VIDEO: Light painting: když světlo maluje

00:13:46

Light painting neboli luminografie lze jednoduše přeložit jako malování světlem. Je to kreativní fotografická technika, při které pomocí světelného zdroje a dlouhé expozice vytváříte například abstraktní obrazy, světelné portréty, futuristické noční město atd. Kreativitě se meze nekladou.

Základní princip spočívá v tom, že pomocí světelného zdroje osvětlujete scénu, osobu nebo jen kreslíte ve vzduchu, zatímco foťák tento záběr snímá na (velmi) dlouhý čas. 

Nastavením dlouhé expozice docílíte rozmazání pohybu, tedy světelných čar.

Můžete kouzlit i s obyčejnou baterkou 

Jako světelný zdroj můžete mít světelnou tyč, LED panel, laser nebo obyčejnou baterku. Chybu určitě neuděláte s barevným světlem, které fotce dodá ještě větší šmrnc.

Čím větší tma, tím lépe vynikne světlo. Foťte tedy až po setmění.

Light painting, ilustrační foto, portrét

Light painting ale není jen o vytváření barevných obrazců, můžete pomocí něj také nasvítit objekt pouze jedním světlem. Potřebujete k tomu:

  • fotoaparát s nastaveným dlouhým časem,
  • stativ,
  • baterku,
  • Zoner Photo Studio X,
  • a náš videotutoriál.

Princip je jednoduchý. Jedním světlem nasvítíme objekt z různých úhlů a výsledné fotky pak skládáme na sebe pomocí vrstev a masek v modulu Editor

Light painting, Fotografův průvodce

O malování světlem se také můžete dočíst v naší knížce Fotografův průvodce: Od focení k úpravám. Dočtete se zde celý postup od vyfocení až po závěrečný edit. Takže pokud ještě knížku ve vaší foto knihovně nemáte, určitě si ji pořiďte.

Vyzkoušejte si úpravy svých světelných děl a stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma s plnou podporou všech funkcí bez omezení. 

Odebírejte náš YouTube kanál, ať vám neuteče žádný z našich videonávodů.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (2)

  1. Hezky názorný postup.

  2. Mě to tedy přijde zbytečně složité. Pokusy s light paintingem jsem dělal tak, že na začátku expozice odpálím blesk a a pak můžu malovat jak chci dlouho. uvnitř hodím dozadu černý hadr a venku je to jedno. Odpadne mi všelijaké svícení a zbytečná práce s vrstvami. Navíc stín bude tam, kde má být.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *