice unese jeden objektiv, ale na pár minut výměny se do ní vejdou objektivy dva.
Jinak mám zbytek brašniček od ThinkTanku. Prodávají i celou sadu, ale u Vás asi bude praktičtější si vytipovat ty dvě nejzajímavější, ať už od jedné nebo druhé firmy.