Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami

Snadno zkombinovat různé obrázky nebo třeba vyzkoušet bez rizika nejrůznější úpravy fotografie. To je jen pár příkladů toho, s čím vám pomůžou vrstvy v Zoner Photo Studiu. Podívejte se, jak s nimi pracovat a vyzkoušejte naše tipy pro každodenní práci.

Ve zjednodušené podobě byly vrstvy v Zoner Photo Studiu už dlouho. U mnoha funkcí se automaticky vytvořila nová dočasná vrstva nad původním obrázkem a danou operací se měnila. Jenže po dokončení operace se sloučila s původním obrázkem a byli jsme opět bez ní.

V Zoner Photo Studiu X ale můžete pracovat s mnoha vrstvami, které se dají libovolně upravovat a zůstávají dostupné a na sobě nezávislé i později.

K čemu vrstvy slouží

Běžnou operací je skládání obrázku z více prvků, přičemž každý je v jedné vrstvě. Například v pozadí krajina, v jiné vrstvě nová obloha a v další vrstvě třeba nově dosazený hrad na kopci. Nebo jako na následující kompozici: pozadí, modelka a její stín.

Tři vrstvy dávající dohromady složený obraz.jpg
Tři vrstvy dávající dohromady složený obraz.

Použití vrstev se zde přímo nabízí. Ale vrstvy slouží i k dalším operacím. V našem příkladu by mnoho zkušených retušérů vytvořilo ještě další vrstvy, do kterých by kreslili další světla a stíny, popřípadě by je použili k barevným korekcím.

Vrstvy lze často využít i při práci s jednou fotografií bez vkládaných prvků. Hodí se zejména na úpravy s možností návratu zpět nebo na různá ovlivňování barevnosti či světlosti.

Další významné využití vrstev je ve vytváření grafických prací, například plakátu nebo pozvánky.

Základní operace s vrstvami

Všechny nejběžnější funkce jsou v modulu Editor panelu Vrstvy. Ten najdete v pravém postranním panelu společně s dalšími nástroji.

Jak pracovat s vrstvami v ZPS X - panel Vrstvy
Panel Vrstvy se třemi vrstvami.

Pomocí tlačítek nahoře nebo kliknutím pravým tlačítkem myši na konkrétní vrstvu může provést tyto operace:

  • Přidat novou vrstvu nad tu, která je aktuálně vybraná. Nová vrstva může být prázdná nebo ji lze načíst ze souboru, případně může obsahovat text nebo symbol (o tom dále).
  • Smazat vrstvu ve chvíli, kdy už není potřeba.
  • Duplikovat vrstvu zejména v případě, kdy hodláme zkoušet různé barevné změny a nevíme, jestli se nám budou líbit.
  • Přejmenovat vrstvu je užitečné, abychom si v seznamu udrželi pořádek. Namísto názvů „Vrstva 1, 2, 3, …“ tak můžeme mít „Pozadí“ či „Nadpis“. Přejmenování navíc zvládneme i pomocí dvojkliku na jméno vrstvy.

Pořadí je zásadní

Jakmile máme několik vrstev, je jejich pořadí velmi důležité – horní vrstvy zakrývají ty pod nimi. Jejich pořadí proto snadno změníte metodou drag & drop: kliknutím vrstvu podržíte a přetáhnete ji.

Každá vrstva může být viditelná nebo skrytá, to ovlivníte kliknutím na ikonku oka vedle obrázku vrstvy.

Pro redukci počtu vrstev, aniž bychom přímo některé mazali, jsou funkce sloučit dolů (sloučí stávající vrstvu s vrstvou pod ní), sloučit viditelné nebo do jedné vrstvy. Poslední dvě funkce sloučí vše na obrazovce do jedné vrstvy.

Liší se v tom, že sloučit viditelné ponechá pro další editaci vrstvy, které byly skryté, kdežto do jedné vrstvy je zcela odstraní.

Každá vrstva má svoji průhlednost měnitelnou posuvníkem Krytí vrstvy. Navíc můžeme nastavit  způsob, jakým mění barvu vrstev níže – zde záleží na konkrétním Režimu dané vrstvy.

Existuje tolik možností, že jsme těmto tématům věnovali samostatné články: o obecných režimech prolnutí a o jejich konkrétním použití.

Typy vrstev

Zmínili jsme se o tom, že vrstva nemusí být jen grafická, ale může být speciální, konkrétně obsahující text nebo symbol. Toto řešení je výhodné, protože text, písmo nebo barvu pak můžeme kdykoliv měnit.

Nicméně na takovou vrstvu nemůžeme přímo aplikovat složitější efekty jako například rozmazání. To jde až poté, co vrstvu převedeme do grafické podoby, a to zvolením příkazu Rastrovat, který najdete, když pravým tlačítkem myši rozkliknete danou vrstvu.

Pamatujte ale, že text poté přestane být přímo editovatelný, proto si tuto operaci včas rozmyslete.

Maska

Maskování vrstev je klíčová funkce pro složitější práci. Ke kterékoliv vrstvě můžeme kdykoliv přidat masku. Ta pak rozhoduje, které oblasti dané vrstvy mají být viditelné, napůl průhledné či zcela skryté.

Jinými slovy, vrstva samotná je pořád zcela nedotčená, jen ji můžeme místy dočasně zprůhlednit. Kdykoliv se ale rozhodneme obnovit neprůhlednost, můžeme tak rychle učinit a tím se opět vrátí původní obrázek. O nic tak nepřijdeme.

Podrobný návod na práci s maskami si můžete přečíst v článku Má první maska: Průvodce maskami v Zoner Photo Studiu.

Masku vytvoříme kliknutím na tlačítko Maska v panelu Vrstvy. Poté jen vybereme, jestli má být od začátku nastavená tak, aby skrývala vše, nebo aby celou vrstvu zobrazovala. Samozřejmě to pak můžeme kdykoliv upravit.

Základy práce s vrstvami: přidání masky k vrstvě.
Horní vrstvě můžete přidat masku pomocí tlačítek Odkrýt vše a Skrýt vše. Stačí v nastavení vrstev zapnout velké nebo největší miniatury a tlačítka uvidíte vedle náhledu vrstvy.

Masku si můžeme představit jako druhý obrázek u dané vrstvy, který je černobílý. Platí, že bílá barva v masce znamená 100% neprůhlednost, takže na daných místech bude vrstva viditelná. Naopak černá barva značí naprostou průhlednost a tedy „díru“, kterou jsou vidět vrstvy níže. Odstíny šedé odpovídají různým stupňům poloprůhlednosti.

I když masku normálně nevidíme, můžeme do ní kreslit, vyplňovat vybrané oblasti nebo používat všechny běžné operace jako křivky nebo zmíněné rozmazání. Stačí v panelu vrstev kliknout na masku, čímž se kolem ní objeví rámeček a všechny další akce se provedou právě v této masce.

Základy práce s vrstvami: označená maska.
Abychom editovali pouze masku a ne celou vrstvu, musíme ji označit myší. Označení pak potvrdí rámeček kolem masky.

Masku zakryjete nebo odkryjete nejčastěji pomocí nástroje Štětec (B) a kreslením bílou, černou nebo šedou barvou. Není problém nakreslit do masky libovolný tvar.

Pro přesnější masku je praktické využití výběrových nástrojů a vybranou část pak vybarvit štětcem. Například vytvoříte výběr Výběrovým štětcem (Shift+Q), který pak vylepšíte Zpřesněním výběru.

Obrázek se dvěma vrstvami: horní byla maskou částečně odkrytá pomocí štětce (vlevo) a pomocí výběru obdélníkem, který byl vyplněn bílou barvou (vpravo).jpg
Obrázek se dvěma vrstvami: horní byla maskou částečně odkrytá pomocí štětce (vlevo) a pomocí výběru obdélníkem, který byl vyplněn bílou barvou (vpravo).

Posun a transformace vrstvy

Objekty rozdělené do několika vrstev můžete v obrázku libovolně posouvat a otáčet pomocí nástroje Přesun a transformace – ikona šipky v panelu nástrojů nebo klávesa V. Kromě toho jsou ale k dispozici režimy Změna velikosti, Perspektiva nebo Deformace. Tak je možné přizpůsobit objekt do jiné scény.

Jak pracovat v ZPS X s vrstvami - přesun a transformace
Možnosti nástroje Přesun a transformace.

Základní režim transformace je Změna velikosti. Nabízí tři funkce podle toho, kde máte kurzor myši.

  1. Při najetí do prostoru uvnitř vrstvy můžete danou vrstvu posunout.
  2. V rohu vrstvy měníte její velikost.
  3. Kurzorem mimo vrstvu pak touto vrstvou otáčíte.
Možnosti režimu Změna velikosti
V režimu Změna velikosti vrstvu posouváte, otáčíte nebo měníte její velikost.

Ovšem pozor, při každé transformaci dojde k přepočítání pixelů vrstvy a příliš mnoho transformací se může neblaze projevit na kvalitě obrázku. Zejména po drastickém zmenšení spousta originálních pixelů zmizí. Pokud bychom pak vrstvu tnovu zvětšili, už nedostaneme původní data.

Jediný obrázek se šesti vrstvami, každá s jinou transformací.jpg
Jediný obrázek se šesti vrstvami, každá s jinou transformací.

Editace v kopii

V případě téměř jakýchkoliv úprav je praktické si osvojit následující postup: nejprve stávající vrstvu zduplikovat, a poté provést operaci právě na nové kopii. Tu můžeme schovat a následně se podívat na rozdíl mezi originálem a upravenou verzí.

Pokud se nám nová verze nelíbí, není nic snazšího, než nejsvrchnější vrstvu smazat. V případě, že je efekt příliš drastický, můžeme novou vrstvu celkově zprůhlednit posuvníkem.

Nebo pro ni vytvořit masku, kterou na některých místech ztmavíme a efekt tím lokálně vyrušíme. Je tak možné například dramaticky přidat kontrast na celém obrázku a zároveň se díky masce vyhnout citlivým místům, jako je obličej.

Uložení projektu vrstev

Pokud máte vytvořeno několik vrstev a chcete se k úpravě ještě v budoucnu vrátit, zvolte při ukládání formát .zps. Uložíte si tím projekt, ve kterém uvidíte jednotlivé vrstvy a nepřijdete o rozdělanou práci.

ulozit jako zps
Formát .zps umožňuje uložení jednotlivých vrstev.

Mocný nástroj

Vrstvy dovolují složité zpracování fotografií, a přitom jejich použití není komplikované. V tomto článku jsme zvládli projít prakticky celé základy, od kterých se dá odrazit a jejich kombinací se dostat k zajímavým kreacím.

Vyzkoušejte si to sami. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a osvojte si práci s vrstvami i maskami v praxi. Přejeme hodně zdaru při experimentování.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.
AutorVít Kovalčík

Od roku 2012 jsem na volné noze a živím se jako fotograf v Brně. Zkušenosti s focením v ateliéru i jinde jsem sbíral v předchozích letech, kdy jsem přes den pracoval a fotil po večerech a o víkendech. Nemám jedno vyhraněné téma – rád fotím lidi, ale také krajiny a města.

Komentáře