VIDEO: Dlouhá expozice
Pomocí dlouhé expozice můžete vytvořit úchvatné snímky. Jak ale takovou expozici vlastně nastavit správně? To se teď dozvíte.
Jistě jste už někde viděli fotky plné rozmazaných světelných čar nebo dopravních prostředků v pohybu. Přesně tyhle fotky byly vytvořeny pomocí různých světel, prskavek či svíček a dlouhé expozice foťáku, respektive nastavením dlouhého času závěrky objektivu.
Princip je jednoduchý: čím delší čas, tím budou objekty rozmazanější. Vyšší čas také znamená více času pro pouštění světla na senzor. Takže s delším časem bude vaše fotka také světlejší.
Dlouhý čas vykompenzujete nastavením vyššího clonového čísla.
Pokud si ale chcete zachovat nízkou hloubku ostrosti díky nízké cloně, použijte ND filtr, který vám pomůže udržet clonu na co nejnižším čísle.
Dlouhý čas rozmazává pohyb, a proto je u dlouhé expozice naprosto nezbytné použít stativ. Díky tomu se vám věci v pohybu rozmažou a statické části fotky zůstanou ostré.
Nebojte se s dlouhým časem experimentovat. Vytvoříte tak úchvatné snímky plné kontrastů mezi ostrým záběrem a dynamikou rozmazaného pohybu. Zkuste si takové focení také v noci. Rozmazané světelné čáry dodají fotkám úžasný efekt.
Nejenom, že díky dlouhé expozici můžete vytvořit skvělý efekt pohybu, ale také vám pomůže například s odstraněním lidí ze záběru. Fotíte-li například architekturu z ulice, nastavením dlouhého času se vám do snímku kolemjdoucí nestihnou promítnout.
Když už máte nafoceno, nezapomeňte si stáhnout Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma, ať máte, kde své fotky poté upravit.
A pro stálý přísun našich videonávodů odebírejte náš YouTube kanál.
Milan Klail
Stále mi dělá problém výběr. Laso atd. Pořád se mi to spojuje dřív než chci.